SPERMA
Sperma to wydzielina produkowana w jądrach, najądrzach, pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz prostacie. Jej produkcja trwa około dwóch miesięcy. Sperma składa się między innymi z plemników, ale też z innych substancji.

Przeciętna dawka spermy wynosi od dwóch do pięciu mililitrów, a na jeden mililitr przypada około dwudziestu milionów plemników. Podczas wytrysku – w szczytowym momencie podniecenia seksualnego – sperma wydostaje się jej przez nasieniowód, a następnie przez cewkę moczową.

U osób z penisem pierwszy wytrysk pojawia się wraz z dojrzewaniem płciowym w wieku nastoletnim.
Wytrysk nasienia następuje zwykle podczas przeżywanego orgazmu. Jednak nie zawsze się tak dzieje – szczytowaniu może nie towarzyszyć wytrysk spermy, co nazywamy suchym orgazmem.

PREEJAKULAT
Preejakulat to bezbarwny śluz, który wydostaje się z członka w erekcji w wyniku podniecenia. Jego zadaniem jest naturalna lubrykacja penisa. Wydostanie się preejakulatu to nie to samo co wytrysk, ale preejakulat może zawierać niewielkie ilości plemników, dlatego jeśli znajdzie się w pochwie, może prowadzić do zapłodnienia.

Ilość tej wydzieliny może być różna. Niektóre osoby w ogóle nie obserwują u siebie preejakulatu, a inne deklarują, że jego ilość jest większa niż przeciętna – na tyle duża, że skapuje z prącia.

ŚLUZ SZYJKOWY
Śluz szyjkowy to wydzielina produkowana przez gruczoły szyjki macicy. Po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania.

Śluz zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym (za którego początek uznaje się pierwszy dzień okresu). Jego objętość, barwa czy konsystencja mogą być inne w różnych fazach cyklu. Najwięcej śluzu można zaobserwować w okolicy owulacji. Śluz jest wtedy przezroczysty i rozciągliwy. Ma wodnistą konsystencję, co ułatwia plemnikom przemieszczanie się z pochwy do macicy. Po owulacji ilość śluzu maleje, a jego konsystencja staje się gęstsza i mniej rozciągliwa, co utrudnia przenikanie plemników do komórki jajowej. Warto obserwować swój śluz, bo wtedy szybko zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego.

 

Pamiętaj, że jeśli uprawiasz seks bez prezerwatywy, kontakt płynów ustrojowych (śluzu, spermy, krwi) może doprowadzić do zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Zakazić się można nie tylko podczas stosunku genitalnego, ale też podczas seksu oralnego czy analnego. Dlatego warto się badać i zabezpieczać!

 

Bibliografia
Bancroft, J. (2010), Seksualność człowieka. Elsevier Urban & Partner: Wrocław
Lew-Starowicz, Z., Długołęcka. A. (2006) Edukacja seksualna. Świat Książki: Warszawa

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *