Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Skąd mogę wiedzieć, czy dziewczyna miała orgazm?

Żeby wiedzieć na pewno, trzeba zapytać!

Orgazm jest szczytowym momentem pobudzenia seksualnego, kiedy napięte mięśnie rozluźniają się, wywołując bardzo przyjemne uczucia w całym ciele. Podczas orgazmu wiele kobiet odczuwa silne bicie serca, ich oddech przyspiesza, a ciśnienie krwi wzrasta. Partner może poczuć skurcze mięśni pochwy, napinają się także mięśnie macicy, odbytu i miednicy.

Do krwi wydzielają się endorfiny – „hormon szczęścia”. Uczucie przyjemności rozlewa się po całym ciele i u różnych kobiet powoduje zadowolenie, lekkie zawroty głowy, zaczerwienienie czy uczucie senności. Chociaż kobietom dłużej zajmuje osiągnięcie orgazmu, mogą mieć kilka jeden po drugim. Podczas stosunku lepiej więc doprowadzić do orgazmu najpierw partnerkę.

Orgazm u mężczyzn wywołuje podobne reakcje, chociaż koncentruje się głównie wokół penisa i mięśni miednicy. Generalnie mężczyźni osiągają go szybciej niż kobiety i potem przez jakiś czas nie są zdolni do następnej erekcji.

Około 30% kobiet ma problem z osiągnięciem orgazmu podczas uprawiania seksu. Większości łatwiej jest szczytować w wyniku stymulacji łechtaczki niż podczas stosunku pochwowego i jest to zupełnie normalne. Niektóre kobiety udają orgazmy, by zadowolić swoich partnerów lub zakończyć stosunek. By nie dopuszczać do takiej sytuacji, warto otwarcie i czule rozmawiać na temat potrzeb seksualnych. Gdy partnerzy ufają sobie wzajemnie i są wobec siebie szczerzy, kontakty seksualne stają się coraz lepsze.
Pamiętajmy o tym, że nikt nie umie czytać w myślach. Wystarczy porozmawiać!

Czasami nie jestem w stanie mieć orgazmu (chłopak). Czy to normalne?

Nie zawsze można mieć orgazm, gdy się tego chce. Być może przyzwyczaiłeś się do masturbacji lub do określonego typu seksu. Być może spotykasz się z nową osobą i nie poznaliście jeszcze w pełni swoich upodobań. Najlepsze efekty daje szczera rozmowa z partnerką, opowiedzenie sobie o tym, co najbardziej lubimy i czego oczekujemy. Wzajemne zrozumienie i dobre chęci są najważniejsze. Jeżeli jednak nie masz wytrysku częściej niż co drugi raz, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ możesz mieć problemy zdrowotne.

Mój chłopak bardzo szybko osiąga orgazm, gdy się kochamy. Czy można coś na to poradzić?

Młodzi faceci, choć nie tylko, często bardzo szybko dochodzą w czasie seksu. To ich czas największej seksualnej sprawności i aktywności, a jednocześnie hormony w ich organizmie "szaleją" i nie potrzeba im długich pieszczot, żeby osiągnąć satysfakcję. Chłopak potrafi mieć erekcję na samą myśl o seksie, a wytrysk pod wpływem krótkiego dotyku, albo nawet podczas całowania się, czy rozbierania się. Szybko wytrysk może pojawić się też u mężczyzn, którzy od dłuższego czasu nie uprawiali seksu. To jednak nie znaczy, że nie da się z tym nic zrobić.

Ważne by podchodzić do tego problemu bez stresu i nie niepokojąc się nim. Stresowanie się tą sytuacją może sprawić, że pod wpływem stresu wytrysk będzie pojawiał się szybciej, a to będzie jeszcze powiększało stres... Należy pamiętać, że taka reakcja organizmu jest zazwyczaj czymś zupełnie normalnym i minie z czasem, więc nie należy się nią przejmować.

Seks ma być przyjemny dla obojga. Porozmawiaj z chłopakiem, powiedz mu, że ty potrzebujesz więcej czasu i gry wstępnej. Powiedz lub pokaż mu co lubisz, poproś żeby on najpierw zajął się tobą, a dopiero gdy będziesz zaspokojona np. przez pieszczoty oralne, przejdźcie do stosunku.

Spróbujcie np. zrobić tak, że ty dłonią lub ustami doprowadzisz go do wytrysku, a po krótkim odpoczynku niech on zajmie się tobą - będzie już trochę zrelaksowany, że zlikwidował napięcie seksualne, a przecież wkrótce będzie znowu mógł współżyć, a w międzyczasie zdąży ciebie dopieścić.

Innym sposobem z jakiego może skorzystać mężczyzna jest masturbowanie się przed stosunkiem. Organizm męski tak działa, że jeśli mężczyzna ma kilka orgazmów pod rząd, to każdy kolejny pojawia się po dłuższym czasie niż te wcześniejsze. Możecie też pieścić się na wzajem aż chłopak osiągnie orgazm, a potem spróbować jeszcze raz, efekt będzie ten sam.

Kłopoty z szybkim wytryskiem są częste u osób dopiero zaczynających współżycie seksualne, albo takich, które miały dłuższą przerwę od czasu kiedy ostatnio uprawiały seks, jednak zazwyczaj same przechodzą wraz z tym, że mężczyzna regularnie uprawia seks. Jeśli jednak takie problemy nie mijają przez pół roku albo dłużej i pojawiają się często, to warto udać się do seksuologa. Problemy z przedwczesnym wytryskiem można zazwyczaj łatwo wyleczyć.

Innymi powodami problemów związanych ze zbyt szybkim, czy zbyt późno pojawiającym się wytryskiem mogą być: stres, zmęczenie, alkohol i działanie niektórych leków. Z tego powodu dobrze dla mężczyzny by w czasie stosunku był w dobrej formie, wypoczęty i żeby nic wam nie zakłócało tych chwil.

Czy chłopak musi zawsze zakończyć pieszczoty i stosunek orgazmem?

 

To częsty mit. Przyjęło się sądzić, że nierozładowane napięcie seksualne jest bolesne dla chłopaków i powinni oni unikać tej sytuacji. Czasami faktycznie można odczuwać dyskomfort, ale podobnie może być w przypadku dziewczyn, które są podniecone.
Same pieszczoty bez dochodzenia do końca są również przyjemne. Żaden chłopak nie może wymagać, by partnerka zawsze go zaspokajała. Nie każdy stosunek musi kończyć się wytryskiem.

Czy kobiety i mężczyźni zachowują się inaczej po orgazmie?

Ciągle powtarzane są stereotypy na temat tego, że mężczyźni po orgazmie odwracają się na drugi bok i zasypiają, a kobiety chcą porozmawiać i być przytulane. To kwestia bardzo indywidualna, zależy nie tylko od naszych upodobań, ale także samopoczucia w danej chwili. Dziewczyna może usnąć od razu po orgazmie, a chłopak może mieć ochotę na dalsze pieszczoty, nie jest to zależne od płci.

Dlaczego nie odczuwam orgazmu, gdy się kocham ze swoim chłopakiem?

Masz zapewne na myśli orgazm pochwowy. To tylko jeden z możliwych orgazmów i niepotrzebnie uważa się go za najlepszy. Teorię te stworzyli pewnie mężczyźni, ponieważ powodują go ruchy penisa. Jest wiele rodzajów orgazmów i każdy jest tak samo dobry. Jeżeli trudno jest Ci osiągnąć orgazm pochwowy, nie przejmuj się tym i skup się na innego rodzaju stymulacji.
Warto pamiętać, że najbardziej wrażliwą częścią kobiecego ciała jest łechtaczka, znajdująca się w górnej części waginy, u spojenia warg sromowych. Prowadząc grę wstępną (narastanie podniecenia u kobiet przebiega znacznie wolniej niż u mężczyzn, w związku z tym nie powinniście się z partnerem spieszyć), spróbujcie się skupić na tym punkcie, pobudzać go palcem. W związku z tym, że łechtaczka pokryta jest delikatnym naskórkiem, pamiętajcie, by palec był nawilżony, gdyż inaczej może spowodować mało przyjemne otarcia. Można kontynuować stymulację łechtaczki w trakcie stosunku.
Czasami proces uczenia się orgazmu jest długi, lecz nie należy się tym martwić. Im lepiej będziesz znała swoje ciało, tym łatwiej będzie Ci go osiągnąć. Więcej o kobiecym orgazmie znajdziesz tutaj

Czy można mieć orgazm na skutek pieszczot odbytu?

Tak, jest to możliwe zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X