Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Jak robi się badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową?

Na obecność kiły i wirusa HIV robi się badanie krwi. Można je zrobić w każdym laboratorium. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, najlepiej honorowo oddać krew, wtedy ma się te badania od ręki i za darmo. Na HIV można też zrobić anonimowe badanie w specjalnym centrum diagnostycznym, więcej o nim tutaj.

U mężczyzn można też wykryć niektóre choroby za pomocą badania moczu. U kobiet nie jest to tak bardzo skuteczne. Na obecność pozostałych chorób u kobiet robi się wymaz z szyjki macicy lub pochwy, a u mężczyzn wymaz z cewki moczowej i zostaje on zbadany pod mikroskopem. O szczegóły spytaj lekarza.

Tutaj można zobaczyć, jak wygląda badanie kobiet i mężczyzn.

Jeżeli uprawia się seks oralny, warto też zrobić posiew z gardła, bo mogą być tam też bakterie rzeżączki.

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być na coś chory/chora, powstrzymaj się od kontaktów seksualnych. Dopóki się nie wyleczysz razem z obecnym partnerem/obecną partnerką, nie współżyjcie w ogóle.

Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana, poinformuj o tym wszystkie osoby, z którymi ostatnio miałeś/miałaś kontakty seksualne. Wystarczy wysłać SMS-a czy maila. Możesz to zrobić anonimowo, byle tylko adresat wziął tę informację na poważnie.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X