Miesiączka (zwana inaczej menstruacją lub, bardziej potocznie, okresem) to zjawisko dotyczące niemal każdej osoby z macicą. Doświadcza się go przez większą część życia – od okresu dojrzewania aż do menopauzy. Pierwsze miesiączki mogą być trudne, jeśli nie mamy z kim porozmawiać na ich temat. Może pojawiać się w Was mnóstwo wątpliwości, ale też zaciekawienie nowym cielesnym doświadczeniem – czy miesiączka boli, jak poradzić sobie z wyciekającą krwią, co jeśli krew przesiąknie przez ubranie i po co w ogóle miesiączkuję? By rozwiać Wasze wątpliwości, podsuwamy Wam poniższy artykuł.

Co to jest miesiączka?

Większość z nas utożsamia miesiączkę z comiesięcznym krwawieniem, ale żeby dobrze zrozumieć to zjawisko, trzeba przyjrzeć się całemu cyklowi miesięcznemu.

Z biologicznego punktu widzenia miesiączka to złuszczanie się endometrium (czyli błony śluzowej macicy), w którym z danym cyklu nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa. Dzieje się tak pod wpływem hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Oprócz jajników, macicy i pochwy, przez którą wydostaje się krew, w cyklu miesięcznym biorą  udział także gruczoły: podwzgórze oraz przysadka mózgowa, które odpowiedzialne są za produkcję kolejnych dwóch ważnych dla cyklu miesięcznego hormonów: FSH (folikulotropowy) oraz LH (luteinizujący). 

Wraz z pierwszym dniem miesiączki rozpoczyna się tak zwana folikularna faza cyklu miesięcznego. W tym czasie w jajniku wzrasta kilka pęcherzyków Graffa, z których jeden zaczyna dojrzewać. Na ogół na 14 dni przed miesiączką dochodzi do owulacji , czyli do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka (piszemy „na ogół”, gdyż czasem może dojść do tego wcześniej, czasem później każda osoba ma trochę inaczej). Komórka jajowa po uwolnieniu z jajnika żyje w ciele kobiet przez ok. 24 godziny i tylko w tym czasie może dojść do zapłodnienia.

Wraz z owulacją rozpoczyna się kolejna faza cyklu zwana lutealną. W tym czasie ścianki macicy grubieją po to, by w razie zapłodnienia mogła się w nich zagnieździć komórka jajowa. Jeśli do tego nie dojdzie, komórka zaczyna obumierać. Wraz z końcem cyklu ścianki macicy zaczynają się złuszczać i następuje krwawienie, a tym samym rozpoczyna się kolejny cykl.

Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka, zwana menarche, pojawia się około 11-16 roku życia, choć niewykluczone, że może pojawić się wcześniej, np. już w wieku 8 lat. Jeśli pierwsze krwawienie nie pojawi się, gdy masz 16 lat, skonsultuj się z ginekologiem. Pamiętaj też, że nie warto porównywać się z koleżankami – każda z Was dojrzewa inaczej, we własnym tempie, dlatego nie przejmuj się, jeśli Ty nie masz jeszcze miesiączki, a inne koleżanki z klasy już tak.

Pierwsze krwawienie może być dla Ciebie zaskoczeniem. Możesz poczuć się zawstydzona lub nawet przestraszona, ale spokojnie – nic złego się z Tobą nie dzieje, to całkowicie normalne. Normalny jest także brak regularności przy pierwszych krwawieniach (czasami mogą się pojawiać w odstępie kilku miesięcy), ale jeśli po pewnym czasie miesiączka się nie ureguluje, warto zgłosić to do lekarza. 

Pierwsze krwawienia są raczej mało obfite. Gdy już się uregulują, normą jest zmienianie podpaski co 2-3 godziny. Jeśli potrzebujesz zmieniać ją częściej, wtedy też lepiej skonsultować ten fakt z lekarzem. 

Miesiączka trwa od 2 do 7 dni, średnio 5 dni. Kolor krwi może być różny – od barwy czerwonej, przez bordową czy brązową, aż po czarną – nie musisz się niczym martwić, jeśli na początku nie jest ona krwistoczerwona.

Miesiączce mogą towarzyszyć skurcze podbrzusza i dyskomfort w dolnej partii ciała. Jeśli ból jest do zniesienia, nie musisz się niczym przejmować. By go złagodzić, możesz np. zrobić sobie ciepły okład z termoforu i wygodnie się położyć. Natomiast jeśli ból jest nie do zniesienia i utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, powinnaś zgłosić to zaufanej osobie dorosłej lub sama pójść do ginekologa, jeśli skończyłaś już 16 lat i masz zgodę opiekuna. Leki przeciwbólowe przyjmuj z umiarem.

Symptomy zapowiadające miesiączkę

Obniżenie nastroju, drażliwość, niepokój, płaczliwość, problemy ze snem, czy wahania libido (popędu seksualnego) – jeśli u danej osoby często pojawiają się takie objawy, mówimy, że jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Możesz też czuć się wzdęta, a piersi mogą być nabrzmiałe i obolałe. Pojawienie się pryszczy też często zapowiada nadejście krwawienia.

Jeśli lubisz ćwiczyć lub ćwiczysz regularnie, a Twoje samopoczucie Ci na to pozwala, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej podczas miesiączki. Jednak gdy czujesz się źle podczas okresu, zawsze możesz odpuścić sobie trening. Najważniejsze, by słuchać swojego ciała i tego, co Ci podpowiada. Jeśli współżyjesz, podczas krwawienia możesz uprawiać seks, jeśli tylko Ty i Twój partner/Twoja partnerka nie macie nic przeciwko. Pamiętaj jednak o antykoncepcji, bo krwawienie nie zawsze oznacza dni niepłodne.

Higiena podczas miesiączki

Podczas okresu możesz korzystać z wkładek higienicznych, podpasek czy tamponów, np. tych wykonanych z organicznej bawełny. Niestety kosztują one więcej niż te reklamowane w mediach, ale są bezpieczniejsze dla ciała, bo nie zawierają pestycydów, chloru czy substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę i wywoływać alergie. Modnym ostatnio rozwiązaniem są także kubeczki menstruacyjne, wykonane z miękkiego i bezpiecznego dla ciała sylikonu medycznego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych środków higienicznych jest on wielokrotnego użytku – wystarczy go wypłukać i wyczyścić, a następnie użyć ponownie. Z jednego kubeczka można korzystać przez kilka miesięcy, a nawet kilka lat – to duża oszczędność! Sposobów na higienę podczas okresu jest całkiem sporo, bo można też korzystać z podpasek wielokrotnego użytku lub niczym się nie przejmować w myśl idei „free bleeding” – o tym, co to takiego, oraz o korzyściach płynących ze stosowania różnych form dbania o higienę podczas okresu napiszemy w osobnym artykule.

Jeśli korzystasz z podpasek, pamiętaj, by wymieniać je co 2-3 godziny. Po dłuższym czasie mogą zacząć brzydko pachnieć, gdyż wydalona z ciała krew menstruacyjna zaczyna się rozkładać. Wybór podpasek jest ogromny – można dobrać rodzaj odpowiedni do obfitości krwawienia. Istnieją też podpaski na noc, które są znacznie większe niż te na dzień. 

Gdy używasz tamponów, pamiętaj, by również regularnie je wymieniać. Tampon warto wymieniać co ok. 4 godziny. W rzadkich przypadkach dłuższe pozostawienie go w pochwie może spowodować zespół wstrząsu toksycznego, który objawia się wysoką gorączką, stanem zapalnym skóry, bólami mięśni, wymiotami i biegunką. Nie zdarza się to często, ale warto uważać. 

Podczas miesiączki należy się myć co najmniej 2 razy dziennie. Staraj się jednak nie korzystać z żeli intymnych, wystarczy ciepła woda. Żel może podrażnić śluzówkę, która podczas miesiączki jest bardzo wrażliwa i mocniej narażona na podrażnienia, szczególnie jeśli żel dostanie się do środka. Krew łatwo spiera się z ubrania, ale dla komfortu możesz używać ciemnej bielizny podczas okresu. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *