Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy jestem gejem/lesbijką?

Ludzie mają różne orientacje seksualne - można być heteroseksualistą, homoseksualistą lub biseksualistą (czujesz pociąg do obu płci) - wszystkie te orientacje są normalne. U niektórych osób trwa to wiele lat zanim ustali się ich orientacja, wielu nastolatków ma fantazje na temat tej samej płci, niektórzy mają nawet seksualne przygody, ale potem stwierdzają, że są heteroseksualni. Niektórzy z kolei stwierdzają, że czują tylko pociąg do własnej płci.

Naukowcy nie są zgodni co do tego, co sprawia że ktoś jest hetero czy homoseksualny. Ostatnie badania wskazują, że w grę wchodzą m.in. czynniki genetyczne.

Jeśli stwierdzisz, że jesteś gejem lub lesbijką nie załamuj się - wprawdzie życie takich osób w naszym społeczeństwie jest trudniejsze, bo ludzie są często nietolerancyjni, ale z punktu widzenia biologii i psychologii wszystko jest z tobą OK. Możesz znaleźć partnera/partnerkę i żyć w szczęśliwym związku.

Jak wygląda seks lesbijek/gejów?

Lesbijki stosują te same techniki seksualne co osoby innych orientacji - oczywiście z wyjątkiem klasycznej penetracji, ale są pary które stosują różne akcesoria erotyczne w tym wibratory, bo penetracja waginalna lub analna sprawia im przyjemność.

Geje mogą uprawiać seks analny, który polega na wprowadzaniu członka do odbytu. Nie jest to tylko domena gejów - robią to także niektóre pary heteroseksualne, jeśli im to odpowiada. Ważne, żeby partnerzy dobrze się czuli, robiąc daną rzecz, i nie byli do niczego przymuszani.

Dwie kobiety lub dwaj mężczyźni robią w łóżku to, co pary mieszane - całują się, głaskają, pieszczą, wzajemnie masturbują, uprawiają seks oralny - czyli pieszczą swoje genitalia językiem i ustami.

Pary homoseksualne nie muszą się martwić zapobieganiem ciąży, ale także grozi im zakażenie chorobami, w tym wirusem HIV. Jeśli decydujesz się na kontakty z osobą tej samej płci, używaj prezerwatyw do seksu analnego, bo niesie on ze sobą bardzo duże ryzyko zakażenia. Także stosunki oralne nie są całkiem bezpieczne - jeśli w jamie ustnej czy na wargach masz skaleczenie, albo nawet niewyczuwalną rankę, wirus znajdujący się w spermie, preejakulacie lub wydzielinie pochwowej może się dostać do krwiobiegu. Dla pewności, jeśli nie znasz przeszłości seksualnej partnera, stosuj prezerwatywę także przy pieszczotach oralnych. Kobiety mogą stosować specjalne lateksowe chusteczki (firmy Glyde, niedostępne w Polsce) lub przeciętą prezerwatywę.

Czy homoseksualizm jest chorobą?

Nie, orientacji homoseksualnej nie uważa się współcześnie za chorobę. W 1973 r. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne [APA] wykreśliło homoseksualizm z obowiązującego w USA Podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych (DSM). Natomiast w 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia [WHO] wykreśliła homoseksualizm z Międzynarodowej statystycznej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych (ICD). Wcześniej, kiedy nasz wiedza na ten temat była jeszcze mała, psychiatrzy uważali homoseksualizm za chorobę, jednak dziś wiemy, że nie ma powodu żeby uważać orientację homoseksualną za chorobę. Współcześnie uważa się, że orientacja homoseksualna jest jedną z trzech orientacji jakie ludzie mają, pozostałe to orientacja biseksualna i heteroseksualna, wszystkie one są równie normalne i zdrowe.

Nie chcę być definiowany/definiowana ani jako mężczyzna ani jako kobieta, nie identyfikuję się z żadną z płci. Czy coś ze mną nie w porządku?

Masz pełne prawo tak uważać. Takie osoby nazywa się transgender, tworzą odrębną tożsamość seksualną. Jeżeli czujesz, że jest ci z tym ciężko, poszukaj podobnych osób w internecie, są także specjalne grupy wsparcia, np. w fundacji Trans-Fuzja.

Lubię zakładać ubrania przeciwnej płci i bardzo się tego wstydzę. Czy to coś bardzo złego?

Nie, nie ma w tym nic złego. To tzw. transwestytyzm. Ponieważ w języku polskim to określenie często jest nacechowane negatywnie, używa się też angielskiego crossdressing. Jest wiele takich osób i coraz częściej są one widoczne, dzięki czemu przełamują społeczny brak akceptacji dla innych zachowań niż przyjęte „standardy”.

Co to znaczy LGBTQ?

L - lesbijki
G - geje
B - biseksualiści
T - osoby trans: traspłciowe, transwestyci, transgender
Q - questioning (osoby niepewne swojej orientacji lub niechcące się deklarować) lub queer (ogólnie osoby nieheteroseksualne)

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X