Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

69 search for term

Pozycja seksualna, której nazwa nawiązuje do położenia partnerów podczas stosunku. Polega ona na wzajemnym jednoczesnym dawaniu i odbieraniu pieszczot oralnych przez oboje partnerów.

Aborcja search for term

Procedura medyczna kończąca ciążę. Istnieją dwa jej typy: aborcja chirurgiczna, polegająca na mechanicznym usunięciu płodu za pomocą narzędzi chirurgicznych i farmakologiczna, kiedy bierze się leki na przerwanie ciąży i wydalenie embrionu lub płodu z organizmu kobiety. W Polsce aborcja dozwolona jest tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, poważnego uszkodzenia płodu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Synonyms: aborcji aborcja

Abstynencja search for term

Oznacza nieutrzymywanie kontaktów seksualnych. „Kontakt seksualny” jest jednak różnie definiowany. W najpowszechniejszym znaczeniu abstynencja seksualna to brak jakichkolwiek stosunków (waginalnych, analnych, oralnych) oraz pieszczot mających na celu osiągnięcie satysfakcji seksualnej.

Synonyms: abstynencja abstynencji

Afrodyzjak search for term

Nazwa pochodzi od imienia greckiej bogini miłości – Afrodyty i oznacza substancję, dzięki której miałoby rosnąć libido (popęd płciowy) oraz możliwości seksualne partnerów (potencja). Jednak zdecydowana większość badań nie potwierdziła, jakoby te substancje faktycznie wykazywały takie właściwości.

Synonyms: afrodyzjak afrodyzjaku afrodyzjakiem

Agenderyzm search for term

Negowanie identyfikacji płciowej na kobiety i mężczyzn

AIDS search for term

Ang. Acquired Immunodeficiency Syndrome. Polskim rozwinięciem tego skrótu jest Zespół Nabytego Niedoboru Odporności. Powoduje go wirus HIV, który niszczy zdolność organizmu do obrony przed infekcjami i chorobami, co może doprowadzić do śmierci. Obecnie leki antyretrowirusowe spowalniają rozwój wirusa, wydłużając w znacznym stopniu długość życia i podnosząc jego jakość, przez co AIDS uważa się za chorobę przewlekłą. Niemożliwa jest całkowita eliminacja HIV z organizmu.

Synonyms: AIDS

Akt search for term

Przedstawienie nagiego ciała człowieka w sztuce: malarstwie, rzeźbie, fotografii itd.

Alfons search for term

Inaczej sutener – osoba zajmująca się sutenerstwem, czyli czerpaniem korzyści z prostytucji innych osób. Może być to połączone ze stręczycielstwem, czyli nakłanianiem do uprawiania prostytucji. Są to czyny karalne.

Synonyms: alfons alfonsa alfonsem

Analny stosunek search for term

Stosunek seksualny, podczas którego penis lub inny przedmiot (wibrator, dildo) wkładany jest do odbytu partnera/partnerki. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

 

http://ponton.org.pl/pl/strona/seks-analny

Synonyms: analny analnym analnego analnie

Androlog search for term

Lekarz zajmujący się problemami i nieprawidłowościami w męskim układzie płciowym, np. zaburzeniami erekcji, niepłodnością.

Synonyms: androlog androloga andrologiem androlożka

Anorgazmia search for term

Niemożność przeżycia orgazmu (obojętnie jakiego rodzaju, nie chodzi tu wyłącznie o pochwowy), występuje na podłożu psychicznym (zbyt niskie podniecenie, zła stymulacja, przemęczenie), biologicznym (np. zaburzenia anatomiczne) oraz chorobach, takich jak: cukrzyca, depresja, niskie ciśnienie krwi, niedoczynność tarczycy. Może być wtórna lub pierwotna. W Polsce, jak wynika z badań, 10% kobiet nigdy nie przeżyło orgazmu.

Synonyms: anorgazmia anorgazmii anorgazmią anorgazmię

Antykoncepcja search for term

Metody zapobiegania ciąży.

Synonyms: antykoncepcja antykoncepcji antykoncepcją

Antykoncepcja awaryjna search for term

Antykoncepcja, którą stosuje się po ryzykownym stosunku seksualnym. Więcej na ten temat tutaj: http://ponton.org.pl/pl/strona/antykoncepcja-awaryjna-po-stosunku

Synonyms: awaryjna awaryjnej awaryjną

Anus search for term

Po łacinie: odbyt. Stąd seks i stosunek analny.

Synonyms: anus

Aseksualizm search for term

Brak odczuwania pożądania seksualnego do żadnej z płci. Istnieją tendencje to tego, by uznać aseksualizm za czwartą orientację seksualną, ponieważ twierdzi się, że takim się nie można stać, ale trzeba urodzić.  Aseksualiści dziela się na aromantycznych (nieposiadających pociągu romantycznego do żadnej płci), biromantycznych, heteroromantycznych, homoromantycznych oraz Grey-A (odczuwających okazjonalnie pociąg romantyczny lub seksualny) oraz demiseksualnych (odczuwają pociąg seksualny jednie w sytuacji nawiązania bliższych relacji z daną osobą).

http://www.asexuality.org/pl/strona/pytania.htm

Synonyms: aseksualizm aseksualny aseksualna aseksualność

Asertywność search for term

W psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw ani psychicznego terytorium innych osób (bez zachowań agresywnych), a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Jest to umiejętność nabyta.

Synonyms: asertywność asertywnie asertywny asertywna

Autoerotyzm search for term

Inaczej masturbacja.

Synonyms: autoerotyzm

BDSM search for term

Angielski skrót Bondage, Discipline, Domination, Submission, czyli wiązanie, dyscyplina, dominacja, uległość. To określenie różnego typu kontaktów seksualnych, które wiążą się z karami, niewolą czy bólem. Nie może tu jednak być mowy o przymusie, partnerzy decydują o tym, co chcą robić i w jaki sposób, w każdej chwili mogą się też wycofać.

Synonyms: BDSM

Bigenderyzm search for term

Identyfikowanie się z obiema płciami

Biseksualizm search for term

Dla osób biseksualnych atrakcyjni seksualnie i emocjonalnie są  zarówno przedstawiciele własnej płci, jak i przeciwnej.

Synonyms: biseksualizm biseksualność biseksualistka biseksualista biseksualny

Blow Job search for term

Angielskie określenie oznaczające stosunek oralny, podczas którego penis jest pieszczony ustami.

Synonyms: blow job

Błona dziewicza search for term

Mały kawałek tkanki częściowo przesłaniający wejście do pochwy u kobiet, które nie miały stosunków waginalnych (pochwowych). Błona może mieć różne kształty, u niekórych kobiet szczelnie zamyka wejście do pochwy (zazwyczaj sa w niej otwory przez które wypływa krew miesiączkowa), a u innych jest tylko w kształcie pierścienia. Błona ulega uszkodzeniu podczas masturbacji z użyciem palców czy wibratora, podczas stosunku pochwowego, ale także podczas uprawiania niektórych sportów czy stosowania tamponów lub kubeczków menstruacyjnych. Dziś posiadanie błony dziewiczej nie jest już wyznacznikiem dziewictwa - jest ono związane z odbyciem lub nie kontaktów seksualnych, traktowane jest jako stan psychiczny, świadomość.

Synonyms: hymen błona błony

Candida search for term

Łacińskie określenie drożdżaków – grzybów, które często pasożytują na człowieku, wywołując m. in. grzybice pochwy czy penisa.

Synonyms: candida

Casanova search for term

Określenie mężczyzny, który ma wiele partnerek/partnerów seksualnych. Pochodzi od nazwiska Włocha – Giacoma Casanovy, żyjącego w XVIII wieku, który słynął z ogromnej liczby kochanek.

Synonyms: Casanovy

Celibat search for term

Utrzymywanie abstynencji, wstrzemięźliwości z powodów religijnych.

Synonyms: celibat celibatu

Chlamydia search for term

Bakteria powodująca chlamydiozę.

Chlamydioza search for term

Choroba przenoszona drogą płciową. Często rozwija się bezobjawowo. U mężczyzny powoduje zapalenie cewki moczowej. Po 2-3 tygodniach od zakażenia czuje on parcie na mocz, a oddawanie go staje się bolesne. Pojawia się także specyficzny wyciek z cewki moczowej. Choroba nieleczona atakuje dalej, powodując kolejne stany zapalne. U kobiety stan zapalny narządów rodnych grozi bezpłodnością.

Synonyms: chlamydioza chlamydiozy

Choroby weneryczne search for term

Choroby przenoszone drogą płciową.

Cisgenderyzm search for term

Spójność płci biologicznej z tożsamością płciową. Ciskobieta to osoba, która ma cechy biologiczne kobiety i czuje się kobietą, cismężczyzna to osoba, która ma cechy biologiczne mężczyzny i czuje się mężczyzną.

Cięcie cesarskie search for term

Poród polegający na przecięciu skóry na brzuchu oraz powłok macicy i wyjęciu dziecka.

Clitoris search for term

Łacińskie określenie łechtaczki

Coming out search for term

Proces, podczas którego osoba uświadamia innym osobom ze swojego otoczenia, że jest gejem, lesbijką, osobą biseksualną lub trans.

Cross dresser search for term

Osoba nosząca ubrania kulturowo przypisane do płci przeciwnej. Inaczej transwestyta, ale też Drag Queen lub Drag King.

Cunnilingus search for term

Pieszczenie genitaliów (łechtaczki, warg sromowych, wejścia do pochwy) kobiety przez partnera/partnerkę ustami bądź językiem.

Synonyms: cunnilingus

Cyberprzemoc search for term

Ang. Cyberbullying. Nękanie za pośrednictwem nowoczesnych technologii informacyjnych np. poprzez obraźliwe SMS-y, zdjęcia umieszczane w Internecie, e-maile itp.

Synonyms: cyberprzemoc cyberprzemocy

Cybersex search for term

Rodzaj kontaktu seksualnego, podczas którego partnerzy kontaktują się ze sobą poprzez Internet (np. na czatach lub poprzez komunikatory).

Defloracja search for term

Przerwanie błony dziewiczej

Synonyms: defloracja defloracji

Dildo search for term

Zabawka seksualna o kształcie zbliżonym do penisa wykonana na ogół z gumy lub plastiku używana w celu osiągnięcia seksualnej satysfakcji.

Synonyms: dildo

Dmuchana lalka search for term

Plastikowa zabawka erotyczna imitująca człowieka, na której zaznaczono szczególnie seksualne części ciała.

Dni płodne search for term

Dni płodne to czas, w którym stosunek seksualny bez zebezpieczenia lub sytuacja, w której sperma lub preejakulat dostanie się do pochwy, może zakończyć się ciążą. Dni płodne to połączenie wspólnej płodności kobiety (uwolnione jajeczko żyje ok. 12 godzin, ale przyjmuje się ok. 24 jako czas owulacji dla pewności, ponadto, w rzadkich przypadkach w cyklu mogą w krótkim odstępie czasu uwolnić się dwa jajeczka) oraz mężczyzny (plemniki w płodnym śluzie mogą przetrwać w szyjce macicy nawet 5 dni i doczekać na owulację).

Nie da się wyznaczyć dni płodnych na podstawie kalendarzyka. To, czy dana kobieta jest w danym dniu płodna oznacza się na bieżąco na podstawie różnych zasad oraz objawów płodności (śluz, położenie szyjki macicy). Zakończenie okresu płodności najepiej można ocenić na podstawie obserwacji śluzu i podstawowej temperatury ciała. Wymaga to dobrej znajomości jednej z metod np. metod objawowo-termicznych oraz kilkumiesięcznego doświadczenia. Metod rozpoznawania płodności można nauczyć się na kursach, na stronach internetowych i z książek. Są też poradnie metod naturalnego planowania rodziny.

Synonyms: dni płodnych, dniach płodnych, dzień płodny, dniu płodnym

Doggie style search for term

Nazwa pozycji seksualnych podczas seksu waginalnego lub analnego, podczas gdy mężczyzna wkłada penis do pochwy lub odbytu, znajdując się za partnerką/partnerem. Po polsku: pozycja „od tyłu”.

Dogging search for term

Angielskie określenie podejmowania współżycia w miejscu publicznym z nastawieniem na bycie nakrytym przez przechodniów lub podglądanie osób współżyjących w miejscu publicznym.

Dyskryminacja search for term

Niesprawiedliwie i niezgodne z polskim prawem zachowanie w stosunku do jakiejś osoby ze względu na jej wiek, płeć, wyznanie, przekonania, rasę, orientację seksualną, niepełnosprawność (fizyczną lub intelektualną) lub inne czynniki społeczne, związane np. z pochodzeniem społecznym czy płcią.

Dyspaurenia search for term

Odczuwanie bólu podczas stosunku, głównie na podłożu psychicznym (strach przed stosunkiem, zbyt małe rozluźnienie), lecz również miewa przyczyny biologiczne. Dyspareunia może być sytuacyjna, okresowa lub trwała.

Synonyms: dyspaurenia dyspaurenii

Dziewica search for term

Kobieta, która nie utrzymywała kontaktów seksualnych oraz nie posiada doświadczenia seksualnego.

Synonyms: dziewica dziewicą

Dziewictwo search for term

Umowny stan, w którym człowiek jeszcze nie współżył seksualnie.

Ejakulacja search for term

Inaczej: wytrysk nasienia

Synonyms: ejakulacja

Ejakulat search for term

Porcja spermy wydzielana podczas wytrysku.

Synonyms: ejakulat

Ekshibicjonizm search for term

Nieakceptowany społecznie rodzaj osiągania satysfakcji seksualnej w trakcie pokazywania swoich genitaliów obcym ludziom wbrew ich woli, może się łączyć z masturbacją na oczach innych.

Synonyms: ekshibicjonizm

Endokrynolog search for term

Lekarz zajmujący się układem hormonalnym człowieka, w tym hormonami płciowymi.

Synonyms: endokrynolog endokrynologa

Endometrium search for term

Błona śluzowa macicy.

Synonyms: endometrium

Episiotomia search for term

Nacięcie krocza kobiety podczas porodu. Obecnie nie jest zalecane jako zabieg rutynowy, położne powinny pomagać rodzącej kobiecie przyjmować odpowiednie pozycje i stosowac różne techniki celem uchronienia krocza przed uszkodzeniem.

Synonyms: episiotomia

Erekcja search for term

Stan, w którym pod wpływem podniecenia seksualnego członek wypełnia się krwią, wydłuża się i powiększa obwód oraz wyraźnie odstaje od ciała. Inaczej wzwód.

Synonyms: erekcja erekcji

Erotoman search for term

Osoba, która przesadnie interesuje się seksem.

Synonyms: erotoman erotomanka

Erotoman gawiędziarz search for term

Osoba, która przesadnie interesuje się seksem i ciągle o tym mówi bez względu na to, czy ktoś chce jej słuchać. Panuje stereotyp, że osoby, które się nadmiernie chwalą swoimi doświadczeniami, tak naprawdę je wymyślają.

Erotyk search for term

Wiersz miłosny.

Estrogeny search for term

Grupa żeńskich hormonów regulujących cykl miesiączkowy. Są one także wytwarzane przez organizm mężczyzny, a ich niedobór może być przyczyną niepłodności. Syntetyczna forma estrogenu (etinyloestradiol) jest jednym ze składników złożonych pigułek antykoncepcyjnych.

Synonyms: estrogen estrogeny

Fallus search for term

Łacińskie określenie penisa.

Synonyms: fallus fallusa

Fantazja erotyczna search for term

Myślenie o kimś, kto nam się podoba lub o jakiejś sytuacji, która wywołuje podniecenie seksualne. Fantazje erotyczne pojawiają się w okresie dojrzewania i towarzyszą ludziom przez całe życie. To, co sobie wyobrażamy, nie musi przekładać się na to, co robimy. Fantazje nie muszą zostać zrealizowane. Nie należy przerażać się tym, co sobie wyobrażamy, nie znaczy to, że chcielibyśmy to przeżyć w rzeczywistości (np. gwałt).

Fellatio search for term

Pieszczenie genitaliów mężczyzny przez partnera/partnerkę ustami bądź językiem (seks oralny)

Synonyms: fellatio

Feminizm search for term

Od łac. femina - "kobieta". Ruch społeczno-polityczny, mający na celu równouprawnienie kobiet we wszystkich dziedzinach aktywności ludzkiej. Istnieje wiele nurtów feminizmu, jednakże wszystkie oparte są na przekonaniu o konieczności przeciwdziałania dyskryminacji kobiet ze względu na ich płeć, o prawie kobiet do emancypacji, sprzeciwie wobec seksizmu i patriarchatu.

Synonyms: feminizm

Feromony search for term

Substancje, które przyciągają partnerów i partnerki u różnych zwierząt. Najlepiej udokumentowano ich istnienie w świecie owadów. Żadne wiarygodne badania nie potwierdziły, że funkcjonują one wśród ludzi.

Synonyms: feromony

Fetyszyzm search for term

Forma parafilii czyli zaburzenia preferencji seksualnych polegająca na odczuwaniu satysfakcji seksualnej poprzez kontakt z obiektem pobudzającym. Fetyszem może być każdy przedmiot lub stytuacja np. stopy, lateks, deformowanie ciała. Gdy kontakt z obiektem nie jest jedyną formą pobudzenia seksualnego nie mówimy o fetyszyzmie jako o parafilii.

Gender search for term

Zbiór cech i zachowań przypisywana danej płci w określonej kulturze, tak zwana płeć kulturowa.

Heteronormatywność search for term

Założenie, że wszyscy ludzie są heteroseksualni i tworzą tylko takie związki. Pomijanie faktu, że na świecie są tez osoby homo- i biseksualne, a nawet dyskryminowanie ich.

Synonyms: heteronorma

Homofobia search for term

Niechęć i wrogość do osób homoseksualnych

Interseksualizm search for term

Występowanie u danej osoby męskich i żeńskich cech płciowych, biologicznych, niespójność np. męskie narządy zewnętrzne, a żeński skład hormonów płciowych.

Lookizm search for term

Dyskryminacja ze względu na wygląd

Pangenderyzm search for term

Osoby nie chcące się identyfikować z żadną z płci

Petting search for term

Ang. "pet" - pieścić. Oznacza pieszczoty z partnerem/partnerką. Jest on formą aktywności seksualnej mającą na celu osiąganie orgazmu ze świadomym pominięciem stosunku seksualnego. Petting jest często traktowany jako naturalny element intymności prowadzącej do inicjacji seksualnej w przyszłości.

Synonyms: petting pettingu pettingiem

Pierwszy dzień cyklu search for term

Za pierwszy dzień cyklu miesięcznego uznaje sie pierwszy dzień miesiączki

Synonyms: pierwszy dzień cyklu, pierwszego dnia cyklu, pierwszym dniu cyklu

Pigułka antykoncepcyjna search for term

Środek antykoncepcyjny zawierający syntetyczne hormony naśladujące hormony kobiece. Jest wiele rodzajów tabletek - jedno, dwu- i trójfazowe (zależnie czy skład hormonalny jest taki sam czy zróznicowany w ramach opakowania) i jedno- lub dwuskładnikowe (czyli zawierające jeden lub dwa hormony). Pigułki dobiera lekarz/lekarka i są na receptę. Należy je stosowac zgodnie z instrukcją, konieczne są okresowe kontrole i badania. Prawidłowo stosowane pigułki dają ponad 99% skuteczności.

Synonyms: tabletka antykoncepcyjna

Podstawowa temperatura ciała search for term

Pomiary PTC (podstawowej temperatury ciała) wykonuje się codziennie, żeby ocenić przebieg cyklu i stwierdzić kiedy nastąpiła owulacja oraz kiedy zaczynają się dni niepłodności bezwględnej po owulacji. Za pomocą pomiarów można także z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić ciążę. Temperaturę mierzy się w pochwie, odbycie lub w ustach (zawsze tak samo w danym cyklu), za pomocą specjalnego termometru owulacyjnego lub termometru elektronicznego (dokładność do 2 miejsc po przecinku). Wynik zapisuje się na wykresie lub w jednej z internetowych aplikacji. W pierwszej fazie cyklu temperatury są niższe, a po owulacji zaczynają rosnąć. Dokładne zasady interpretacji wykresu temperatur można poznać na kursach metod objawowo-termicznych lub z książek i stron internetowych.

Synonyms: podstawową temperaturę ciała, podstawowej temperatury ciała

Poliamoria search for term

Wchodzenie w relacje uczuciowe i seksualne  z więcej niż jedną osobą. Zazwyczaj wszystkie osoby w takiej relacji ustalają zasady bycia razem, granice.

Synonyms: poliamoryczny

Preejakulat search for term

Preejakulat to płyn wydobywający się z członka, gdy mężczyzna jest podniecony. Nie ma pewności czy zawsze znajdują się w nim plemniki (mogą tam być jako pozostałość po poprzednich wytryskach), ale istnieje takie ryzyko. Poza tym w tym płynie mogą znajdować się wirusy, więc istnieje możliwość zakażenia chorobami w tym HIV.

Synonyms: preejakulat preejakulatu preejakulatem

Prezerwatywa dla kobiet search for term

Wykonana z nitrylu lub poliuretanu prezerwatywa przypomina nieco woreczek, na obu końcach sa elastyczne pierścienie, jeden utrzymuje prezerwatywe głeboko w pochwie, drugi wykłada się na zewnątrz, co daje dodatkową ochrone zewnętrznych genitaliów przed zakażeniem chorobami. Prezerwatywe mozna założyć nawet na kilka godzin przed stosunkiem i można ją po umyciu uzyc ponownie. Do kupienia w Internecie i sex-shopach.

Synonyms: femidom

Queer search for term

Określenie osób o tożsamości nie-heteroseksualnej, tożsamości płciowej np. transpłciowej, osób nieheteronormatywnych i dażących do nieszufladkowania się.

Seksizm search for term

Uprzedzenia, dyskryminacja ze względu na płeć.

Szyjka macicy search for term

Szyjka macicy to wąski kanał wewnątrz pochwy, który prowadzi do macicy przez wąski otwór. W dniach płodnych szyjka jest lekko otwarta aby umożliwić plemnikom wniknięcie do wnętrza macicy. W szyjce macicy znajdują się krypty, w których (jeśli występuje śluz płodny) plemniki są w stanie przeżyć nawet kilka dni i doczekać do owulacji. Szyjka rozszerza się podczas porodu.

Obserwacje szyjki macicy są pomocne w obserwacjach cyklu i przy staraniach o ciążę. W czasie płodnym jest ona położona wysoko, lekko otwarta i miękka jak wargi. W czasie niepłodnym jest ona położona nisko, twarda jak chrząstka nosa i zamknięta.

Obserwacje te nie mogą być wyłączym objawem jeśli obserwacje cyklu stosuje się antykoncepcyjnie. Należy je łączyć z obserwacją temperatury i/lub śluzu szyjkowego. Aby mieć wiedzę o swoim cyklu trzeba dokładnie poznać zasady interpretacji tych objawów i prowadzić codziennie obserwacje.

Synonyms: szyjki macicy, szyjką macicy, szyjkę macicy, szyjka

Transpłciowość search for term

Określenie osób, które przynajmniej częściowo nie utożsamiają się ze swoją płcią biologiczną

Transwestytyzm search for term

Upodobnienie się do płci przeciwnej poprzez ubiór w celu uzyskania satysfakcji emocjonalnej, bądź seksualnej

Trigenderyzm search for term

Identyfikowanie się pomiędzy obiema płciami  oraz możliwość zmieniania identyfikacji, w zależności od okoliczności

Wytrysk search for term

Uwolnienie spermy z penisa, czemu towarzyszy orgazm.

Synonyms: wytrysk wytrysku wytryskiem

Zakochanie w osobach znanych search for term

Fascynacja miłosna osobami  znanymi, obiektem uczuć może być znany artysta lub sportowiec (celebrity crush), postać fikcyjna ( fictional character crush) lub postać historyczna (history crush)

Śluz search for term

Śluz szyjkowy to wydzielina, której cykliczne zmiany pozwalają na ocenę czy dana kobieta jest w płodnej fazie cyklu. Jest to możliwe tylko przy codziennej obserwacji zgodnie z określonymi zasadami. Wyniki obserwacji (najbardziej płodny śluz danego dnia) zapisuje się na karcie cyklu lub w aplikacji internetowej. Najlepiej w celach antykoncepcyjnych łączyć interpretację objawów śluzu z temperaturą (metody objawowo-termiczne). Na podstawie samej obserwacji śluzu opiera się np. metoda Billingsów. U zdrowej kobiety śluz szyjkowy przechodzi od miesiączki, przez fazę suchą, wydzielinę lepką, kremową, przypominającą białko jaja kurzego, (czasem) wodnistą, a po owulacji wraca do wydzieliny mniej płodnej lub całkiem zanika. Za najbardziej płodną uznaje się wydzielinę która jest rozciągliwa, przezroczysta i daje uczucie lubrykacji. Również bardzo wodnista wydzielina świadczy o wysokiej płodności. Taki śluz pozwala plemnikom przetrwać nawet kilka dni i ułatwia im poruszanie się wgłąb szyjki macicy.

Synonyms: śluzu, śluzem

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

Our donors