Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy podczas pettingu można zajść w ciążę?

Ryzyko zajścia w ciążę istnieje tylko i wyłącznie wtedy, gdy sperma znajdzie się bezpośrednio w okolicy narządów rodnych kobiety (czyli nie tylko bezpośrednio w pochwie kobiety, ale również na wargach sromowych).
W ciążę można zajść nie tylko podczas tradycyjnego stosunku płciowego, więc, aby nie zdarzyła się wpadka, para powinna zachować szczególną ostrożność w kontakcie ze spermą, która może być przeniesiona w okolice pochwy kobiety np. za pośrednictwem rąk (dlatego po każdym kontakcie ze spermą należy umyć je w ciepłej wodzie z mydłem, przed kontynuowaniem dalszych pieszczot).
 

Jakie są objawy zajścia w ciążę? Czy testy ciążowe są wiarygodne? Czy można je kupić bez recepty?

Do najczęstszych objawów ciąży należą: poranne nudności, częstsze oddawanie moczu, zawroty głowy, zmiany samopoczucia, zmęczenie. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że żaden z tych symptomów może się nie pojawić! Zazwyczaj uciążliwe objawy ciąży pojawiają się ok. 6 tygodnia, więc dość późno. Zaś w przypadku ciąży zawsze zanika okres.

Powyższe objawy łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, nie należy też stresować się niepotrzebnie, gdyż np. zanik krwawienia może mieć różne przyczyny.

Testy ciążowe wykazują ciążę na podstawie obecności w moczu gonadotropiny kosmówkowej (HCG), hormonu produkowanego od pierwszych dni po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Wykrycie ciąży za pomocą testu może się udać już po kilku dniach od, zanieżdżenia, jednak najczęściej trzeba poczekać dłużej. Testy są wiarygodną metodą, jednak nie dają nigdy 100% pewności. By wiedzieć na pewno, trzeba się udać do ginekologa, który bada m.in. zmiany w narządach rodnych. Można też zrobić test krwi w laboratorium. Ok 4- 5 tygodnia USG powinno już wykazać ciążę.

Testy ciążowe dostępne są bez recepty i kosztują od kilku do kilkunastu złotych w zależności od rodzaju i firmy. Najlepiej robić je w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej ok. tydzień później. Próbkę moczu najlepiej pobrać z samego rana, przy pierwszym oddawaniu moczu.

Testy dostępne w Polsce:
Clearblue - test strumieniowy (trzeba go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu. Z wykonaniem testu należy zaczekać do dnia spodziewanej miesiączki. Kosztuje ok 13 zł.

Clearview - test płytkowy (należy pobrać mocz do dołączonego zbiorniczka i umieścić kilka kropel na płytce. Najlepiej robić w dniu spodziewanej miesiączki. Kosztuje ok. 12 zł.

Bobo Test - test płytkowy lub strumieniowy. Należy zrobić w dniu spodziewanej miesiączki. Kosztuje ok. 15 zł.

Pre Test - test płytkowy. Kosztuje od 12 zł.

Quick Vue - test płytkowy, paskowy. Kosztuje ok. 15 zł.

Quick Test - test płytkowy.

Pink Test - test płytkowy. Cena ok. 13 zł

Pink Strip - test paskowy (pasek testowy wkładamy do pojemnika z moczem). Cena ok. 9 zł.

Pink Midstream - test strumieniowy. Cena ok. 15 zł
 

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Dziewica może zajść w ciążę, ponieważ stosunek seksualny nie jest warunkiem zapłodnienia, wystarczy aby nasienie lub płyn wydostający się z członka przy podnieceniu dostał się do pochwy. Błona dziewicza nie działa jak bariera, są w niej zawsze małe otworki, przez które wypływa krew miesiączkowa.

Niebezpieczne sytuacje w czasie pieszczot:

- chłopak dotyka nagim członkiem wejścia do pochwy (preejakulat może znajdować się na członku i dostać do pochwy)

- po pieszczotach ręką i wytrysku nasienie znalazło się na dłoni jednego z partnerów i zostało przeniesione do pochwy lub w jej okolice (nasienie zaschnięte nie jest groźne)

- wytrysk miał miejsce bezpośrednio na genitalia partnerki (minimalne ryzyko jest także, gdy miała na sobie skąpe, wycięte majtki /np. stringi/)

- nie da się wykluczyć ryzyka przy seksie oralnym zakończonym w ustach partnerki wytryskiem w krótkim czasie następują pocałunki i partner pieści dziewczynę ustami

Czy uprawiając seks analny można zajść w ciążę?

Seks analny (członek-odbyt) może doprowadzić do ciąży, jeśli sperma z wytrysku wypłynie z odbytu kobiety i dostanie się do pochwy (nie jest to trudne, bo pochwa jest bardzo blisko).

Przy stosunkach analnych zawsze zaleca się stosowanie prezerwatyw ze względów higienicznych i zdrowotnych (większe ryzyko infekcji) oraz środków nawilżających na bazie wody (np. Feminum, K-Y).

Czy śluz/biała wydzielina wydobywająca się z pochwy znaczy, że jestem w ciąży?

Śluz jest normalną wydzieliną każdej kobiety, w ciąży czy nie. W różnych fazach cyklu śluz ma różną konsystencję, a czasami jest tak mało, że go nie zauważasz. Przeczytaj ten artykuł o wydzielinach pochwowych

Chłopak włożył penisa tylko na chwilę i penis był suchy. Czy mogę być w ciąży?

Po wyjęciu członka z pochwy nie można na 100% stwierdzić, że odrobina preejakulatu nie została w pochwie, czasami jest to kilka kropelek wydostających się z członka, ale mogą w nich być plemniki. Na przyszłość nigdy nie dopuszczaj do penetracji bez prezerwatywy.

Jeśli okres się spóźni zrób test ciążowy.

Miałam stosunek bez prezerwatywy, ale były to dni niepłodne. Czy mogę być w ciąży?

Jeśli chcesz przewidywać dni płodne musisz stosować metody obserwacji płodności (temperatury, śluzu, szyjki macicy) regularnie i bardzo dokładnie znać sposoby analizy. Wyliczenie dni płodnych kalendarzykiem niewiele daje, nie można więc wykluczyć, że jeśli stosowałaś sam kalendarzyk, pomyliłaś się i były to jednak dni płodne.

Jeśli nie minęły 72 godziny (max. 120) możesz zastosować

antykoncepcję awaryjną

Czy można zajść w ciążę, kąpiąc się w basenie albo w wannie?

Jeśli nie było normalnego stosunku, nie ma możliwości, aby sperma dostała się do pochwy i doszło do zapłodnienia. Gdy facet ma wytrysk w basenie, plemniki giną, bo woda jest za zimna i jest w niej za dużo chemikaliów. W wannie z kolei woda jest za gorąca i też są w niej chemikalia i detergenty (np. płyn do kąpieli).

Plemniki mogą przetrwać trochę w cieple i wilgoci, ale basen ani wanna nie zapewnia im takich warunków.

Gdyby miał mieć miejsce normalny stosunek w basenie lub wannie, trzeba koniecznie się zabezpieczyć.

Czy można mieć okres, będąc w ciąży?

Kobieta, która jest w ciąży nie ma okresu. Krwawienie miesięczne jest wywołanie złuszczaniem się nabłonka macicy, jeśli nie doszło do zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Kobiety w ciąży miewają jednak różnego rodzaju plamienia i krwawienia, ale nie są one tak regularne i obfite jak miesiączki, a świadczą czasami o czymś niepokojącym, jak poronieniu, ciąży pozamacicznej. Około 20-30% kobiet doświadcza różnych krwawień we wczesnej ciąży (pierwszy trymestr).

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, jedynym sposobem, aby się szybko upewnić, jest test ciążowy.

Czy dziewczyna może zajść w ciążę, masturbując się brudną ręką?

Nie, nie można zajść w ciążę podczas masturbacji, czyli samodzielnego pobudzania swoich stref erogennych. W ciążę można zajść wtedy, gdy mokra sperma znajdzie się w okolicy pochwy kobiety i w żadnym innym przypadku. Potrzeba do tego bliskiego kontaktu z mężczyzną. Dotykanie się brudną ręką niesie za sobą ryzyko infekcji narządów rodnych.
 

Czy plemniki przechodzą przez ubranie? Czy można zajść w ciążę, uprawiając seks w ubraniu?

Nie, plemniki nie przechodzą przez materiał. Imitując ruchy seksualne w ubraniu, nie można zajść w ciążę. Nawet jeśli ubranie przemiękło, nie oznacza to, że przeszły przez nie plemniki. Sperma nie jest jednolitym płynem, a zawiesiną. Płyny wchodzące w skład spermy przenikają przez tkaniny, natomiast plemniki osadzają się na tkaninie i nie są w stanie bez płynów tworzących sprzyjające środowisko przedostać się do pochwy - plemniki nie potrafią się czołgać, a jedynie "pływają" w spermie.
Jeżeli po wytrysku (gdy sperma jest jeszcze wilgotna) nie będzie się pocierać genitaliów dziewczyny tą częścią odzieży, na którą bezpośrednio wystąpił wytrysk (najczęściej wewnętrzną stroną majtek/bokserek), ryzyko ciąży nie zachodzi.

Czy można zajść w ciążę poprzez siadanie na desce klozetowej, na której mogła być sperma?

Nie, nie ma takiej możliwości. Gdyby tak łatwo mogło dojść do zapłodnienia, większość dzieci nie znałaby swoich ojców. W ciążę można zajść tylko wtedy, gdy ma się kontakty seksualne z mężczyzną.

Gdyby nawet sperma była na desce, żadna osoba nie usiadłaby na mokrym płynie. Nie można siadać w toaletach, co do których czystości nie jesteśmy pewni. Nie grozi ciąża, lecz niebezpieczne są różne choroby, którymi można się zakazić. Na wyjazdy warto brać ze sobą specjalne jednorazowe nakładki na deski, które można kupić w aptece.

Boję się, że mój brat zostawia gdzieś plemniki, które mogę przenieść niechcący do pochwy. Czy to możliwe?

Plemniki żyją w spermie, a sperma nie jest niewidzialna. To płyn, który bardzo szybko wysycha, a kiedy to nastąpi, plemniki umierają. Niemożliwe, by ktoś "zostawił" je gdzieś (np. w łazience, czy na komputerze), a potem dziewczyna przeniosłaby je do pochwy. Jeżeli obawiasz się, że zajdziesz w ciążę ze swoim bratem poprzez kontakt z jego nasieniem - to zupełnie nieprawdopodobne!

Zajść w ciążę można tylko poprzez kontakty seksualne z mężczyzną!

Jeżeli Twój brat nie "sprząta" po masturbacji, zwróć mu uwagę, że to niehigieczne.

O plemnikach poczytasz więcej tutaj.

Po ilu dniach od stosunku można zrobić test ciążowy?

W instrukcji każdego testu jest napisane, jak i kiedy powinno się go wykonać. Przyjmuje się, że większość testów daje wiarygodny wynik po 14 dniach od ryzykownej sytuacji lub w dniu spodziewanej miesiączki. Testy krwi wykrywają ciążę trochę szybciej.

Czy wynik testu może wyjść pozytywny, jeżeli nie jest się w ciąży?

Tak, jest to możliwe. Na wynik mogą wpływać leki przeciwdepresyjne, choroby nerek oraz nadczynność tarczycy.

Zaszłam w ciążę/będę ojcem, nie radzę sobie z tym, gdzie szukać pomocy?

Jest wiele organizacji, które wspierają rodziców. Nawet jeżeli dziecko się jeszcze nie urodziło, nie wahaj się szukać pomocy. Lista placówek w całej Polsce znajduje się tutaj. Można przyjść i porozmawiać, zadzwonić na telefon zaufania, napisać maila albo wziąć udział w warsztatach. Np. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę organizuje w Warszawie zajęcia dla rodziców, którzy mają obawy związane z wychowywaniem dzieci. Jeżeli czujesz, że to Cię przerasta i chcesz się uczyć, jak być dobrym rodzicem, koniecznie się wybierz, to zajęcia bezpłatne. Wiele przydatnych informacji na temat wychowania i opieki nad dzieckiem znajduje się także w Internecie, np. tutaj.

Co dokładnie dzieje się w ciele kobiety podczas ciąży?

Polecamy zajrzeć na tę stronę, znajduje się tam dokładny opis i cenne rady.

Wskazówki, jak rozwiązywać typowe problemy związane z opieką nad niemowlęciem i małym dzieckiem oraz jak radzić sobie z własnymi obawami i emocjami jako rodzic znajdują się tutaj.

Czy można zajść w ciążę poprzez przeniesienie plemników za pomocą pocałunków podczas seksu oralnego?

Jeżeli partner ma wytrysk w ustach partnerki, bezpośrednio potem się całują, a później on od razu pieści ją oralnie, to zapłodnienie jest teoretycznie możliwe. Jednak to sytuacja mało prawdopodobna, bo ślinę od razu się przełyka, a wraz z nią spermę.

Jeżeli nie było wytrysku, a mógł pojawić się preejakulat, to zapłodnienie w ten sposób jest praktycznie niemożliwe.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X