Co to?

Żele/pianki plemnikobójcze to antykoncepcja chemiczna działająca na bazie spermicydów (nonoksynol-9), czyli środków plemnikobójczych.

Na jakiej zasadzie działają?

Podstawowym zadaniem tej formy antykoncepcji jest unieruchomienie plemników, tak by nie miały szansy dostać się do jajeczka i by nie doszło do zapłodnienia.

Jak się je stosuje?

Przed planowanym stosunkiem żel lub piankę należy wycisnąć z opakowania, za pomocą specjalnego aplikatora wprowadzić do pochwy i pozostawić preparat w okolicach szyjki macicy. Aplikator umyć. W tym czasie preparat zmieni konsystencję i stworzy barierę, dzięki której plemniki nie będą miały szansy dostać się głębiej. Po stosunku należy odczekać jeszcze pewien czas, aby preparat zdążył zadziałać zgodnie ze swoją nazwą. Nie należy zatem wypłukiwać preparatu zaraz po stosunku. Szacuje się, że pianka działa około jednej godziny od momentu jej aplikacji, zaś żel do trzech godzin od chwili aplikacji.

Sytuacje awaryjne

Podrażnienia – uczucie pieczenia, swędzenia, a także zaczerwienienie narządów płciowych mogą wskazywać na uczulenie na substancje chemiczne zawarte w środkach plemnikobójczych. Wówczas należy umyć te miejsca (usuwając produkt), a jeżeli nie nastąpi poprawa po 2 dniach, to należy zgłosić się do lekarza.

Jaka skuteczność?

Sama w sobie antykoncepcja chemiczna ma niską skuteczność. Dlatego zaleca się stosować żele i pianki plemnikobójcze w połączeniu z antykoncepcją barierową, co znacznie podwyższa ich skuteczność.  Zalecanymi środkami barierowymi są diafragma i kapturek. Wówczas preparatem plemnikobójczym można posmarować powierzchnię któregoś z wymienionych środków i umieścić go w pochwie zgodnie z instrukcją. Prezerwatywa (damska i męska) to także dobre połączenie, ponieważ dodatkowo zabezpiecza przed infekcjami.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że środek plemnikobójczy nonoxynol-9 może zwiększać ryzyko zakażenia HIV i infekcjami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ substancja ta może powodować podrażnienia tkanki pochwy i czynić ją bardziej podatną na zakażenia. Ryzyko jest największe w przypadku wielokrotnych stosunków z użyciem N-9 w ciągu dnia lub w przypadku stosunków analnych.

Gdzie można kupić?

Preparaty dostępne w aptekach, bez recepty.

Jakie skutki uboczne?

Możliwe działania niepożądane to: podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd błony śluzowej pochwy, sromu lub żołędzi prącia.

Plusy/Minusy

Plusy:

  • Można kupić bez recepty.
  • Nie zawierają hormonów.
  • Można łączyć z antykoncepcją barierową.
  • Żel ma dodatkowo właściwości nawilżające.

Minusy:

  • Mają niska skuteczność.
  • Trzeba poczekać, bo zaczynają działać dopiero po kilkunastu minutach od zaaplikowania.
  • Istnieje ryzyko podrażnień.
  • Cena jest dość wysoka, ale produkt jest wielokrotnego użytku.
  • Jeżeli są używane częściej niż raz dziennie, mogą zwiększać ryzyko zakażenia HIV lub inną infekcją przenoszoną drogą płciową.

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/srodki-plemnikobojcze-jak-dzialaja-i-jaka-jest-ich-skutecznosc_44039.html

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *