Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Mam 12 lat i moje piersi są bardzo duże.

Okres dojrzewania płciowego zaczyna się w różnym momencie u każdego nastolatka. Niektóre dziewczęta i chłopcy mogą zauważyć u siebie pewne oznaki dojrzewania dość wcześnie (jak rosnące piersi u dziewcząt, czy mutacja u chłopców), inne z kolei, kiedy są już dużo starsi (jak pierwsza miesiączka czy zarost). Dojrzewanie może trwać nawet do 20 roku życia!

Dziewczęta często czują się niezręcznie, głupio, kiedy zaczyna im rosnąć biust, nieważne czy jest on zbyt duży, zbyt mały, o różnej wielkości, czy kształcie. Wszystkie jesteśmy różne i jest to całkowicie normalne.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie biustonosza, w czym może pomóc sprzedawczyni w sklepie z bielizną. Dzięki dobrze dopasowanemu biustonoszowi nawet bardzo duży biust może wyglądać dobrze i nie krępować jego właścicielki. Często kobiety kupują biustonosze w nieodpowiednim dla siebie rozmiarze, co sprawia, że wygląda on na większy lub mniejszy. Możesz także poprosić w sklepie o dobranie specjalnie zaprojektowanego biustonosza, który optycznie zmniejsza rozmiar biustu.

Wiele młodych dziewczyn garbi się, żeby ukryć duży biust - w ten sposób można tylko nabawić się wady postawy. Piersi to atrybut kobiecości, wiele kobiet płaci bardzo duże kwoty za operacje ich powiększenia, bo chcą podobać się sobie lub mężczyznom (nie jest jednak prawdą, że wszyscy faceci szaleją za dużym biustem - także małe piersi mają swoich amatorów). Nie należy się wstydzić swojego ciała, a umiejętnie podkreślać jego walory i nosić je z dumą.

Na podstawie teenwire.com

Kiedy urosną mi piersi? Czy moje piersi są normalne?

Rozwój piersi zaczyna się różnie -na ogół między 9 a 14 rokiem życia. Możesz czuć, że są one wrażliwe czy bolesne, bo rosną, czasami, u niektórych dziewczyn rosną tak szybko, że robią im się rozstępy skóry.

U młodych dziewczyn piersi mają
gruczołowata tkankę. Warto abyś poprosiła lekarza ogólnego lub ginekologa aby je zbadał i nauczył cię jak to robić co miesiąc. Czasami w piersiach są zmiany, które trzeba obserwować. Około 18 roku życia zrób pierwsze USG piersi i powtarzaj je co roku - tylko tak można wykryć u młodych kobiet nowotwory we wczesnym stadium.

Brodawki mają różny kolor, nie ma na to reguły i wszystko jest w normie. Sutki są wystające, gdy twardnieją np. pod wpływem dotyku, chłodu czy podniecenia. To normalne. Piersi to dla kobiet powód do dumy i nie ma się co ich wstydzić czy garbić aby je ukryć.
 

Mam piersi różnej wielkości, czy to normalne?

Tak, to zupełnie normalne i dotyczy ok. 25% kobiet. Ciało nie jest symetryczne, jest różnica pomiędzy jego prawą stroną a lewą. Nie ma się czym przejmować.

Jeżeli wielkość piersi bardzo się różni, trzeba odpowiednio dobierać biustonosz: musi być on dopasowany do większej piersi, a do drugiej miseczki wkłada się wkładkę materiałową lub żelową.

Na moich piersiach rosną włoski, czy dzieje się coś niedobrego?

To zupełnie normalne. Całe ludzkie ciało jest pokryte mniejszym lub większym owłosieniem. Dopiero, jeżeli włosy na klatce piersiowej są długie i bardzo widoczne, należy zgłosić się do lekarza i przebadać, czy nie mamy zaburzeń hormonalnych.

Jak można powiększyć piersi?

Piersi są uważane za atrybut kobiecości i kulturowo przyjmuje się, że u kobiet powinny być one widoczne. Szczególnie w show biznesie panuje kult dużych biustów i bardzo często sławne osoby powiększają sobie piersi. Wydaje się, że duże, okrągłe, idealnie równe i jędrne piersi to jedyny wzór, do którego należy dążyć. Takie jednak zdarzają się w naturze bardzo rzadko!

Małe piersi nie są jednak w niczym gorsze od dużych! Większe piersi kojarzone są z atrakcyjnością seksualną i większą pewnością siebie, ale tak naprawdę o tym decyduje nasze nastawienie. Nie jest tak, że mężczyznom podobają się jedynie większe piersi. Jedni je lubią, inni nie. Ważne jest to, jak dziewczyna sama się z nimi czuje, a nie tego, czego oczekują od niej inni. Kompleksy powodują, że wstydzi się swojego ciała, przez co kontakty seksualne nie sprawiają jej przyjemności. Warto więc samej poradzić sobie z negatywnym obrazem siebie!

Używanie pseudo-specyfików na pewno nie powiększy piersi, kremy nie są w stanie wpłynąć na kształt ciała. Jedynym sposobem jest operacja plastyczna, ale to poważna ingerencja w ciało. Jeżeli poważnie o niej myślisz, zastanów się, czy to naprawdę spełnienie Twoich marzeń i czy będzie receptą na wszystkie problemy.

Boję się, że mojemu chłopakowi nie będą się podobały moje piersi.

To normalne, że chcemy się podobać naszym chłopakom, ale najczęściej stawiamy sobie zbyt wysokie wymagania. Po co się zadręczać rzekomymi defektami swojego ciała?

Piersi oglądane w magazynach, telewizji i Internecie to najczęściej piersi po operacjach plastycznych: idealnie równe, jędrne, duże, z symetrycznymi brodawkami, bez włosów, rozstępów czy żył. To obraz zupełnie odrealniony! Bardzo niewiele kobiet ma właśnie takie. Każda kobieta wygląda inaczej i nie warto chcieć wyglądać jak gwiazda z implantami.

Poza tym piersi nie zostały stworzone do tego, by sprawiać mężczyznom przyjemność. Służą do karmienia dzieci, a nie do tego, by się podobały. Wiele kobiet odczuwa przyjemność z ich dotykania i całowania, ale to też nie musi być regułą.

Tutaj obejrzycie razem z chłopakiem, jak wyglądają prawdziwe piersi - nieretuszowane komputerowo ani nieoperowane.

Na moich piersiach żyły są bardzo widoczne.

To zupełnie normalne. Ludzie mają mniej lub bardziej widoczne żyły na ciele, nie ma powodów do obaw.

Na moich piersiach pojawiły się rozstępy, co robić?

Często zdarza się, że w okresie dojrzewania piersi rosną szybko. W konsekwencji mogą pojawiać się rozstępy. Nic nie trzeba z tym robić, wiele kobiet ma rozstępy na piersiach, taką mają urodę. Z czasem stają się one mniej widoczne.

Czy jeżeli się tyje, to rosną piersi?

Tak. Piersi składają się z tkanki tłuszczowej. Kiedy jej przybywa, one też rosną. Kiedy chudniemy, piersi często chudną pierwsze. Nie należy sugerować się wyglądem gwiazd lub aktorek filmów porno, które najczęściej są bardzo szczupłe i mają duże piersi – w normalnym świecie zdarza się to rzadko. Jeżeli kobieta jest szczupła, najczęściej ma małe piersi.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X