Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy można współżyć podczas miesiączki?

Można współżyć podczas miesiączki, jeśli obydwojgu partnerom to nie przeszkadza. Należy jednak pamiętać o tym, że w tym okresie pochwa kobiety jest bardziej podatna na infekcje, więc należy używać wtedy prezerwatywy. Warto też dodać, że nawet podczas seksu w czasie miesiączki możliwe jest zajście w ciążę przez kobiety (zwłaszcza te, które mają krótkie cykle).
 

Czy uprawiając seks podczas miesiączki, nie zajdę w ciążę?

Uprawiając seks podczas miesiączki, podobnie jak podczas całego cyklu, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, można zajść w ciążę.
Po pierwsze, u dziewcząt cykl jest jeszcze bardzo nieregularny i większość z nich nie jest w stanie przewidzieć występowania dni płodnych. Poza tym cykl miesiączkowy jest bardzo delikatną sprawą i łatwo ulega zmianom np. pod wpływem stresu, zmiany klimatu a nawet przeziębienia.
Po drugie, owulacja może wystąpić niedługi czas po miesiączce a plemniki mogą żyć w organizmie kobiety nawet kilka dni. Wtedy do zapłodnienia może dojść jakiś czas po stosunku.

Jak się aplikuje tampony i czy to boli za pierwszym razem?

Tampony mają różne rozmiary i pasują większości kobiet, ale czasami przy pierwszym użyciu można mieć problemy z ich aplikacją. Zawsze możesz poprosić o wskazówki mamę, siostrę czy inną kobietę, której ufasz.

Dla młodych osób istnieją specjalne delikatne i wyprofilowane tampony. Warto pamiętać, że pochwa nie jest położona pionowo, najczęściej odchyla się do tyłu. Kiedy aplikujesz tampon, warto zrelaksować mięśnie pochwy i kierować go w stronę pleców. Choć tampony pokryte są gładką powłoką, przed włożeniem warto zwilżyć je żelem intymnym (Feminum, K-Y).

Dziewczyny, które mają błonę dziewiczą, mogą mieć czasami problem z założeniem tamponu. W błonie najczęściej jest dziurka przepuszczająca krew menstruacyjną, ale może ona być zbyt mała na tampon. W takim przypadku może pomóc delikatne rozciąganie błony poprzez delikatne poruszanie czystym palcem lub tamponem przy wejściu do pochwy.

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (ZWT, TSS)?

Zespół Wstrząsu Toksycznego to rzadka choroba (np. w Anglii jest ok. 40 przypadków rocznie), która może być nawet śmiertelna, dlatego ważne jest szybkie jej wykrycie. Około połowa przypadków wstrząsu dotyczy kobiet w czasie miesiączki (chorują także mężczyźni), ale zdarza się on także u kobiet, które w czasie okresu nie stosowały tamponów. Ważne jest aby wymieniać tampon często ok. 3-6 godzin, nie zapominać o usunięciu tamponu po zakończeniu okresu, a także dobierać tampony do obfitości krwawienia (lepiej unikać tych super chłonnych i stosować mini lub normal). Lepiej też nie ulegać reklamom i na noc stosować podpaski. Trzeba też dbać o higienę i myć ręce przed założeniem tamponu. Objawy wstrząsu to m.in. nagła gorączka powyżej 39 stopni w czasie okresu, wymioty, biegunka, bóle głowy, ból gardła, zasłabnięcie, bóle mięśni, wysypka jak przy poparzeniu słonecznym (nie zawsze pojawiają się wszystkie objawy). Jeśli podejrzewasz wstrząs, usuń tampon i idź do lekarza.

Czy tampon może się dostac do macicy?

Zajrzyj do tego artykułu z ilustracjami układu rozrodczego kobiety.

Zobaczysz na obrazkach, że szyjka macicy, czyli kanał łączący pochwę z macicą jest dużo węższa od pochwy, od strony pochwy wejście do szyjki macicy to maleńki otworek, dlatego tampon żadną miarą tam nie wejdzie. Szyjka rozszerza się u kobiet dopiero przy porodzie, a potem znowu zwęża.

Czy odchudzanie może mieć wpływ na miesiączkę?

Odchudzanie może wpłynąć na krwawienie, przy intensywnej diecie kobieta może nawet przestać miesiączkować (trzeba wtedy iść do lekarza, bo w takiej sytuacji sprawa jest dość poważna).

Czy krew może mieć kolor brązowy lub prawie czarny?

Tak, to zupełnie normalne, że krew ma kolor ciemniejszy niż czerwony. Nie ma powodów do niepokoju.

Na podpasce zauważyłam coś, co przypomina krwiaka, czy to normalne?

To prawdopodobnie skrzep krwi, który jest zupełnie normalną sprawą podczas miesiączki. Złuszcza się wtedy nabłonek macicy i jest on wydalany razem z krwią.
 

Mam 14 lat, wszystkie moje koleżanki mają miesiączkę, a ja nie. Czy coś jest nie w porządku?

Nie martw się, wszystko jest w porządku! Dziewczyny w różnym wieku zaczynają miesiączkować. Nie jest tak, że wszystkie 14-latki mają już okres. Szczególnie bardzo szczupłe osoby muszą dłużej poczekać na pierwsze krwawienie.

Czy można jakoś przyspieszyć lub opóźnić miesiączkę domowymi metodami?

Nie ma takich metod! Na forach internetowych można poczytać o różnych dziwnych wynalazkach, jednak są one nieskuteczne. Nie warto eksperymentować z własnym zdrowiem. Tylko, jeżeli dziewczyna bierze antykoncepcję hormonalną, ma możliwość przesunąć lub w ogóle zlikwidować krwawienie w konkretnym czasie.

Jeśli jednak zależy Ci tylko na tym, żeby przesunąć miesiączkę podczas wakacji, a antykoncepcja jest niepotrzebna, nie warto zaczynać stosować pigułek. Trzeba tak planować wyjazdy, żeby nie kolidowały z datami okresu albo używać tamponów.

Moja krew brzydko pachnie, czy to coś złego?

Krew sama w sobie nie ma przykrego zapachu. Na powietrzu szybko się jednak utlenia, co prowadzi do rozpoczęcia procesów gnilnych. To normalne, że krew na podpasce ma charakterystyczny, nie najładniejszy zapach. Nie należy sugerować się reklamami, w których pokazywany jest sterylny niebieski płyn – w niczym nie przypomina on krwi miesięcznej. Dla komfortu i higieny należy często zmieniać podpaski i tampony.
 

Czy stosowanie tamponów jest bezpieczne?

Tak, jest bezpieczne. Tampony nie przyrastają do pochwy i nie mogą przedostać się do macicy. Trzeba je zmieniać co parę godzin lub częściej w zależności od krwawienia i komfortu.

Okres spóźnia mi się wiele dni, a nie doszło do żadnej ryzykownej sytuacji, co mam robić?

Koniecznie idź do ginekologa. Lekarz Cię zbada i stwierdzi, jakie mogą być tego przyczyny. Jeżeli będzie taka potrzeba, zapisze środek na wywołanie okresu.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X