Często dostajemy pytania od osób obawiających się, że mogły zajść w ciążę, choć w rzeczywistości opisywana przez nie sytuacja nie wiązała się z ryzykiem zapłodnienia. Spróbujmy rozprawić się raz na zawsze z mitami dotyczącymi tego, jak można zajść w ciążę.

W jaki sposób MOŻNA zajść w ciążę?

Żeby zrozumieć, które zachowania nie wiążą się z możliwością zajścia w ciążę, warto najpierw zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do poczęcia. Ciąża pojawia się, gdy połączą się ze sobą komórka jajowa i plemnik. Proces ten jest nazywamy zapłodnieniem i zachodzi on w jajowodzie. Komórka jajowa wędruje do jajowodu po tym, jak zostanie uwolniona z jajnika w momencie owulacji. A skąd w jajowodzie biorą się plemniki? Dostają się tam przez macicę, do której z kolei trafiają z pochwy. To znaczy, że aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą znaleźć się w pochwie. Może do tego dojść w wyniku stosunku waginalnego lub np. wytrysku w okolicy wejścia do pochwy.  

W jaki sposób NIE można zajść w ciążę?

 1. Przez ubranie

Niektóre osoby obawiają się, że pieszczenie się lub ocieranie o siebie w ubraniu (zakończone wytryskiem) może prowadzić do ciąży. To mit. Plemniki nie są w stanie przenikać przez tkaninę. Niektórzy mają wątpliwości – argumentują, że skoro na ubraniu po wytrysku pojawia się plama widoczna z dwóch stron materiału, to dlaczego z zewnętrznej strony miałoby nie być plemników. Można to łatwo wyjaśnić. Powodem jest wielkość cząsteczek wody i wielkość plemników. Cząsteczki wody są na tyle małe, że przenikają przez włókna tkaniny. Dlatego kiedy ktoś obleje się wodą, ma plamę z dwóch stron ubrania. Płyn, w którym znajdują się plemniki, w dużej mierze składa się z wody. Ale same plemniki są na tyle duże, że nie są w stanie przejść przez materiał. Woda przechodzi, plemniki zostają. W związku z tym dotykanie się przez ubranie nie stwarza ryzyka ciąży.

 1. Po tym, jak usiadło się na plamie spermy

Nie ma potrzeby, by rozważać możliwość ciąży po tym, jak usiądzie się na plamie spermy na prześcieradle, sedesie, w wannie czy gdziekolwiek indziej. Plemniki są w stanie przeżyć tylko w ludzkim organizmie. Na powietrzu sperma momentalnie wysycha, a tym samym giną plemniki. Jest to kwestia sekund czy nawet ułamków sekund. Martwy plemnik nie jest w stanie doprowadzić do zapłodnienia.

 1. Z powodu korzystania z jednego ręcznika

Działa tu ten sam mechanizm, co w poprzednim punkcie. Nawet jeśli na ręczniku znajdą się pozostałości spermy, to bardzo szybko wyschną, w związku z czym plemniki zawarte w nasieniu nie będą w stanie doprowadzić do zapłodnienia.

 1. W wyniku pettingu

Obawy budzi czasem sytuacja, gdy podczas pettingu penisa i łechtaczkę stymuluje się jedną dłonią. Niektórym wydaje się, że można by w takiej sytuacji niechcący przenieść preejakulat lub spermę do pochwy. Jednak i tu nie ma powodu do lęku, bo plemniki poza organizmem człowieka momentalnie giną. Dlatego nie istnieje możliwość przeniesienia plemników na dłoni do pochwy. Jeszcze mniej powinniśmy się obawiać ciąży, gdy np. stymulacja penisa miała miejsce kilkanaście minut czy kilka godzin przed pobudzaniem łechtaczki, a my zapomnieliśmy umyć ręce. Plemniki nie przeżyją na dłoni tyle czasu.

 1. Na basenie

Niektóre osoby boją się, że korzystanie z basenu publicznego może prowadzić do zapłodnienia, bo rzekomo plemniki miałyby pływać w wodzie. Po pierwsze, możemy chyba założyć, że raczej rzadko się zdarza, by ktoś miał wytrysk w basenie. Po drugie, nawet jeśli do wytrysku doszło, to plemniki nie są w stanie przeżyć w zwykłej wodzie, a co dopiero w chlorowanej! Nie trzeba się obawiać, że w tego typu miejscu przypadkowo zajdzie się w ciążę.

Jak sobie radzić z lękiem przed ciążą?

Lęk przed zajściem w ciążę jest powszechny wśród młodych osób. Nic w tym dziwnego – chcemy czerpać przyjemność z aktywności seksualnej, ale nie planujemy dziecka. Jak więc poradzić sobie z taką sytuacją?

 1. Poznaj mechanizm zapłodnienia. Wiedząc, w jaki sposób dochodzi do ciąży, będziesz podejmować pewne aktywności seksualne bez obawy, że doprowadzą do poczęcia.
 2. Decyduj się na podjęcie aktywności seksualnej, gdy czujesz się na to gotowy/gotowa. Trzeba wiedzieć, że seks wiąże się z ryzykiem ciąży i infekcji, i podjąć decyzję o współżyciu świadomie.
 3. Zabezpieczaj się. Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Możesz wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Jeśli będziesz korzystać z antykoncepcji, ryzyko niechcianej ciąży niemal całkowicie zniknie (a używając prezerwatywy, zabezpieczysz się także przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową).
 4. Rozmawiaj o swoich lękach. To może Ci pomóc w zmniejszeniu napięcia.
 5. Jeśli uważasz, że możesz być w ciąży, po prostu wykonaj test ciążowy. Zrób to jednak dopiero w dniu spodziewanej miesiączki lub później.

 

8 komentarzy:
 1. Natalia
  Natalia says:

  Czy można zajść w ciąże przez przypadek jeśli stosunek odbywa się w prezerwatywie i koniec jest też w niej poza pochwą ale po stosunku partner dotknie przez przypadek penisem np. mojego tyłka lub innej okolicy obok niego. Oraz czy jest szansa na zajście w ciąże przy starannym zabezpieczeniu prezerwatywą przy zachowaniu ostrożności przy jej założeniu, co wiąże się jako druga a zarazem jedyna na ten moment antykoncepcja po odstawieniu tabletek. Oraz ile czasu kobieta potrzebuje na odzyskanie płodności jeśli przez 11 miesięcy brała tabletki?

  Odpowiedz
 2. Anastazja
  Anastazja says:

  Czy można zajść w ciąże jeśli chodzi o pieszczoty w bieliźnie ? Mój partner nie doszedł. Martwi mnie jednak to ze mój okres spóźnia się 5 dni czasem mam lekkie mdłości chcę zaznaczyć ze miesiączkę mam nieregularna ale to była różnica 2/3 dni . Czy moje objawy mogą być spowodowane tym ze przez jakiś czas straciłam apetyt i po prostu nie jadłam tyle ile wcześniej lub obawa przed nie planowaną ciąża i lekkim stresem?

  Odpowiedz
 3. Karolina
  Karolina says:

  Czy zajście w ciąże jest możliwe, jeśli na przedmiotach, które dotknęłam mogła być sperma, aczkolwiek nie czułam jej na palcach, i wprowadziłam palce do pochwy w wyniku masturbacji? Okres spóźnia mi się 2 tygodnie, miałam pojedyncze przypadki krwi z śluzem, ale to nie był okres:( Jestem dziewica i nie miałam bezpośredniego kontaktu ze sperma, tylko boje się, ze mezczyzna z którym mieszkam mógł nie umyć rąk, dotknąć jakiejś rzeczy, której następnie ja dotknęłam i zapłodniłam się poprzez masturbacje. Czy to na pewno jest niemożliwe?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, nie można zajść w ciążę w ten sposób. Okres może się spóźniać z wielu powodów, np. z powodu stresu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *