EDUKATORKI I EDUKATORZY

Aleksandra Józefowska – koordynatorka

Skończyłam studia na pedagogice na UW, studiowałam również na Gender Studies (studia nad kulturową i społeczną tożsamością płci), gdzie ogromne wrażenie wywarły na mnie zajęcia Agaty Araszkiewicz dotyczące relacji pomiędzy matką a córką. Obroniłam pracę magisterską na temat seksualności Figury Matki w wybranych tekstach kultury.

Jestem absolwentką Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra oraz Podyplomowych Studiów z Seksuologii Klinicznej w WSFiZ. Obecnie jestem w trakcie kształcenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii Intra.

Jestem edukatorką seksualną i trenerką. Od 2002 roku koordynuję działania Grupy Edukatorów Seksualnych “Ponton” przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Poza współpracą z Pontonem prowadzę również zajęcia z edukacji seksualnej oraz kompetencji psychospołecznych dla młodzieży i dorosłych.

Za pracę z młodzieżą zostałam nominowana do tytułu Polka Roku 2006 przez magazyn Gazety Wyborczej “Wysokie Obcasy”, do tytułu “Kobieta Zmieniająca Świat” przez magazyn SHAPE, a także otrzymałam wyróżnienie w piśmie ELLE.

Początki mojej pracy na polu edukacji seksualnej były mocno związane z pracą na rzecz kobiet i feminizmem. Wraz z feministyczną perspektywą patrzenia na świat przyszła refleksja nad sferą seksualności człowieka, która obarczona jest wieloma stereotypami, często sprawiającymi, że np. cała odpowiedzialność za współżycie spada na barki dziewczyny. Wierzę zatem, że warto już od najmłodszych lat promować idee równości między kobietami i mężczyznami  i pracować nad kształtowaniem postaw partnerskich wśród młodzieży.

Wiedza na temat, tego co dzieje się z ciałem w okresie dojrzewania, świadomość praw seksualnych, umiejętność asertywnego chronienia własnych granic, świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni i zdolność bezpiecznego poruszania się w Internecie – w te wszystkie kompetencje powinni być wyposażani  młodzi ludzie, by bezpiecznie i odpowiedzialnie wkraczać w dorosłość.

Uważam za bardzo istotne, by edukacja seksualna miała charakter całościowy. Nie chodzi o suche przekazywanie informacji na tematy antykoncepcji czy budowy narządów rodnych. Osobiście bardzo ważne dla mnie jest, by działania Pontonu miały na celu kształtowanie świadomości i promowanie takich pojęć jak tolerancja, asertywność, współodpowiedzialność, szacunek dla inności i potrzeb drugiego człowieka.

Więcej o mnie można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym na stronie ngo.pl.

Prywatnie jestem wielbicielką świń i prosiąt w każdej postaci, poza daniem na talerzu 🙂

Alina Synakiewicz

Skończyłam pedagogikę, specjalizację: edukacja rodzinna i wychowanie seksualne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Odkąd pamiętam jestem feministką. Przełomem w kształtowaniu mojego światopoglądu była lektura „Kobiety wyzwolonej?” Danuty Sękalskiej, po którą sięgnęłam w ósmej klasie podstawówki, myśląc, że będzie to książka o… seksie, a traktowała ona o historii ruchu kobiecego w Stanach Zjednoczonych.

Później poszło lawinowo, połknęłam „Drugą płeć” Simone de Beauvoir, „Nikt nie rodzi się kobietą” Teresy Hołówki, „Strach przed lataniem” Eriki Jong i inne pozycje tzw. klasyki feminizmu. W konsekwencji obroniłam pracę magisterską pt. „Kobiecość – męskość: pułapki dualizmu i próby emancypacji”, która oscylowała wokół filozofii, sztuki i pedagogiki.

Obecnie pracuję w Fundacji Feminoteka, gdzie zajmuję się projektami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Przez jakiś czas pracowałam także w szkolę ucząc przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”. W Pontonie jestem od 2004 roku. Bardzo lubię prowadzić zajęcia na temat edukacji seksualnej z młodzieżą. Uważam, że każdy człowiek niezależnie od światopoglądu ma prawo do dostępu do rzetelnej, naukowej wiedzy na temat swojego ciała oraz zdrowia.

Jestem autorką poradnika dla młodzieży pt. „Jak dojrzewać i nie zwariować”, a także współredaktorką raportu pt.”Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”

Uczestniczę w ruchu wolnościowym, angażuję się w szeroko rozumiane działania na rzecz praw człowieka, jestem także związana ze sceną punk-rockową. Jestem zwolenniczką wolności człowieka zarówno w sferze artystycznej jak i polityczno-społecznej. Od czternastego roku życia ze względów etycznych nie jem mięsa.

Lubię: dobre jedzenie, dobre kino, dobre książki, dobre towarzystwo, dobre imprezy.

Marzenie: podróż do Ameryki Południowej.

Paulina Wawrzyńczyk

Od zawsze interesuję się seksualnością i uważam, że każdy młody człowiek powinien mieć dostęp do wiedzy na ten temat. Edukacja seksualna musi uzyskać w szkołach rangę prawdziwego przedmiotu i być nauczana przez kompetentne osoby. Szczególnie ważne jest dla mnie kształtowanie postaw partnerskich, przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, tożsamość płciową i orientację seksualną.

Do Pontonu dołączyłam w 2006 roku i nadal tu jestem 🙂 Przez te lata odpowiadałam na forum, pisałam artykuły, brałam udział w akcjach ulicznych, redagowałam naszą stronę i profil na Facebooku, reprezentowałam Ponton w mediach i na konferencjach. Od 2017 roku pracuję jako edukatorka seksualna w Londynie, tu chodzę do szkół i prowadzę warsztaty z nastolatkami i dorosłymi pracującymi z młodzieżą. Mam to szczęście, że moja praca jest moją pasją.

W wolnym czasie podróżuję, czytam i gotuję.

Patrycja Wonatowska

Jestem edukatorką seksualną, seksuolożką, terapeutką. Posiadam uprawnienia konsultantki w punkcie testowania HIV. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej. Terapeutka w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązania. Uczestniczyłam w licznych kursach z zakresu edukacji seksualnej i seksuologii.

Swoją pracę poświęcam profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego. Jako edukatorka seksualna zajmuję się poradnictwem w zakresie seksualności w różnych fazach życia: dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracuję z organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz edukacji seksualnej oraz profilaktyki zdrowotnej HIV/AIDS.

Z Grupą Ponton jestem związana już od ładnych paru lat. Nie ma dla mnie głupich pytań, bo kto pyta, nie błądzi.

Agata Kozłowska

Skończyłam psychologię i filozofię na UW oraz podyplomowe studia z seksuologii klinicznej; jestem w trakcie pisania doktoratu na Wydziale Filozofii UW. W Pontonie jestem od 2006 roku. Swoją przyszłość wiążę z seksuologią i pracą terapeutyczną.
W wolnych chwilach nałogowo czytam, jak się da to pływam (po jeziorach i morzach, wszystkim czym się da).
Interesuje mnie ciało we wszystkich jego aspektach. Chciałabym żyć w kraju, w którym każdy człowiek traktowany jest z szacunkiem, niezależnie od jego poglądów, wyglądu, orientacji czy zachowania.

Magda Falińska

Halko! Jestem Magda i w Pontonie zajmuję się Instagramem i pisaniem artykułów (głównie polecających filmy). To pierwsze wynika z mojego uzależnienia od mediów społecznościowych, które staram się przekuć w coś pożytecznego. Drugie – z kinofilstwa i prostodusznego przekonania, że filmy naprawdę mogą poszerzać horyzonty i wrażliwość. Dołączyłam do Pontonu, bo uważam, że edukacja seksualna jest podstawową, normalną i super ważną wiedzą, która powinna być łatwo dostępna dla każdego. Nasz NGO to grupa świetnych dziewczyn, od których ciągle czegoś się uczę i czerpię inspiracje garściami, więc bardzo cieszę się, że jestem jego częścią. Na co dzień studiuję kulturoznawstwo na warszawskim IKP-ie, piszę opowieści różnej treści i oglądam za dużo seriali.

Klaudia Kolman

Cześć! Jestem Klaudia i do Pontonu dołączyłam latem 2017 roku. Było to spełnienie moich nastoletnich marzeń. Już od dawna bardzo pragnęłam być częścią tej organizacji, bo na własnej skórze (oraz poprzez doświadczenia moich bliskich znajomych) przekonałam się, jak dużo krzywdzących i nieprzyjemnych sytuacji może wyniknąć z braku wiedzy dotyczącej seksualności. Pragnę to zmienić i tym samym uchronić kolejne pokolenia młodych ludzi przed sytuacjami, które wcale nie muszą mieć miejsca.

Moją działką w Pontonie jest Instagram. Zajmuję się nim, bo wiem, że teraz młodzież jest właśnie tam i często to tam szuka odpowiedzi na nurtujące pytania.

Bycie częścią pontonowej załogi jest wspaniałą i niezwykle rozwijającą przygodą. Pogłębiam tutaj swoją wiedzę o ludzkiej seksualności, ale też uczę się współpracować z innymi. Nic tak, jak wolontariat w Pontonie nie nauczyło mnie pracy w grupie, gdzie szanuje się zdanie innych, a swoje krytyczne uwagi przedstawia się w konstruktywny i niekrzywdzący sposób.

Oprócz bycia wolontariuszką studiuję też zaocznie psychologię, by potem specjalizować się w terapii seksualnej. Praca z seksualnością jest moją pasją i pomysłem na życie. Mam nadzieję, że kiedyś otworzę własny gabinet seksuologiczny. A może zostanę sex coachem? Kto wie.

Mieszkam pod Warszawą, bo nie lubię zgiełku dużego miasta. Wolę wieś i jej spokój. Dużo piszę, tworząc swój autorski blog.

Finka Heynemann

Do Pontonu dołączyłam, jak tylko skończyłam 18 lat, bo pamiętałam, ile dała mi lekcja Pontonu, gdy chodziłam do gimnazjum 🙂

Skończyłam logopedię na Wydziale Polonistyki UW. Uczyłam przez kilka lat polskiego w gimnazjum, a obecnie zajmuję się przetwarzaniem języków naturalnych jako lingwistka, docelowo zaś – jako inżynierka (właśnie zaczęłam studiować informatykę).

Nadal uwielbiam pracować z dzieciakami i młodzieżą, a także pisać, dlatego też w Pontonie najchętniej chodzę do szkół i redaguję teksty, ostatnio też udzielam porad przez FB. Uważam, że seksualność jest niezwykle ważnym aspektem życia człowieka, należy nam się zatem rzetelna edukacja w tym zakresie.

Poza Pontonem angażuję się w różne pro-kobiece i feministyczne projekty, jestem też wielką fanką Star Treka i przewodniczącą Stowarzyszenia Fanów Star Treka – TrekSfery. A rozpoznać mnie można po wiecznym uśmiechu na twarzy i bardzo kolorowym ubraniu 🙂

Kinga Tobiasz

W Pontonie jestem od 2014 roku. Dołączyłam, bo wierzę, że rzetelna edukacja seksualna zapewnia młodym osobom poczucie bezpieczeństwa. Ponton daje mi cudowne doświadczenia współpracy z innymi ludźmi, możliwość rozwijania się oraz wiele satysfakcji. Na co dzień studiuję prawo na Uniwersytecie Warszawskim, szczególnie pasjonują mnie kwestie prawnokarne. Uwielbiam gotowanie i koty.

Joanna Skonieczna

Do Pontonu dołączyłam we wrześniu 2012 roku. Zdecydowałam się na wolontariat w Pontonie, aby dzieląc się swoją wiedzą z młodzieżą umożliwiać im podejmowanie przemyślanych decyzji, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i życie. Moim zdaniem każdy młody człowiek powinien zdobywać rzetelną i szeroką wiedzę dotyczącą seksualności.  

Jestem absolwentką Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra. Aktualnie pracuję również w Kampanii Przeciw Homofobii w pionie Równe Traktowanie. Angażuje się w promocję zdrowia, praw seksualnych oraz reprodukcyjnych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Prywatnie jestem wielbicielką kotów, wiosny i zapachu bzów. W wolnym czasie latam, trenując acroyogę.

Olga Awramiuk

Do Pontonu dołączyłam w 2018 r., ponieważ uważam, że edukacja seksualna jest niezwykle ważna i potrzebna młodym ludziom. Dlatego chcę pomagać w szerzeniu wiedzy dotyczącej seksualności człowieka.

Jestem studentką lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształcę się na nauczycielkę i tłumaczkę. W przyszłości chciałabym przede wszystkim tłumaczyć literaturę. Uwielbiam książki i jogę.

Żenia Aleksandrowa

Edukatorka seksualna, pedagożka, animatorka kultury, wolontariuszka Pontonu od 2014 roku.  Tutaj m.in. prowadzę zajęcia w szkołach, reprezentuję grupę w mediach, jeżdżę na festiwale muzyczne – a tam edukuję, prowadzę warsztaty dla uczestników Open’er Festival i Przystanku Woodstock. Jestem certyfikowaną doradczynią ds. HIV/AIDS, YouTuberką (“Zbliżenia”, “Salon Zmysłów”). Ukończyłam Studio Aktorskie w Krakowie oraz kurs Teatru Forum.  Zrealizowałam tą metodą spektakl, który dotyczył seksualności i był skierowany do młodzieży. Od niedawna zajmuję się pedagogiką teatru i współpracuję z Teatrem Układ Formalny. Jestem odpowiedzialna za warstwę merytoryczną i prowadzenie warsztatów po spektaklu „#[+#@!? (słowo na G)”. Spektakl dot. gwałtu i jest skierowanym do gimnazjalistów, nauczycieli oraz rodziców.

Antonina Lewandowska

Studiuję socjologię w ramach MISH UW, w nauce skupiając się głównie na badaniach kontrkultury i kultury alternatywnej oraz, a jakże, seksuologii w ujęciu społecznym.  Edukacją seksualną zajmuję się… od kiedy pamiętam, bo zawsze tak wychodziło, że to ja odpowiadałam na pytania znajomych. Niejako w związku z tym w 2014 roku dołączyłam do tworzącego się właśnie młodzieżowego kolektywu edukacyjnego Te Tematy, skupionego na edukacji seksualnej w modelu pracy rówieśniczej. Do Pontonu dołączyłam w 2015 roku, żeby móc dalej rozwijać się w tym kierunku, bo pracując z kolegami i koleżankami widziałam na własne oczy, jak bardzo brakuje w Polsce rzetelnej wiedzy o ludzkiej seksualności.

W Pontonie zajmuję się głównie pracą międzynarodową – jeżdżę na konferencje, biorę udział w projektach, konkursach i szkoleniach. Często reprezentuję też Ponton w mediach. Kiedy tylko na chwilę zwolnię, staram się wrócić do szkoły i poprowadzić jakieś zajęcia, bo wychodzę z założenia, że nic nie da praca na górze, jeśli nie będziemy pracować u podstaw. Piszę też artykuły i zajmuję się aktywizmem krajowym.

Dzięki pracy w Pontonie w 2017 roku zostałam przedstawicielką strony społecznej przy sejmowej Komisji Zdrowia w trakcie prac nad powtórnym wprowadzeniem recepty na tabletkę “dzień po”, a w 2018 roku wygłosiłam przemówienie o edukacji seksualnej w Polsce w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Prywatnie uwielbiam starego rocka, koty i gotowanie, a za każdą kolejną podróż dałabym się pokroić. Jeżeli nigdzie nie można mnie znaleźć i nie odbieram telefonu, to prawdopodobnie czytam albo siedzę w kinie. Ewentualnie utonęłam w końcu w kubku z ukochaną herbatą.

Paulina Trojanowska-Malinowska

Wierzę, że o seksualności warto i można rozmawiać, opierając się na rzetelnych informacjach, okraszonych otwartością na drugiego człowieka i z poczuciem humoru. PONTON to dla mnie grupa ludzi, wśród których mogę tę ideę wprowadzać w czyn.

Ukończyłam psychologię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, szkołę trenerską w Ośrodku Intra oraz podyplomowe studia Seksuologia Kliniczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie jestem w 4-letniej szkole psychoterapii w Ośrodku Intra. Odbyłam staże w różnorodnych placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Jak widać lubię się uczyć, a jeszcze bardziej spotykać się, rozmawiać i współpracować z ludźmi. Stąd działam w dwóch obszarach: edukacji seksualnej i psychoterapii.

Prywatnie: podróże to tak zwana “pestka” w  jabłku mojego życia 🙂

Magdalena Zimecka

Psycholożka, seksuolożka, edukatorka seksualna i socjoterapeutka związana z grupą Ponton od 2007 roku. Na przestrzeni lat brałam udział w akcjach ulicznych, prowadziłam zajęcia w szkołach, odpowiadałam na forum oraz pracowałam w telefonie zaufania.

Uwielbiam wolontariat w Pontonie, bo daje mi poczucie, że robię coś ważnego i że mam realny wpływ na kształtowanie postaw i pogłębianie wiedzy młodych ludzi z tak istotnej dziedziny życia jaką jest seksualność (w każdym jej wymiarze).

Prywatnie kocham podróżować, czytać książki kryminalne oraz prowadzić funpage’a na temat zdrowego stylu życia.

Kasia Sęk

Jestem z wykształcenia psycholożką; w ramach dokształcania się ukończyłam również podyplomowe studia z seksuologii klinicznej. Obecnie jestem na trzecim roku szkolenia terapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Do Pontonu przyłączyłam się pod koniec lata 2012 roku. Uważam, że edukacja seksualna jest bardzo potrzebna – każdy powinien mieć dostęp do rzetelnych informacji, nieprzecedzonych przez ideologię. Wolontariat w Pontonie daje mi ogromną satysfakcję – wierzę, że działania przez nas podejmowane są niezwykle potrzebne i są ogromną wartością. Warto. 🙂

Jagoda Maciak

Jestem obecnie uczennicą klasy maturalnej. Do Pontonu dołączyłam w lutym 2018 r. Kierowała mną chęć szerzenia edukacji seksualnej wśród młodzieży. W trakcie rozmów ze znajomymi mogłam się dowiedzieć, jak powszechne są braki w wiedzy. Jako wolontariuszka zajmuję się głównie dbaniem o materiały dydaktyczne i prowadzeniem naszego stoiska w trakcie różnego rodzaju wydarzeń. W wolnym czasie lubię chodzić do kina/teatru/na koncerty, spędzać czas na świeżym powietrzu i poznawać nowych ludzi.

Anna Mikłasz

Mam na imię Ania i jestem w Pontonie od marca 2017 roku. Studiuję psychologię. W przyszłości planuję być zarówno seksuologiem jak i psychoterapeutą, łącząc ze sobą obie dziedziny. Chciałabym, aby młodzież miała dostęp do rzetelnej i kompleksowej edukacji seksualnej. Oprócz tego interesuje mnie również praca na rzecz poprawy jakości życia, leczenia i działania antystygmatyzacyjne dotyczące osób chorujących psychicznie.

Prywatnie można mnie spotkać na różnych koncertach oraz festiwalach muzycznych. Lubię wyjazdy plenerowe i campingowe, gdzie kontakt z naturą jest na pierwszym planie. Od kilku lat jestem wegetarianką i swoimi działaniami staram się wspierać ochronę zwierząt.