Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Co to jest stulejka?

Stulejka polega na zwężeniu napletka, co uniemożliwia odprowadzenie go poza żołądź członka. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty (następstwo stanu zapalnego). Problem ze stulejką jest rozwiązywany przez kosmetyczny zabieg chirurgiczny. Stulejka może utrudniać odbywanie stosunków płciowych, oddawanie moczu. Z powodu niemożności zsunięcia napletka i dokładnego umycia żołędzi, sprzyja zakażeniom.

Czy można mieć erekcję bez żadnego powodu?

To zupełnie normalne. Często zdarza się, że nastoletni chłopcy mają erekcję w niewłaściwych momentach. Chociaż wydaje się, że to bardzo widoczne, nie ma się czym przejmować, naprawdę mało kto jest w stanie zauważyć. Taka spontaniczna reakcja zdarza się rzadziej dorosłym mężczyznom, najczęściej nad ranem po całonocnym śnie.

Czasami nie mogę mieć erekcji. Czy jest ze mną coś nie tak?

Nie martw się, wszystko jest z tobą w porządku. To zdarza się wielu mężczyznom częściej niż się wydaje. Problemy z erekcją mogą pojawić się wtedy, gdy mężczyźni są zdenerwowani albo przestraszeni. Niepokój często dotyczy możliwości zajścia w ciążę przez partnerkę, presji, by być doskonałym kochankiem lub poczucia winy wynikającego z uprawiania seksu. Alkohol i narkotyki także mogą osłabiać erekcję.
Jeżeli nie masz problemów z erekcją, gdy jesteś sam, spróbuj porozmawiać z partnerką o swoich niepokojach. Być może zbyt dużo od siebie wymagasz albo nie stosujesz antykoncepcji i martwisz się konsekwencjami. Może być też tak, że nie jesteś jeszcze gotowy na seks.
Istnieje błędne przekonanie, że mężczyzna tuż po orgazmie może mieć następny wzwód. W zależności od wieku i zdrowia czas potrzebny do kolejne erekcji waha się od kilku minut do kilku dni.

Mój penis jest krzywy, czy to normalne?

Nasze ciało nie jest idealnie symetryczne i to samo dotyczy penisa, który może być wykrzywiony. Dopiero jeśli czułbyś ból podczas erekcji,albo wykrzywienie penisa utrudniałoby ci stosunek seksualny, powinieneś zgłosić się do lekarza urologa, możesz też pójść do lekarza rodzinnego.

Czy wielkość penisa jest ważna podczas stosunku?

Nie, ponieważ kobieca pochwa jest bardzo elastyczna i dostosowuje się do wielkości członka. Poza tym najbardziej wrażliwe są tylko pierwsze trzy centymetry pochwy. Badania pokazują, że 85% kobiet jest zadowolona z wielkości penisów ich partnerów. Penisy różnych mężczyzn różnią się rozmiarami, ale warto wspomnieć o tym, że te różnice są szczególnie widoczne jeśli porównamy penisy "w zwisie", podczas gdy, jeśli porównamy członki w stanie erekcji może się okazać, że są podobnej wielkości.

Na podstawie: Lever, J., Frederick, D.A. i Peplau, L.A. (2006). Does Size Matter? Men's and Women's Views on Penis Size Across the Lifespan. Psychology of Men & Masculinity, 7, 3, s. 129-143.

Mam 15 lat i zauważyłem na swoim penisie i jądrach jakieś krostki, czy to normalne?

Wielu mężczyzn ma na penisie albo jądrach różne krostki, bardzo często są one absolutnie normalne i nie trzeba się nimi przejmować, jednak stwierdzić to może tylko lekarz. Takie kropki mogą wyglądać na przykład tak jak tu na zdjęciach: http://en.wikipedia.org/wiki/Fordyce_spots

Może to jednak być jakieś schorzenie na przykład dermatologiczne. Żeby się przekonać najlepiej odwiedź lekarza, tylko on może to stwierdzić. Możesz oczywiście pójść do swojego lekarza rodzinnego, ale specjalistami od tego typu spraw będą urolog (lekarz zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego), androlog (lekarz zajmujący się schorzeniami męskiego układu płciowego) albo dermatolog (lekarz zajmujący się chorobami skóry). Z tego co wiem do dermatologa nie potrzebujesz skierowania, do pozostałych chyba tak.

Na pewno nie próbuj wyciskać tych krostek, ani używać żadnych "domowych" metod na zwalczanie ich, jeśli bardzo chcesz się ich pozbyć to skontaktuj się z lekarzem.

Jaka jest średnia wielkość penisa?

Ciało u młodego chłopaka wciąż się rozwija, dlatego trudno jest powiedzieć jaka jest wielkość penisa u osoby w okresie dojrzewania. Natomiast u dorosłego mężczyzny średnia długość penisa w stanie zwiotczałym (w "zwisie") to około 8-9 cm, a w stanie wzwodu (podczas erekcji) to 14-16 cm. Średni obwód penisa to 9-10 cm w stanie zwiotczałym i 12-13 cm w stanie wzwodu. Należy pamiętać, że to tylko średnie wartości, wielu mężczyzn ma większe albo mniejsze penisy i wciąż jest to normalne. Wbrew temu co można czasem usłyszeć, wielkość penisa nie ma związku z wysokością ciała, wielkością nosa, czy stopy. Długość penisa w stanie zwiotczałym nie ma też większego związku z jego długością w stanie wzwodu.

Nie należy się sugerować materiałami erotycznymi oceniając swoje ciało i reakcje - dużo rzeczy tam jest zagranych i przesadzonych (np. mężczyzna ma cały czas wzwód a w rzeczywistości film jest kręcony z przerwami i jest kilka ujęć). Także rozmiar członka aktorów takich filmów jest zazwyczaj większy od przeciętnego, są oni przecież dobierani pod kątem takich walorów.

Na podstawie: Wylie, K.R. i Eardley, I. (2007). Penile size and the 'small penis syndrome'. BJU International, 99, 6, s. 1449-1455.

Co to jest erekcja/wzwód członka?

Erekcją nazywa się wzwód prącia (członka, penisa). Wzwód spowodowany jest wypełnianiem się krwią tzw. ciał jamistych, z jakich zbudowany jest penis. Członek wtedy powiększa się i sztywnieje. Chłopcy czasem posługują się potocznym określeniem "staje mi" i w ten sposób nazywają erekcję. Erekcja najczęściej występuje na skutek podniecenia seksualnego, jednak w okresie dojrzewania, na skutek działania hormonów, często zdarza się to w różnych niespodziewanych momentach. To zupełnie normalne.

Gdy oddaję mocz piecze mnie penis. Czy coś jest nie tak?

Pieczenie członka po oddawaniu moczu może świadczyć o infekcji układu moczowego. Jeśli to się powtarza idź do lekarza ogólnego, który ewentualnie skieruje cię też do urologa.

Nie mogę ściągnąć skóry z żołędzia (główki) penisa. Dlaczego tak się dzieje?

Najprawdopodobniej masz problem ze stulejką. Stulejka polega na zwężeniu napletka, co uniemożliwia odprowadzenie go poza żołądź członka. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty (następstwo stanu zapalnego). Stulejka może utrudniać odbywanie stosunków płciowych, oddawanie moczu. Z powodu niemożności zsunięcia napletka i dokładnego umycia żołędzi, sprzyja zakażeniom. Problem ze stulejką jest rozwiązywany przez kosmetyczny zabieg chirurgiczny.
Dlatego najlepiej skonsultuj sie z lekarzem - urologiem lub na początek z internistą.

Czy można powiększyć penisa? Jak to zrobić?

W internecie można często przeczytać ogłoszenia dotyczące urządzeń bądź ćwiczeń do "powiększania penisa". Niestety, najczęściej nie można ufać tego typu ogłoszeniom.

Powiększyć penisa można tylko operacyjnie. Operacja plastyczna może wydłużyć penisa mężczyzny o około dwóch centymetrów. Żadna inna metoda nie jest zalecanym przez lekarzy sposobem na powiększenie penisa i nie ma dowodów na to, żeby była skuteczna.

Warto też pamiętać o tym, że używanie różnego rodzaju ćwiczeń, leków, bądź urządzeń może być groźne dla zdrowia. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z tego typu metod omów to z lekarzem urologiem bądź andrologiem!

Jak myć penisa?

1. Jak często? Najlepiej myć się 2 razy dziennie.

2. Czym? Penisa można myć mydłem, żelem pod prysznic, a także specjalnymi żelami do higieny intymnej. Najlepiej używać kosmetyków bez zapachów, wtedy mamy mniejsze szanse na podrażnienia.

3. Jak? Najpierw myjemy główkę i delikatnie odsuwamy napletek, żeby umyć rowek, w którym gromadzą się bakterie. Jeżeli się tego nie robi, wydziela się nieprzyjemny zapach i można nabawić się zakażenia, które może skutkować stulejką lub innymi dolegliwościami.

Później trzeba umyć podstawę penisa i jądra. Zawsze myjemy się od przodu do tyłu, żeby nie przenieść bakterii. Trzeba wytrzeć się delikatnie i dokładnie.

Jak szybko po orgazmie można mieć kolejną erekcję?

Najczęściej jest tak, że potrzeba trochę czasu zanim będzie możliwy kolejny wzwód. Nie należy się tym stresować i wymagać od siebie od razu następnej erekcji. Im jesteśmy starsi, tym więcej czasu będzie nam to zajmowało. Nie ma żadnego obowiązku, żeby kochać się kilka razy pod rząd. Jeżeli po jednym razie jest to niemożliwe, trzeba po prostu dać sobie spokój na jakiś czas.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X