OK, stało się. Dostałaś pierwszą miesiączkę albo miesiączkujesz już od kilku lat. Zapisujesz sobie w kalendarzyku dzień, gdy zaczyna ci się okres. Czy nie masz jednak wrażenia, że twoje ciało to jedna wielka tajemnica? Czy nie niepokoją cię czasem różne objawy takie jak nagłe ukłucie w piersiach czy w podbrzuszu albo obfita wydzielina z pochwy? Czy każdy spóźniający się okres sprawia, że panikujesz, że jesteś w ciąży? Jeśli odnajdujesz się w tym opisie, znaczy, że potrzebujesz krótkiego kursu z metod rozpoznawania płodności. Ta wiedza kojarzy się nam głównie z naturalnymi metodami planowania rodziny i rzeczywiście, wiele par wykorzystuje ją żeby uniknąć ciąży albo wręcz przeciwnie – żeby w nią zajść. Mało kto jednak wie, że znajomość swojego cyklu mówi nam wiele o naszym zdrowiu i pozwala wykryć na wczesnym etapie potencjalne problemy i dolegliwości.

Jesteś chłopakiem i myślisz, że ten tekst cię nie dotyczy? Chwila! Jeśli kiedykolwiek marzyłeś, żeby lepiej zrozumieć kobiety i na dodatek chcesz być dobrym, troskliwym partnerem, zrozumienie podstaw cyklu miesięcznego i tego, jak działa jej (i twój przy okazji też) organizm, da ci poczucie, że rzeczywiście się postarałeś i ogarniasz kobiecy świat trochę lepiej.
Ale po kolei. Jakie zalety mają codzienne obserwacje cyklu dla nastolatki lub młodej kobiety?

1. Dają fantastyczne poczucie, że rozumiesz swoje ciało i jego naturalne mechanizmy.

2. Nie martwisz się już spóźniającym się okresem, bo z dużym prawdopodobieństwem jesteś w stanie stwierdzić, kiedy on się pojawi.

3. Nie panikujesz na widok obfitej wydzieliny z pochwy, bo jesteś w stanie odróżnić tę zdrową i normalną od tej, która jest objawem infekcji i wymaga wizyty u lekarza lub lekarki.

4. Wiesz, kiedy jesteś w najbardziej płodnej w fazie cyklu. Dzięki temu możesz zrezygnować z seksu, a przynajmniej ze stosunku z penetracją albo stosować podwójne zabezpieczenie, aby zminimalizować ryzyko ciąży. Jeśli chcesz zostać matką, wiesz, w jakie dni współżyć, żeby szybko zrealizować swoje marzenie.

5. Analiza wykresów może pomóc w wykryciu różnych mniej lub bardziej poważnych schorzeń, takich jak problemy z tarczycą, endometrioza czy zespół policystycznych jajników. Oczywiście ostateczna diagnoza należy do lekarza lub lekarki, ale dzięki obserwacjom możesz wpaść na trop dużo wcześniej.

6. Zdobywasz cenną wiedzę na temat tego, czy twój styl życia nie przyczynia się do zaburzeń cyklu, a tym samym zaburzeń płodności. Na przykład restrykcyjna dieta lub zaburzenia odżywiania mogą sprawić, że nie będziesz miała owulacji i miesiączki dopóki waga nie wróci do normy.

7. Jeśli żyjesz w stałym związku opartym na zaufaniu i wierności i zdecydujecie się wspólnie na to, możesz wykorzystać metody rozpoznawania płodności antykoncepcyjnie. Pamiętaj jednak, że stosowanie tych metod wymaga zdobycia szczegółowej wiedzy, a także wytrwałości w codziennych obserwacjach. Najlepszą skuteczność osiąga się po kilku-kilkunastu cyklach.

8. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, ale zdecydujesz się z niej zrezygnować, obserwacje pozwolą ci obserwować powrót płodności i naturalnych cykli.

9. Dzięki pomiarom temperatury jesteś w stanie potwierdzić ciążę jeszcze przed zrobieniem testu.

10. Lepiej rozumiesz swoje reakcje, np. dlaczego w niektórych dniach masz większą ochotę na seks, w innych bolą cię piersi lub głowa.

Jak widzisz, obserwowanie siebie ma bardzo dużo zalet. Plusem jest to, że gdy już raz poznasz i zrozumiesz podstawowe zasady, będziesz znała je zawsze. Bardziej szczegółowa wiedza będzie potrzebna, gdybyś zdecydowała się stosować te metody dla uniknięcia ciąży. Wówczas możesz wybrać się na specjalny kurs albo do poradni naturanych metod planowania rodziny (więcej o tym, gdzie się kształcić lub uzyskać poradę w ostatniej lekcji).

Jak widzisz wcale nie musisz być praktykującą katoliczką, nie musisz też być już aktywna seksualnie, aby zainteresować się tym, co dzieje się w twoim ciele. Wiedza to potęga! Zobaczysz, że twój organizm to genialnie skonstruowana maszyna i wszystko w niej ma swój cel.

Gotowa/gotowy? Przed tobą kilka krótkich tekstów na dobry początek. Dostaniesz też namiary na książki i strony, które zawierają dużo więcej informacji.

Przejdź do kolejnych tekstów:

Obserwacja cyklu 2 | Płodność kobiety i mężczyzny

Obserwacja cyklu 3 | Podstawy obserwacji śluzu

Obserwacja cyklu 4 | Temperatura

Obserwacja cyklu 5 | Pomoce naukowe i kursy

Tekst: Anka Grzywacz

Dziękuję za konsultacje merytoryczne artykułów pani Ewie Sawickiej z Instytutu Natrualnego Planowania Rodziny wg metody prof. J. Roetzera.