Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Nie mam jeszcze 18 lat. Czy mogę iść do ginekologa po pigułki bez mamy/taty?

Jeśli jesteś niepełnoletnia, lekarz może nie wyrazić zgody na zapisanie hormonów, nawet jeśli uzna, że nie zaszkodzi to zdrowiu. Lekarz może także zażądać, abyś przyszła z rodzicem, ale nie zawsze lekarze korzystają z takiej możliwości. Teoretycznie pigułki antykoncepcyjne może brać dziewczyna, która od minimum 2 lat miesiączkuje (o ile nie ma innych przeciwwskazań medycznych), ale niepełnoletnia pacjentka może nie dostać recepty. Dlaczego tak jest i jak jednak można uzyskać receptę, przeczytasz tutaj.

Lekarz ma prawo odmówić recepty, ale nie ma prawa cię oceniać i mówić, że np. jesteś za młoda na seks. Jeśli czujesz, że lekarz źle cię traktuje możesz przerwać wizytę i powinnaś złożyć skargę.

Mój lekarz powiedział, że jestem za młoda na seks i nie chciał przepisać mi antykoncepcji. Co robić?

Żaden lekarz nie ma prawa oceniać postępowania pacjentki. Ty decydujesz o tym, czy chcesz już rozpocząć współżycie czy nie. Możesz napisać skargę na lekarza, który tak Cię potraktował do jego przełożonego i poszukać osoby bardziej kompetentnej. Jeśli masz mniej niż 18 lat lekarz może odmówić recepty lub poprosić, abyś przyszła z kimś z rodziców.

Którzy lekarze zajmują się zdrowiem seksualnym człowieka?

Specjaliści, do których należy się zwracać w przypadku problemów lub niejasności związanych z szerokopojętym zdrowiem seksualnym, to:

1. Ginekolog (ginekolog-położnik) – zajmuje się leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego, a także antykoncepcją, ciążą, porodem i okresem połogu.

2. Androlog – zajmuje się problemami i nieprawidłowościami w męskim układzie płciowym, np. zaburzeniami erekcji, niepłodnością. To stosunkowo nowa dziedzina w Polsce, lekarze ci zaczynają być postrzegani jako odpowiednich ginekologa dla mężczyzn. Wcześniej tę funkcję pełnił urolog.

3. Urolog – rozwiązuje problemy związane z układem moczowo-płciowym u mężczyzn i moczowym u kobiet.

4. Wenerolog – zajmuje się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Często można spotkać lekarzy, którzy zajmują się i wenerologią i dermatologią.

5. Seksuolog – to połączenie lekarza i terapeuty, zajmuje się wszystkimi sferami związanymi z ludzką seksualnością, zarówno z funkcjonowaniem układu płciowego, jak i emocjami i psychiką.

6. Endokrynolog – zajmuje się układem hormonalnym człowieka, w tym hormonami płciowymi.

7. Proktolog – zajmuje się problemami z jelitem grubym, odbytnicą i odbytem.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X