Często dostajemy pytania od osób obawiających się, że mogły zajść w ciążę, choć w rzeczywistości opisywana przez nie sytuacja nie wiązała się z ryzykiem zapłodnienia. Spróbujmy rozprawić się raz na zawsze z mitami dotyczącymi tego, jak można zajść w ciążę.

W jaki sposób MOŻNA zajść w ciążę?

Żeby zrozumieć, które zachowania nie wiążą się z możliwością zajścia w ciążę, warto najpierw zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do poczęcia. Ciąża pojawia się, gdy połączą się ze sobą komórka jajowa i plemnik. Proces ten jest nazywamy zapłodnieniem i zachodzi on w jajowodzie. Komórka jajowa wędruje do jajowodu po tym, jak zostanie uwolniona z jajnika w momencie owulacji. A skąd w jajowodzie biorą się plemniki? Dostają się tam przez macicę, do której z kolei trafiają z pochwy. To znaczy, że aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą znaleźć się w pochwie. Może do tego dojść w wyniku stosunku waginalnego lub np. wytrysku w okolicy wejścia do pochwy.  

W jaki sposób NIE można zajść w ciążę?

 1. Przez ubranie

Niektóre osoby obawiają się, że pieszczenie się lub ocieranie o siebie w ubraniu (zakończone wytryskiem) może prowadzić do ciąży. To mit. Plemniki nie są w stanie przenikać przez tkaninę. Niektórzy mają wątpliwości – argumentują, że skoro na ubraniu po wytrysku pojawia się plama widoczna z dwóch stron materiału, to dlaczego z zewnętrznej strony miałoby nie być plemników. Można to łatwo wyjaśnić. Powodem jest wielkość cząsteczek wody i wielkość plemników. Cząsteczki wody są na tyle małe, że przenikają przez włókna tkaniny. Dlatego kiedy ktoś obleje się wodą, ma plamę z dwóch stron ubrania. Płyn, w którym znajdują się plemniki, w dużej mierze składa się z wody. Ale same plemniki są na tyle duże, że nie są w stanie przejść przez materiał. Woda przechodzi, plemniki zostają. W związku z tym dotykanie się przez ubranie nie stwarza ryzyka ciąży.

 1. Po tym, jak usiadło się na plamie spermy

Nie ma potrzeby, by rozważać możliwość ciąży po tym, jak usiądzie się na plamie spermy na prześcieradle, sedesie, w wannie czy gdziekolwiek indziej. Plemniki są w stanie przeżyć tylko w ludzkim organizmie. Na powietrzu sperma momentalnie wysycha, a tym samym giną plemniki. Jest to kwestia sekund czy nawet ułamków sekund. Martwy plemnik nie jest w stanie doprowadzić do zapłodnienia.

 1. Z powodu korzystania z jednego ręcznika

Działa tu ten sam mechanizm, co w poprzednim punkcie. Nawet jeśli na ręczniku znajdą się pozostałości spermy, to bardzo szybko wyschną, w związku z czym plemniki zawarte w nasieniu nie będą w stanie doprowadzić do zapłodnienia.

 1. W wyniku pettingu

Obawy budzi czasem sytuacja, gdy podczas pettingu penisa i łechtaczkę stymuluje się jedną dłonią. Niektórym wydaje się, że można by w takiej sytuacji niechcący przenieść preejakulat lub spermę do pochwy. Jednak i tu nie ma powodu do lęku, bo plemniki poza organizmem człowieka momentalnie giną. Dlatego nie istnieje możliwość przeniesienia plemników na dłoni do pochwy. Jeszcze mniej powinniśmy się obawiać ciąży, gdy np. stymulacja penisa miała miejsce kilkanaście minut czy kilka godzin przed pobudzaniem łechtaczki, a my zapomnieliśmy umyć ręce. Plemniki nie przeżyją na dłoni tyle czasu.

 1. Na basenie

Niektóre osoby boją się, że korzystanie z basenu publicznego może prowadzić do zapłodnienia, bo rzekomo plemniki miałyby pływać w wodzie. Po pierwsze, możemy chyba założyć, że raczej rzadko się zdarza, by ktoś miał wytrysk w basenie. Po drugie, nawet jeśli do wytrysku doszło, to plemniki nie są w stanie przeżyć w zwykłej wodzie, a co dopiero w chlorowanej! Nie trzeba się obawiać, że w tego typu miejscu przypadkowo zajdzie się w ciążę.

Jak sobie radzić z lękiem przed ciążą?

Lęk przed zajściem w ciążę jest powszechny wśród młodych osób. Nic w tym dziwnego – chcemy czerpać przyjemność z aktywności seksualnej, ale nie planujemy dziecka. Jak więc poradzić sobie z taką sytuacją?

 1. Poznaj mechanizm zapłodnienia. Wiedząc, w jaki sposób dochodzi do ciąży, będziesz podejmować pewne aktywności seksualne bez obawy, że doprowadzą do poczęcia.
 2. Decyduj się na podjęcie aktywności seksualnej, gdy czujesz się na to gotowy/gotowa. Trzeba wiedzieć, że seks wiąże się z ryzykiem ciąży i infekcji, i podjąć decyzję o współżyciu świadomie.
 3. Zabezpieczaj się. Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Możesz wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Jeśli będziesz korzystać z antykoncepcji, ryzyko niechcianej ciąży niemal całkowicie zniknie (a używając prezerwatywy, zabezpieczysz się także przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową).
 4. Rozmawiaj o swoich lękach. To może Ci pomóc w zmniejszeniu napięcia.
 5. Jeśli uważasz, że możesz być w ciąży, po prostu wykonaj test ciążowy. Zrób to jednak dopiero w dniu spodziewanej miesiączki lub później.

 

55 komentarzy:
 1. Natalia
  Natalia says:

  Czy można zajść w ciąże przez przypadek jeśli stosunek odbywa się w prezerwatywie i koniec jest też w niej poza pochwą ale po stosunku partner dotknie przez przypadek penisem np. mojego tyłka lub innej okolicy obok niego. Oraz czy jest szansa na zajście w ciąże przy starannym zabezpieczeniu prezerwatywą przy zachowaniu ostrożności przy jej założeniu, co wiąże się jako druga a zarazem jedyna na ten moment antykoncepcja po odstawieniu tabletek. Oraz ile czasu kobieta potrzebuje na odzyskanie płodności jeśli przez 11 miesięcy brała tabletki?

  Odpowiedz
 2. Anastazja
  Anastazja says:

  Czy można zajść w ciąże jeśli chodzi o pieszczoty w bieliźnie ? Mój partner nie doszedł. Martwi mnie jednak to ze mój okres spóźnia się 5 dni czasem mam lekkie mdłości chcę zaznaczyć ze miesiączkę mam nieregularna ale to była różnica 2/3 dni . Czy moje objawy mogą być spowodowane tym ze przez jakiś czas straciłam apetyt i po prostu nie jadłam tyle ile wcześniej lub obawa przed nie planowaną ciąża i lekkim stresem?

  Odpowiedz
 3. Karolina
  Karolina says:

  Czy zajście w ciąże jest możliwe, jeśli na przedmiotach, które dotknęłam mogła być sperma, aczkolwiek nie czułam jej na palcach, i wprowadziłam palce do pochwy w wyniku masturbacji? Okres spóźnia mi się 2 tygodnie, miałam pojedyncze przypadki krwi z śluzem, ale to nie był okres:( Jestem dziewica i nie miałam bezpośredniego kontaktu ze sperma, tylko boje się, ze mezczyzna z którym mieszkam mógł nie umyć rąk, dotknąć jakiejś rzeczy, której następnie ja dotknęłam i zapłodniłam się poprzez masturbacje. Czy to na pewno jest niemożliwe?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, nie można zajść w ciążę w ten sposób. Okres może się spóźniać z wielu powodów, np. z powodu stresu.

   Odpowiedz
 4. Karolina
  Karolina says:

  Czyli na pewno nie można zajść w ciąże w wyniku przeniesienia plemników do pochwy na ręku z prześcieradła, klamki czy innego przedmiotu nawet jeśli minęło kilka minut od domniemanej masturbacji mężczyzny, który mógł zostawić po sobie resztki spermy? W internecie gdzie odpowiadają lekarze podają sprzeczne informacji co do żywotności plemników, ze żyją na powietrzu kilka, kilkanaście godzin i ze takie przeniesienie spermy jest ryzykiem zajścia w ciąże. Niby wiem ze przez dotyk tych samych przedmiotów jak prześcieradło nie da się zajść w ciąże ale pierwszy raz spóźnia mi się okres tak długo i żyje przez to w wielkim stresie a rozum płata figle i nachodzą mnie różne czarne myśli. Dziękuje za odpowiedz! Trochę mnie uspokoiliscie.

  Odpowiedz
 5. Ppp544
  Ppp544 says:

  Czy mogłam zajść w ciążę jeśli robiłam chłopakowi dobrze ustami a on mi, po chwili on dotknął swojego penisa żeby go poprawić i po chwili dotknął wejścia do mojej pochwy/ nie było wytrysku czy mógł mnie zapłodnić? Lub gdy dotykał okolic mojej pochwy żeby sobie rozszerzyć strony

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli w pochwie lub bezpośrednio przy wejściu do niej nie znalazła się świeża sperma, to ciąża jest niemożliwa.

   Odpowiedz
 6. Ala
  Ala says:

  Cześć, czy możliwe jest ryzyko zapłodnienia jeśli mój chłopak ocierał się penisem o moją łechtaczkę, wargi sromowe i pochwę (nie doszło do penetracji ani wytrysku)? W pierwszym tygodniu przyjmowania Qlairy zwymiotowałam 5. tabletkę i mam obawy.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Ocieranie się nagim penisem o pochwę można uznać za sytuację ryzykowną. Ocieranie się w ubraniu nie może zakończyć się ciążą. Jeśli po wystąpieniu wymiotów zastosowałaś się do schematu działania przedstawionego w ulotce, działanie antykoncepcyjne leku zostało zachowane i ciąża jest niemożliwa.

   Odpowiedz
   • Ala
    Ala says:

    Niestety nie wzięłam zapasowej ani kolejnej tabletki, ponieważ wymiotowałam do rana. Parę dni później uprawiałam z chłopakiem seks, ocierał się o mnie, ale stosunek był w prezerwatywie plus nie doszedł we mnie. Przez stres związany z problemami zdrowotnymi zapomniałam wziąć tabletkę dzień po stosunku, wzięłam ją rano, po ok. 13-14 godzinach. Przez ostatni miesiąc bardzo się denerwowałam, ciągle z tą myślą w głowie, biorę tabletki od kilku lat i pierwszy raz zdarzyło mi się zapomnieć aż dwóch tabletek. Nie mam przez to apetytu i potrafiłam ze zdenerwowania oddawać bardzo często mocz – miałam objawy okresu, ale zamiast tego była tylko lepka brązowa wydzielina ze skrzepami. Poprzedni okres też był bardzo skąpy (wykluczyłam ciążę za pomocą 3 testów ciążowych po odpowiednim czasie), jednocześnie przed miesiączkę przyjmowałam Hexatiab dopochwowo, czy on mógł osłabić obfitość miesiączki? Mam psychiczne opory przed zrobieniem testu, boję się, że nabawiłam się nerwicy na punkcie ciąży, ciągle czytam fora, czy aby preejakulat nie powoduje zapłodnienia. Proszę o poradę.

    Odpowiedz
    • Finka
     Finka says:

     Hej! Ogólnie w preejakulacie mogą znajdować się zdolne do zapłodnienia plemniki, więc ocieranie się penisem o pochwę niesie ze sobą niewielkie ryzyko. Natomiast z tego, co piszesz, wynika, że do ciąży nie doszło. Drugi seks nie był, z tego, co piszesz, ryzykowny. Pamiętaj też, że w czasie brania tabletek nie ma się miesiączki – następuje wtedy krwawienie z odstawienia, ale ponieważ tabletki blokują owulację – nie ma miesiączki 🙂 I tak, to krwawienie jest na ogół zdecydowanie mniej obfite; może też być jeszcze mniej obfite niż zwykle z powodu leków, stresu, chorób. Możesz zrobić jeszcze, dla własnego spokoju, kolejny test ciążowy, ale z tego, co opisujesz, wynika, że działanie antykoncepcyjne zostało zachowane, zwłaszcza że przyjęłaś antykoncepcję awaryjną w odpowiednim czasie!

     Odpowiedz
 7. Patrykos
  Patrykos says:

  Witam
  Serdecznie czy pozostawione resztki spermy na wannie mogą zapłodnić (jeżeli robiłem sobie dobrze) kobietę jezeli została na wannie ( większość wygrałem papierem kiedy wyszłam ona weszła za mną i zaczęła się kąpać

  Odpowiedz
 8. Weronika
  Weronika says:

  Witam,
  Czy jesli możliwa ciaza jesli chlopak dotykał swojego penisa a chwile później włożył palce do mojej pochwy? Bardzo sie boje prosze o odpowiedź

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! Aby mogło dojść do zapłodnienia w opisywanej przez Ciebie sytuacji, na palcach musiałaby się znaleźć widoczna ilość spermy. Jeżeli takiej ilości nie było, a penis był po prostu wilgotny, to ryzyko jest bliskie zeru!

   Odpowiedz
 9. Kacper
  Kacper says:

  Czy w sytuacji gdy podczas pettingu poprawiłem ręką swojego penisa, który był delikatnie wilgotny a po 2-3 minutach zacząłem stymulować łechtaczkę i po 5-6 minutach włożyłem jeden palec na 6-7 cm jest możliwe zapłodnienie? Na palcu być może była śladowa ilość preejakulatu, ale nie jestem pewien czy przez 3 minuty zdążył wyschnąć i plemniki zginęły. Partnerka była w okolicach dni płodnych, ale nie wie dokładnie.

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! Aby doszło do zapłodnienia w sposób, jaki opisujesz, musiałbyś na ręku mieć zauważalną ilość spermy. Jeżeli tylko dotknąłeś penisa, na którym nie było widocznej ilości spermy, a potem dotykałeś partnerki (a przedtem pewnie otarłeś rękę przypadkiem o ubranie/pościel/inny przedmiot/ciało), to ryzyko zapłodnienia jest bliskie zeru 🙂

   Odpowiedz
 10. Dominika
  Dominika says:

  Cześć! Bardzo dręczy mnie pewna sprawa… opisana przeze mnie sytuacja miała miejsce wtedy, gdy miałam już lekko mleczny śluz. Mianowicie miałam na ręku trochę spermy chłopaka i poszłam natychmiast umyć ręce do łazienki. Nie spłukałam spermy od razu, tylko nałożyłam na nią mydła w płynie, odkręciłam kurek i myłam ręce, ale coś nagle (jakaś kropelka) prysnęła mi w okolice intymne. Możliwe, że była to tylko woda, ale martwię się, ponieważ mydliłam wtedy ręce, na których znajdowała się chwilę wcześniej sperma i boję się, że być może ta kropelka mogła zawierać w sobie jej trochę… bardzo się martwię, bo wprawdzie był to moj 15 dzień cyklu, ale śluz był już dość mleczny, nieprzejrzysty. Czy istnieje jakies ryzyko w tej sytuacji?

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! Sytuacja, którą opisujesz, nie jest ryzykowna. I to niezależnie od śluzu! Po prostu sytuacja, w której myjesz już ręce, masz na nich wodę i mydło, jest dla plemników nie do przeżycia. Kropelka pryskająca to też za mało, aby mogło dojść do zapłodnienia, zwłaszcza że jeżeli coś wówczas prysnęło na okolice intymne, to zakładam, że na wzgórek łonowy, a nie prosto do środka pochwy! A plemniki nie umieją przejść ot tak takich odległości (wzgórek – wnętrze pochwy) po skórze. Tak więc nie ma powodu do obaw!

   Odpowiedz
 11. Justyna
  Justyna says:

  Witam, uprawiałam z chłopakiem petting 2 dni pod rząd ponieważ mam dni plodne i wypadla akurat owulacja balismy sie współżyć . Ale tutaj tez ja akurat odczuwam stres . Byłam bez majtek, chłopak swoje
  mial na sobie,doszlo do wytrysku i zrobily sie cale mokre od spermy wszystko przesiaklo i wycieral to nieświadomie o moja pochwe . Czy aby Napewno plemniki nie mogą przejść przez majtki i zaplodnic ?jezeli bylo widac spermę po drugiej stronie majtek bialo- mleczna ? . Jeżeli ja jemu robiłam dobrze to ja mialam majtki a jak on mi to on mial . Byla jedna sytuacja ze nawzajem sobie robilismy dobrze ,ale w tym samym czasie i mozliwe ze prejakulat (ejakukat- resztki po wczesniejszym wytrysku) byl przeniesiony do mojej pochwy jego palcem . Jakie jest ryzyko w tych sytuacjach ?

  Odpowiedz
   • Justyna
    Justyna says:

    Nawet jeżeli przeniosl prejakulat lub resztki ejakulatu gleboko do mojej pochwy na palcach ( bylismy pod koldra ,bylo cieplo wiec temperatura utrzymana ). Na różnych stronach jest napisane,ze plemniki przechodzą przez bielizne i ze nie jest ochrona jezeli sa mega przesiakniete ile w tym prawdy ?

    Odpowiedz
 12. Anastazja
  Anastazja says:

  Czy podczas uprawiania stosunku w jeziorze gdy partner skończył w środku jest szansa na zajście w ciąże ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli nie było żadnego zabezpieczenia, to tak – ciąża jest jak najbardziej możliwa. Miejsce uprawiania seksu nie ma znaczenia.

   Odpowiedz
 13. Rafael
  Rafael says:

  Ocieralem sie wraz z partnerką penisem o pochwę aż
  do mojego wytrysku, ona była naga a ja w bokserkach i spodniach, jaka jest szansa na ciążę?

  Odpowiedz
 14. Mariola
  Mariola says:

  Cześć, ostatnio mój chłopak robił mi dobrze palcami, przy okazji przebijając błonę dziewiczą (ból i krew). Dotykał wcześniej swojego penisa, który prawdopodobnie był delikatnie mokry. Penis ocierał się o moją pochwę, ale nie był wkładany. Później doszło do wytrysku na mój brzuch. Poszliśmy się szybko umyć. Czy istnieje możliwość, że jestem w ciąży? Czy jak się myłam mydłem to czy mogłam nieumyślnie przenieść spermę w okolice pochwy i przez to mogło dojść do zapłodnienia?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Z tego, co opisujesz, to nie ma ryzyka ciąży. Do zapłodnienia może dojść, jeśli świeża sperma lub preejakulat znajdą się w pochwie (musisz sama sobie odpowiedzieć, czy podczas ocierania się nagimi ciałami mogło dojść do takiej sytuacji).

   Odpowiedz
 15. Weronika
  Weronika says:

  Wzajeme stymulowanie sie petting chłopak dotyka swojego penisa gdzie kilka godzin wczesniej doszlo do wytrysku , dotyka siebie poprawia a potem głęboko wklada mi tam palce . byliśmy bez bielizny ale lezelisny kolo siebie dotykajac sie rekami . Mialam dni płodne wydaje mi sie ze dzien przed owulacja. Bylo to ok 11 dni temu a mam wrazenie ze czuje objawy ciąży mimo ze nie doszlo do bezposredniej penetracji ani wytrysku na pochwe czy drogi rodne ?

  Odpowiedz
 16. Kasia
  Kasia says:

  Cześć!
  Uprawiałam z chłopakiem peeting. Najpierw ja zrobiłam mu dobrze przez majtki, a następnie on mi także przez majtki. Nie jestem pewna czy pomiędzy jednym a drugim chłopak nie dotknął penisa przy zapinaniu spodni. Widziałam że miał na bokserkach male plamki preejakulatu. Czy jest w tym przypadku możliwość zajścia w ciążę?
  Pozdrawiam:)

  Odpowiedz
 17. mateusz
  mateusz says:

  Cześć ,mam pytanie czy odpowie mi ktoś jak myć dokładnie penisa po stosunku jeżeli był on w prezerwatywie a wytrysk na zewnątrz w chusteczce ?

  Odpowiedz
 18. MIKI
  MIKI says:

  Witam,
  Mam pytanie:
  Uprawiałam z moim chłopakiem peeting wytrysk był na zewnątrz ale chwile później poszłam domlazienki umyć miejsca intymne nie wiem Nie pamietam czy miałam jakieś krople spermy na dłoniach – czy istnieje możliwość ze w czasie mycia przeniosłam plemniki do pochwy i doszło do zapłodnienia. Bardzo proszę o pomoc

  Odpowiedz
 19. Kinga
  Kinga says:

  Dzień dobry czy możliwe jest znajscie w ciąży jesli chłopak doszedł wytarł penisa o koc i wszedł ponownie ? Załóżmy że zostały jakieś resztki spermy na członku a ja mam dni płodne czy jest duże ryzyko że jestem w ciąży ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli był to stosunek niezabezpieczony, to przed wytryskiem mógł wydzielić się preejakulat, który może zawierać plemniki, a to z kolei może skutkować ciążą. Stosunek przerywany nie zabezpiecza przed zapłodnieniem.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jest to możliwe w przypadku bardzo krótkich cykli – wtedy owulacja może wypaść jeszcze w trakcie okresu lub tuż po. Jeśli w tym czasie doszło do niezabezpieczonego stosunku, to plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kilka dni do owulacji i doprowadzić do zapłodnienia.

   Odpowiedz
 20. Kasia
  Kasia says:

  Cześć,czy jest ryzyko ciąży jeśli wytrysk był w środek lubrykantu,a ja po jakimś czasie użyłam to do stymulacji łechtaczki w małej ilości? Czy nie przeżyją w takim środku zamknięte?

  Odpowiedz
 21. Sandra
  Sandra says:

  Hejka ! Jestem bardzo zestresowana dlatego to pytanie
  czy istnieje ryzyko zajścia w ciąże podczas samego ocierania się bez Ubrań gdy nie doszło do wytrysku ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zależy, jakie części ciała się o siebie ocierały. Zasadniczo żeby zaistniała możliwość zapłodnienia, świeża sperma albo preejakulat muszą się znaleźć w pochwie lub bezpośrednio przy wejściu do niej. Sama musisz sobie odpowiedzieć, czy mogło dojść do takiej sytuacji.

   Odpowiedz
   • Sandra
    Sandra says:

    Bardzo dziękuje za tak szybka odpowiedz 🙂
    Chciałam jeszcze zapytać czy generalnie jest duże prawdopodobieństwo aby zajść w ciąże przez samo ocieranie się

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *