Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy na podstawie obserwacji śluzu można współżyć bez zabezpieczenia?

Kobiety obserwujące regularnie i przez długi czas objawy płodności w swoim organizmie i potrafiące przewidzieć u siebie okres płodny mogą po zakończeniu tego okresu współżyć bez stosowania prezerwatyw. Ok. 2 dni po jajeczkowaniu jajeczko obumiera, a śluz szyjkowy staje się gęsty, nieprzejrzysty i nie przepuszcza plemników (tzw. śluz gestagenny).

opis każdego rodzaju śluzu
Na podstawie informacji nadesłanych przez użytkowniczkę forum "tse-tse"

Nie można jednak polegać wyłącznie na obserwacji śluzu! Trzeba obserwować swoje ciało na różne sposoby. Jeżeli interesują Cię te metody, przeczytaj artykuł na ten temat, znajdziesz tam namiary na strony internetowe, które zajmują się poradnictwem.

Zastosowaliśmy prezerwatywę, ale miałam wtedy dni płodne, czy mogę być w ciąży?

Jeśli nie prowadzisz regularnych i szczegółowych obserwacji objawów płodności (śluz, temperatura itp.) nie jesteś w stanie przewidzieć kiedy będą dni płodne. Wyliczanie kalendarzykiem nie wystarczy, to bardzo mało skuteczna metoda. Jeżeli prezerwatywa nie pękła ani się nie zsunęła, wszystko zapewne jest w porządku. Kiedy stosuje się antykoncepcję, można zapomnieć o dniach płodnych i niepłodnych.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Samo wyliczanie takich dni nic nie daje. Kobiety najczęściej liczą je, jeżeli chcą zajść w ciążę, a nie jej uniknąć. Metody rozpoznawania płodności to grupa różnych metod, które trzeba stosować, żeby określić, kiedy kobieta jest płodna. Potrzeba dużo cierpliwości i długiej samoobserwacji. Jeżeli Cię to interesuje, przeczytaj ten artykuł.

Nie decyduj się nigdy na współżycie bez zabezpieczenia, jeżeli tylko liczysz dni płodne i niepłodne! Tzw. kalendarzyk to bardzo stara i zawodna metoda.

Od jakiegoś czasu stosuję pigułki, ale dla pewności obliczam dni płodne i niepłodne. Czy dzięki temu na 100% uniknę ciąży?

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie stosuje się naturalnych metod rozpoznawania płodności, ponieważ kobieta nie ma cykli miesięcznych, a więc i typowych zmian w śluzie szyjkowym czy temperaturze. Podczas stosowania pigułek kobieta nie ma dni płodnych, a nawet jeżeli dojdzie do pomyłki w stosowaniu pigułek (i dojdzie do owulacji), tej pomyłki nie da się zauważyć poprzez obserwację objawów.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X