Czy w ciąży można mieć okres? Zdecydowanie nie. Miesiączka pojawia się, jeśli w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia i zapłodniona komórka jajowa nie zagnieździła się w ścianie macicy. W trakcie miesiączki złuszcza się endometrium wyściełające macicę. W ciąży z kolei endometrium jest niezbędne do odżywiania rozwijającego się zarodka, w związku z czym organizm nie może dopuścić do złuszczania tej tkanki. Dlatego choć osoby w ciąży mogą czasem zaobserwować krwawienia o różnym podłożu, nigdy nie jest to miesiączka.

Krwawienie

Krwawienie u osoby w ciąży może wystąpić w momencie implantacji zarodka, która ma miejsce ok. 7-14 dni po zapłodnieniu komórki jajowej. Mówimy wtedy o tzw. krwawieniu implantacyjnym. Jest ono zwykle mało obfite i nie towarzyszą mu bóle podbrzusza oraz inne objawy typowe dla okresu. Uwaga! Krwawienie w terminie miesiączki nie musi oznaczać (i zazwyczaj nie oznacza) implantacji zarodka. Zwłaszcza jeśli krwawienie nie różni się specjalnie od poprzednich miesiączek (jest podobnie obfite, długie itp.) nie należy zakładać, że jest się w ciąży. Dla pewności można wykonać test ciążowy, który w dniu spodziewanej miesiączki daje miarodajny wynik.

A ciąża pozamaciczna?

Krwawienie u osoby w ciąży może być też objawem ciąży pozamacicznej (zagnieżdżenia się zarodka poza macicą, najczęściej w jajowodzie). Mogą mu towarzyszyć zawroty głowy i obfite krwawienie. Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym zdrowiu, dlatego jeśli się ją podejrzewa, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Aby pozbyć się wątpliwości, jakie jest źródło nietypowego krwawienia, warto skonsultować się z ginekolożką lub ginekologiem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *