Co to jest orgazm?

Orgazm to reakcja ciała na przyjemność. Nazywamy go również szczytowaniem, dochodzeniem lub climaxem. Czym się objawia orgazm? Zwykle towarzyszą mu mimowolne, rytmiczne skurcze mięśni oraz zwiększający się rytm serca i oddechu. Po orgazmie ustępuje przekrwienie narządów płciowych związane z podnieceniem seksualnym i pojawia się stan zadowolenia, któremu towarzyszą uczucie ciepła i rozluźnienie. Przez kilka kolejnych minut po szczytowaniu narządy mogą być wrażliwsze na dotyk. 

Orgazm jest zjawiskiem, wokół którego powstało wiele mitów i stereotypów, ale warto wiedzieć, że każda osoba doświadcza go po swojemu. Reakcja naszego ciała na przyjemność nie powinna powodować stresu. Najistotniejsze w tym przypadku jest poczucie komfortu zarówno względem siebie samego_ej, jak i względem drugiej osoby. Warto zaznaczyć, że orgazm dotyczy reakcji nie tylko fizycznych, ale i psychicznych.

Jak się przeżywa orgazm?

Orgazmy różnią się pod względem intensywności i towarzyszących im oznak. Dla niektórych może to być doświadczenie, którego nie widać na zewnątrz. Niektóre osoby z kolei jęczą, krzyczą, a nawet płaczą. Reakcji na przyjemność jest tyle, ile nas samych! Jeśli jest to dla Ciebie istotny element współżycia, warto zapytać partnera_kę (niekoniecznie od razu po stosunku), czy doświadczył_a orgazmu możemy rozpocząć dyskusję na temat tego, co właściwie lubimy, w jakich sytuacjach jest nam dobrze, a w jakich jeszcze lepiej. Pamiętaj, że komunikacja stanowi kluczową rolę w osiąganiu pełnej satysfakcji z seksu. 

Orgazm u osób z penisem często współwystępuje z wytryskiem nasienia z prącia, co inaczej nazywamy ejakulacją. Wytryskowi spermy towarzyszą skurcze jąder, nasieniowodów, cewki moczowej i zwieraczy odbytu. Zanim dojdzie do orgazmu w trakcie stymulacji z członka może wydobyć się płyn zwany preejakulatem. Jego rolą jest naturalne nawilżenie. Należy pamiętać, że w preejakulacie mogą występować plemniki, a więc jego kontakt z pochwą może doprowadzić do ciąży. 

Jak osiągnąć orgazm?

Aby osiągnąć przyjemność z seksu (przejawiającą się orgazmem), warto obserwować swoje ciało. Zwracaj uwagę na to, co sprawia, że jest Ci dobrze. Nie musi to być sama stymulacja. Zadbaj o swój komfort pomyśl o miękkości materaca, temperaturze w pokoju czy wyciszeniu natłoku myśli. Cokolwiek, co ma szansę Cię zrelaksować, jest warte spróbowania. Nie bez powodu mówi się, że orgazm nastąpi wtedy, kiedy przestaniesz o nim myśleć.  To nie jest coś, czego doświadczamy na zawołanie. Nie ma też sensu udawać, że się go miało. Orgazm jest reakcją Twojego ciała na Twoją przyjemność.

Trzeba mieć świadomość tego, że orgazm jest uwarunkowany normami i oczekiwaniami społecznymi. To one wywierają ogromny wpływ na sposób, w jaki ludzie wyrażają swoją seksualność. Orgazm i wyobrażenia na jego temat powinny być elementem podnoszonym zarówno w rozmowie z osobą wchodzącą w wiek dojrzewania, jak i w rozmowie partnerów z 30-letnim stażem w łóżku. To, co nam sprawia przyjemność i czego chcemy spróbować, może zmieniać się na przestrzeni lat, dlatego tak istotna jest komunikacja.

Zdolność do przeżywania orgazmu zmienia się wraz z nabywanym doświadczeniem seksualnym. Oznacza to, że identyczna stymulacja nie zapewni jednakowych efektów za każdym razem. Warto jeszcze wspomnieć o multiorgazmiczności. Zdarza się, że jeśli po osiągnięciu orgazmu osoba dalej jest stymulowana, istnieje prawdopodobieństwo, że doświadczy serii orgazmów. 

Brak orgazmu 

Orgazm jest niezwykle indywidualnym doświadczeniem, przy którym trudno o zestaw reguł lub instrukcji. Istnieje ogromna różnica w częstotliwości przeżywania orgazmu przez mężczyzn i kobiety. Badanie Zbigniewa Izdebskiego nad seksualnością Polaków z 2005 roku przedstawia następujące wyniki: około 35% kobiet i niemal 63% mężczyzn podaje, że zawsze lub prawie zawsze dochodzi u nich do orgazmu podczas stosunku.

Przez lata ukształtowało się przekonanie o powszechności symulowania orgazmów. Udawanie orgazmu często jest wynikiem chęci sprawienia przyjemności partnerowi lub partnerce i próbą uchronienia go/jej przed poczuciem winy lub kompleksami. Jednak symulowanie orgazmów nie rozwiązuje problemu, tylko odwleka konfrontację z nim. Orgazm nie służy nikomu innemu, tylko nam samym. Nie powinniśmy odczuwać presji, aby dochodzić w trakcie każdego stosunku. Podobnie nie musimy czuć się źle z tym, że przeżywamy orgazm dzięki mniej spopularyzowanym technikom stymulacji. Warto pamiętać, że orgazm nie jest ani jedyną, ani nadrzędną formą doświadczania przyjemności.

Chociaż wpływy psychologiczne, społeczne i kulturowe mają olbrzymie znaczenie, to fizjologiczna zdolność ciała do szczytowania jest równie ważnym czynnikiem warunkującym przeżywanie orgazmu i stopień jego intensywności. Jeśli martwisz się o swoją zdolność do osiągania orgazmów, skonsultuj się z seksuologiem_żką. Zaburzeniem orgazmu (anorgazmia) nazywa się stałą lub nawracającą trudność w osiąganiu orgazmu po odpowiedniej stymulacji seksualnej i podnieceniu, wywołującą osobisty dyskomfort. Takie zaburzenie może mieć przyczyny biologiczne, ale też psychiczne lub społeczne. 

 

Justyna Kowalczewska

 

Bibliografia:

Masters W., Johnson V. E., Human Sexual Response, Little Brown, 1966.

Izdebski Z., Seksualność Polaków na początku XXI wieku. Studium badawcze, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012.

https://www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/what-is-an-orgasm/ (dostęp z dnia 12 stycznia 2020 r.).

6 komentarzy:
  1. ella
    ella says:

    Cześć, Już który raz o tym czytam.. Jak to w ogóle wygląda taki stosunek podczas ktorego mężczyzna czy kobieta nie dochodzi do orgazmu, osobiscie mężczyzna do wytrysku? mam na mysl podczas normalnego stosunku kiedy mężczyzna tam ma penisa i nie dochodzi? , czy taki stosunek bez konca jest przyjemny? i Jak często się zdarza? wiem, że to śmieszne pytanie, sama jeszcze nigdy tego nie uprawialam, mam tyle pytan bez odpowiedzi:) piszę to wszystko z filmów i z tego co przeczytałam w internecie, gdzie zawsze to wszystko jest z finałem.. ale jaka to jest ta rzeczywistość? czy zawsze wszyscy maja ten orgazm, wytrysk?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie, nie zawsze partnerzy mają orgazm podczas stosunku. Nie zawsze tego chcą – dla niektórych osób sam stosunek jest wystarczająco przyjemny i nie dążą do orgazmu. Wszystko zależy od potrzeb osób, które uprawiają seks.

      Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie rozumiem Twojego pytania. Co masz na myśli, mówiąc o niezauważeniu orgazmu? Chodzi Ci o to, czy możesz nie zauważyć własnego orgazmu?

      Odpowiedz
  2. Renata
    Renata says:

    Hi, Wiem że nie ma głupich pytań ale jednak. Był to nasz pierwszy raz, pierwszy raz tam wszystko zobaczy i robiłam 🙂 Ostatnio przegralam, i musiałam zrobić masaz erotyczny swojemu chłopakowi.. 🙂 probowalam roznych rzeczy wszystko fajnie wydawalo sie ze mu jest bardzo przyjemnie. Najpierw wymasowalam plecki, posladki nogi. Potem przod czyli miedzy innymi go jajka dotykalam bardzo dolikatnie, ciągle odlslanial sie taki czubek o innym kolorze, jak sie odciaglo skorke to bylo widac ze cos z niego ciagle wychodzi bardzo lipkiego szarego koloru. Wzialam go w reke ruchy gora dol pare razy, dalej masuje jakis inny element ciala. A penis ciagle podskakuje co pare sekund po tych ruchach, nawet bez dotyku, Ale nic z penisa nie leci.. Co to znaczy? czy to jakis orgazm? 🙂 Bo robilam to kilkukrotnie i sytuacja sie powtarzala az do konca,:) czy to ten prawdziwy meski orgazm, sperma i jest?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *