Edukatorki i edukatorzy

Aleksandra Józefowska – koordynatorka

Skończyłam studia na pedagogice na UW, studiowałam również na Gender Studies (studia nad kulturową i społeczną tożsamością płci), gdzie ogromne wrażenie wywarły na mnie zajęcia Agaty Araszkiewicz dotyczące relacji pomiędzy matką a córką. Obroniłam pracę magisterską na temat seksualności Figury Matki w wybranych tekstach kultury.

Jestem absolwentką Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra oraz Podyplomowych Studiów z Seksuologii Klinicznej w WSFiZ. Obecnie jestem w trakcie kształcenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii Intra.

Jestem edukatorką seksualną i trenerką. Od 16 lat koordynuję działania Grupy Edukatorów Seksualnych “Ponton” przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Poza współpracą z Pontonem prowadzę również zajęcia z edukacji seksualnej oraz kompetencji psychospołecznych dla młodzieży i dorosłych.

Za pracę z młodzieżą zostałam nominowana do tytułu Polka Roku 2006 przez magazyn Gazety Wyborczej “Wysokie Obcasy”, do tytułu “Kobieta Zmieniająca Świat” przez magazyn SHAPE, a także otrzymałam wyróżnienie w piśmie ELLE.

Początki mojej pracy na polu edukacji seksualnej były mocno związane z pracą na rzecz kobiet i feminizmem. Wraz z feministyczną perspektywą patrzenia na świat przyszła refleksja nad sferą seksualności człowieka, która obarczona jest wieloma stereotypami, często sprawiającymi, że np. cała odpowiedzialność za współżycie spada na barki dziewczyny. Wierzę zatem, że warto już od najmłodszych lat promować idee równości między kobietami i mężczyznami  i pracować nad kształtowaniem postaw partnerskich wśród młodzieży.

Wiedza na temat, tego co dzieje się z ciałem w okresie dojrzewania, świadomość praw seksualnych, umiejętność asertywnego chronienia własnych granic, świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni i zdolność bezpiecznego poruszania się w Internecie – w te wszystkie kompetencje powinni być wyposażani  młodzi ludzie, by bezpiecznie i odpowiedzialnie wkraczać w dorosłość.

Uważam za bardzo istotne, by edukacja seksualna miała charakter całościowy. Nie chodzi o suche przekazywanie informacji na tematy antykoncepcji czy budowy narządów rodnych. Osobiście bardzo ważne dla mnie jest, by działania Pontonu miały na celu kształtowanie świadomości i promowanie takich pojęć jak tolerancja, asertywność, współodpowiedzialność, szacunek dla inności i potrzeb drugiego człowieka.

Więcej o mnie można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym na stronie ngo.pl.

Prywatnie jestem wielbicielką świń i prosiąt w każdej postaci, poza daniem na talerzu 🙂

Alina Synakiewicz

Skończyłam pedagogikę, specjalizację: edukacja rodzinna i wychowanie seksualne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Odkąd pamiętam jestem feministką. Przełomem w kształtowaniu mojego światopoglądu była lektura „Kobiety wyzwolonej?” Danuty Sękalskiej, po którą sięgnęłam w ósmej klasie podstawówki, myśląc, że będzie to książka o…seksie, a traktowała ona o historii ruchu kobiecego w Stanach Zjednoczonych.

Później poszło lawinowo, połknęłam „Drugą płeć” Simone de Beauvoir, „Nikt nie rodzi się kobietą” Teresy Hołówki, „Strach przed lataniem” Eriki Jong i inne pozycje tzw. klasyki feminizmu. W konsekwencji obroniłam pracę magisterską pt. „Kobiecość – męskość: pułapki dualizmu i próby emancypacji”, która oscylowała wokół filozofii, sztuki i pedagogiki.

Obecnie pracuję w Fundacji Feminoteka, gdzie zajmuję się projektami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Przez jakiś czas pracowałam także w szkolę ucząc przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”. W Pontonie jestem od 2004 roku. Bardzo lubię prowadzić zajęcia na temat edukacji seksualnej z młodzieżą. Uważam, że każdy człowiek niezależnie od światopoglądu ma prawo do dostępu do rzetelnej, naukowej wiedzy na temat swojego ciała oraz zdrowia.

Jestem autorką poradnika dla młodzieży pt. „Jak dojrzewać i nie zwariować”, a także współredaktorką raportu pt.”Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”

Uczestniczę w ruchu wolnościowym, angażuję się w szeroko rozumiane działania na rzecz praw człowieka, jestem także związana ze sceną punk – rockową. Jestem zwolenniczką wolności człowieka zarówno w sferze artystycznej jak i polityczno – społecznej. Od czternastego roku życia ze względów etycznych nie jem mięsa.

Lubię: dobre jedzenie, dobre kino, dobre książki, dobre towarzystwo, dobre imprezy.

Marzenie: podróż do Ameryki Południowej

Paulina Wawrzyńczyk

Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim ukończyłam pracą magisterską na temat feminizmu Adama Mickiewicza. Zawodowo uczę języka polskiego obcokrajowców, prowadzę własną szkołę. Dużo wolnego czasu poświęcam na wolontariat. W Pontonie jestem od 2007 r. Odpowiadam na forum, piszę artykuły, biorę udział w akcjach ulicznych, redaguję stronę internetową i profil na Facebooku, reprezentuję Ponton w mediach i na konferencjach.

Uważam, że każdy młody człowiek powinien mieć w Polsce dostęp do wiedzy na temat szeroko pojętej seksualności, dlatego edukacja seksualna musi uzyskać w szkołach rangę normalnego przedmiotu i być nauczana przez kompetentne osoby. Mam nadzieję, że również w wyniku działalności Pontonu tak się w końcu stanie. Szczególnie ważne jest dla mnie kształtowanie postaw partnerskich wśród młodych ludzi, by było coraz mniej przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a także, by młodzież nie ulegała krzywdzącym stereotypom dotyczącym płci czy orientacji seksualnej.

Od zawsze interesuję się seksualnością człowieka, dużo czytam i czasami piszę na ten temat. Oprócz tego uwielbiam spotykać się z przyjaciółmi, chodzić do kina, teatru i podróżować (szczególnie po Polsce i Europie). Od 2011 r. jestem zaangażowana w działalność polityczną. Zapraszam na moją stronę internetową: https://www.facebook.com/PaulinaWawrzynczyk

Świetnie wspominamy współpracę z: