Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy zdrowy mężczyzna może mieć jedno jądro większe, a drugie mniejsze?

Asymetria jąder jest naturalnym zjawiskiem, podobnie jak asymetria piersi u kobiet. Nie należy przejmować się faktem, że jedno jądro jest większe i np. odrobinę niżej zawieszone niż drugie. Nie jest to objawem żadnego schorzenia.

Mam dużo gęstych włosów pod pachami i wokół penisa. Czy to jest normalne?

Faceci mają różne owłosienie ciała, jedni bardzo mało inni bardzo dużo. Z tego co opisujesz wynika, że wszystko jest normalnie. Nie porównuj się z kolegami bo naprawdę każdy człowiek jest inny. Jeśli tak długie włosy ci przeszkadzają możesz je przycinać lub golić (do przycinania służą golarki z funkcją trymera, na pewno są takie dla kobiet, ale w przypadku włosów łonowych czy pod pachami nie ma różnicy).

Nie mam jeszcze zarostu na twarzy, a wszyscy koledzy już mają. Czy coś ze mną nie tak?

Przeciętnie młody mężczyzna ma pierwszy zarost między 15 a 18 rokiem życia, a niektórzy nawet później. Niestety dojrzewania nie da się przyspieszyć i jeśli rozwijasz się prawidłowo nie musisz iść do lekarza. Wszystko jest w normie, musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. To rzeczywiście może być dla ciebie trudne, że koledzy już mają zarost a ty nie, ale pamiętaj, że zarost nie jest jedynym wyznacznikiem męskości. Oczywiście każdy inaczej pojmuje męskość, ale teraz jest dla ciebie moment aby zadbać o siebie i o swoje zdrowie i kondycję fizyczną np. uprawiając jakiś sport a także o swoje walory psychiczne, czytając i poszerzając swoją wiedzę o świecie.Zastanów się co to dla ciebie znaczy być prawdziwym mężczyzną, jakie cechy fizyczne i psychiczne taki facet posiada i dążyć do rozwijania w sobie tych cech. Zarost na pewno wkrótce się pojawi.

Jeśli nadal brakuje ci pewności siebie porozmawiaj z jakimś mężczyzną w rodzinie o tym jak on przechodził okres dojrzewania.

Na moim ciele pojawiły się rozstępy, co można z tym robić?

Rozstępy pojawiają się na skutek szybkiego rozciągania się skóry, co najczęściej jest związane z przybieraniem na wadze albo zwiększeniem masy mięśniowej. Dotyczą tak samo osób szczupłych, jak i korpulentnych. Mogą mieć różne kolory: czerwony, fioletowy, biały. Łatwiej im zapobiegać niż je zwalczać. Kosmetyki dostępne na rynku mogą sprawić, że mniej będzie je widać, ale usunąć je całkowicie można jedynie operacyjnie. Nie ma sensu się tym przejmować ani specjalnie zasłaniać, trzeba się po prostu pogodzić się z tym, że ma je wiele osób. Pocieszające jest to, że z czasem rozstępy stają się mniej widoczne.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X