Co to?

Jedyny środek antykoncepcyjny chroniący także przed  infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są dostępne w różnych rodzajach, smakach i rozmiarach. Najbardziej popularne są te wykonane z lateksu, jednak niektórzy mogą mieć na niego uczulenie – dlatego dostępne na rynku są również prezerwatywy nielateksowe.

Na jakiej zasadzie działa?

Tworzą mechaniczną barierę, uniemożliwiają kontakt nasienia z błoną śluzową partnera/partnerki.

Jak się ją stosuje?

Prezerwatywy należy nosić w małej puszce lub pudełeczku, a nie w portfelu lub torbie, ponieważ można je w ten sposób uszkodzić. Zawsze należy sprawdzić instrukcję na opakowaniu oraz datę przydatności do użycia, a także upewnić się, że ma się czyste ręce – w przeciwnym razie istnieje możliwość przeniesienia preejakulatu. Jeśli używa się prezerwatywy i lubrykantu jednocześnie, lubrykant musi być na bazie wody.

INSTRUKCJA

  1. Sprawdź datę ważności.
  2. Upewnij się, że foliowe opakowanie jest nieuszkodzone (naciśnij opakowanie – jeśli jest w nim powietrze, znaczy to, że prezerwatywę można stosować bez obaw).
  3. Delikatnie rozerwij folię. Specjalnym ułatwieniem są ząbki na dwóch końcach opakowania (uważaj na długie paznokcie, pierścionki). Nie rozcinaj folii nożyczkami lub nożem.
  4. „Wyciśnij” prezerwatywę z opakowania (jak pastę do zębów z tubki). Nie wkładaj palców do środka – możesz ją tak uszkodzić.
  5. Aby nie ryzykować przeniesienia preejakulatu, weź prezerwatywę w dwa palce i dmuchnij, następnie połóż ją sobie na dłoni – prezerwatywa na dobrej stronie wygląda jak sombrero.
  6. Na czubku prezerwatywy znajduje się zbiorniczek na nasienie – przed założeniem prezerwatywy ściśnij go dwoma palcami, aby nie zostało w nim powietrze mogące spowodować pęknięcie prezerwatywy.
  7. Odsuń napletek i przyłóż prezerwatywę do penisa we wzwodzie, cały czas ściskając zbiorniczek.
  8. Rozwiń prezerwatywę aż do nasady członka, wygładź ją, aby usunąć pęcherzyki powietrza.
  9. W czasie stosunku sprawdzaj co pewien czas, czy prezerwatywa się nie zsuwa.
  10. Po wytrysku wyjmij członek (przytrzymując prezerwatywę), gdy znajduje się on jeszcze w częściowym wzwodzie.
  11. Zdejmij prezerwatywę z dala od narządów płciowych partnera/partnerki.
  12. Zawiąż prezerwatywę i wyrzuć do kosza (nie do toalety).

Sytuacje awaryjne

Jeśli prezerwatywa pękła, zsunęła się lub została w partnerce, jest jeszcze możliwość, aby zapobiec nieplanowanej ciąży – ginekolog może wypisać partnerce receptę na pigułkę awaryjną.

Jaka skuteczność?

Według danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu ciąży waha się od 88% (z uwzględnieniem błędów użytkowników, czyli np. nieregularnego stosowania, niewłaściwego założenia, użycia przeterminowanej prezerwatywy) do 98% (użycie idealne – przy każdym stosunku, bez błędów). Założenie dwóch prezerwatyw nie zwiększa zabezpieczenia przed ciążą i chorobami!

Gdzie można kupić?

Prezerwatywy dostępne są w większości sklepów, drogerii, stacji benzynowych czy w internecie, jednak najlepiej kupować je w aptece – wtedy mamy pewność, że były one przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach.

Plusy/minusy

Plusy:

  • Jako jedyna metoda chroni przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową!
  • Jest łatwo dostępna.
  • Jest tania.
  • Nie wymaga wizyty u lekarza.

Minusy:

  • Przy złym użytkowaniu lub nieprawidłowym doborze rozmiaru może pęknąć.
  • Jeśli jest lateksowa, może uczulać.

 

Stan wiedzy na 16.04.2018 r.

Źródła:

https://aids.gov.pl
http://federa.org.pl/prezerwatywy-dla-mezczyzn/

33 komentarzy:
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Czy możesz doprecyzować, o co pytasz? Jakiego typu prezerwatywy Cię interesują? Czy chodzi o którąś ze zdjęcia do tego artykułu?

      Odpowiedz
  1. Inna
    Inna says:

    Są takie prezerwatywy bez zbiorniczka na koncu 🙂 jezeli dobrze pamietam to japonskie bardzo cienkie prezerwatywy 🙂 nawet niewiem czy oni u nas są 🙂

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Jak prezerwatywa bez zbiorniczka wyglądają osłonki na głowicę USG do wykonywania badania transwaginalnego. Używa się ich w gabinetach ginekologicznych.

      Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Świetne pytanie! Przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową chronią tylko metody mechaniczne, czyli takie, które są fizyczną barierą między narządami uprawiających seks osób. A więc są to tylko: prezerwatywa męska, prezerwatywa damska (femidom) i chusteczka lateksowa.

      Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie, prezerwatywa nie powinna się za bardzo zsuwać. Żeby się nie zsuwała, trzeba ją poprawnie założyć. Instrukcję zakładania prezerwatywy znajdziesz w artykule znajdującym się powyżej.

      Odpowiedz
  2. Kamil
    Kamil says:

    Czy prezerwatywy mają różne rozmiary?
    Przy zakładaniu mam dużą trudność zsunąć ją do końca członka, czy tak powinno być? Co mogę na to poradzić?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Zgadza się, prezerwatywy mają różne rozmiary. Być może warto wypróbować inne prezerwatywy – mogą się okazać wygodniejsze. Przy prawidłowo dobranej prezerwatywie raczej nie powinno być takiego problemu.

      Odpowiedz
  3. Daniel
    Daniel says:

    Czesc, Mam nieco dziwny problem przy zakładaniu prezerwatywy. W instrukcji jest napisane, że przed założeniem prezerwatywy konieczne jest odciągnięcie napletka, jasne, bez problemu.. jednak kiedy tak robiliśmy gumka blokowała się w rowku pod żołedziem Kiedy udało się nam ją stamtąd dalej rozwinąć to nie trzymała się w ogóle na trzonie penisa tylko wracała do połowy i się zsuwała,.. Kiedy zakladalem prezerwatywę na penisa z nieściągniętym napletkiem wszystko jest ok nic się nie zsuwa z trzonu itp. Wygląda to ok, Prezerwatywa jest idealnie dopasowana oblega, Choc wiem ze takie zakładanie nie jest poprawne i zwiększa ryzyka pęknięcia, Nie przedstawiam jak to robic ściągniętym napletkiem to cos takiego nierealne

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! Rzeczywiście, zakładanie prezerwatywy na członek z nieodciągniętym napletkiem jest niepoprawne i ryzykowne – grozi jej uszkodzeniem! Poprawne założenie kondomu jest więc bardzo ważne dla zachowania skuteczności antykoncepcji (a także ochrony przez infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową). To świetnie, że jesteś na tyle świadomy i dojrzały, że mając problem, postanowiłeś poszukać pomocy! 🙂 Myślę, że może to być zwyczajnie kwestia “wprawienia się”. Może warto kupić zapas prezerwatyw (nawet takich najtańszych, tylko na potrzeby ćwiczenia) i potrenować ich zakładanie – najpierw np. na bananie? Być może łatwiej będzie odtworzyć poprawne założenie kondomu, gdy zamiast przeczytać instrukcję będzie można zobaczyć instruktaż video? Na naszym kanale YouTube mamy filmik dotyczący antykoncepcji, w którym m.in. pokazane jest na specjalnym fantomie, jak poprawnie założyć prezerwatywę. Tu link: https://www.youtube.com/watch?v=xhfcVRnXD60&t=80s.

      Odpowiedz
  4. Daniel
    Daniel says:

    A czy powracający napletek w prezerwatywie to tez ryzykowne i grozi uszkodzeniu? chyba mam jakis luzny czy dlugi napletek

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Niestety nie rozumiem, co masz na myśli. Napletek to fałd skórny osłaniający skrajną część penisa. Co to znaczy, że powraca w prezerwatywie? O jakiego rodzaju ryzyku mówisz?

      Odpowiedz
  5. Daniel
    Daniel says:

    Podczas stosunku z prezerwatywa oczywiscie z odsłoniętym napletkiem po jakims czasie napletek powraca na główkę gdzies do polowy zaslania czy to cos normalnego?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      A czy ten zsuwający się napletek sprawia Ci ból lub dyskomfort podczas stosunku lub masturbacji? Jeśli tak, to powinieneś udać się do lekarza. Jeśli nie, to raczej nie ma się czym martwić.

      Odpowiedz
  6. malutka1701
    malutka1701 says:

    Czy jeżeli podczas 4 dc mieliśmy stosunek przy cyklach 23-26 ale z prezerwatywa z która się nic nie wydarzyło i stosunek był krótki to mam się czego obawiać ?

    Odpowiedz
  7. wero
    wero says:

    Cześć, od dwóch dni biorę tabletki – diane35, mam straszne obawy, ze podczas ich stosowania przytyje co mnie bardzo martwi, jednak wiem ze chce mieć pewność oprócz prezerwatywy, czy jeśli będę je przyjmować „dobrze” to możemy i po jakim czasie zdecydować się na seks bez przysłowiowej gumki? Czy lepiej nie ryzykować?
    Dodatkowo jak duże szanse są na przytycie? Nie ukrywam bardzo mnie to martwi, bo długo walczyłam o dobra figurę i nie chce tego zaprzepaścić…
    Dodatkowo czy prezerwatywy z wypustkami to dobry wybór? Stosowaliśmy takie, ale nie wiem czy te najzwyczajniejsze nie są lepsze…
    Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz z góry!

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Jeśli zaczęłaś przyjmować tabletki pierwszego dnia miesiączki, to jesteś zabezpieczona od razu i nie musicie stosować dodatkowego zabezpieczenia (o ile oczywiście oboje jesteście przebadani pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową – pamietaj, że tabletki przed nimi nie chronią). Jeśli natomiast zaczęłaś przyjmowanie lęku między 2 a 5 dniem cyklu, to przez 7 pierwszych dni należy dodatkowo stosować prezerwatywę.
      Pamiętaj, że jeśli po tym leku dalej będziesz się źle czuła, możesz poprosić lekarza o dobranie innego preparatu. Tabletek antykoncepcyjnych na rynku jest mnóstwo i można dobrać takie, których skutków ubocznych nie będziesz doświadczać. Jeśli chodzi o przyrost masy ciała, to wcale nie jest powiedziane, że Ci się on przydarzy na tych tabletkach. Wg ulotki zwiększenie masy ciała wystepuje rzadziej niż u 1 na 10 osób przyjmujących te tabletki. Nie da się przewidzieć, jak ten środek zadziała konkretnie na Twój organizm. Poza tym – jak już pisałam – lek można zmienić na inny, który nie będzie u Ciebie powodował uciążliwych środków ubocznych. Warto podczas stosowania tabletek dbać o zdrowy tryb życia.
      Prezerwatywy z wypustkami nie są ani lepsze, ani gorsze od tych bez wypustek. O ile Wam odpowiadają, jak najbardziej można ich używać.

      Odpowiedz
  8. nikitka
    nikitka says:

    Hej!
    Od tygodnia przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, dzisiaj współżyłam z chłopakiem oczywiście w prezerwatywie, nie pękła, chłopak nie doszedł we mnie, ani w prezerwatywie – sprawdziliśmy ja po seksie, (nalaliśmy wody, nic nigdzie nie przeciekało).
    Mimo to obawiam się ciąży, zawsze tak mam…. Przez co troszkę świruje i po każdym seksie się stresuje..:: Dzisiaj miałam ostatni dzień okres – lekkie plamienie, nie ma szansy na ciąże prawda?

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! Z tego, co piszesz, stosunek był dobrze zabezpieczony i nie widzę tu ryzyka ciąży. 😉
      W przypadku nieustępującego stresu warto podzielić się swoimi obawami z jakąś bliską i zaufaną osobą; można też rozważyć dalsze stosowanie podwójnej, połączonej antykoncepcji. Przy zachowaniu odpowiedniego, poprawnego zabezpieczenia nie ma powodu, by nieustannie się stresować. 🙂

      Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie do końca rozumiem pytanie. Odsunięcie napletka w jakiej sytuacji? Np. podczas mycia pozwala dokładniej umyć penisa.

      Odpowiedz
  9. Kacper
    Kacper says:

    Czy jakbym nie sciagnał napletka z założył prezerwatywe to czy by seks był tak samo przyjemny jak bym sciagnął napletek i założył prezerwatywe?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Jeśli napletek jest nieodciągnięty podczas zakładania prezerwatywy, znacznie rośnie ryzyko zsunięcia się kondomu podczas penetracji.

      Odpowiedz
  10. Wika
    Wika says:

    Seks w prezerwatywie, najprawdopodobniej kilka dni przed owulacją prezerwatywa sprawdzana wodą i powietrzem po stosunku cała, czy jest ryzyko ciąży ?

    Odpowiedz
  11. 4 pytania
    4 pytania says:

    1. Przed ubraniem prezerwatywy trzeba zdjąć skórę z siusiaka tak jak do wymycia? Jeśli tak to jak daleko? Za główkę, czy do końca? 2. Czy przy sikaniu trzeba zdejmować skórę z siusiaka, żeby nie było pod nią moczu? 3. Czy po wymyciu siusiaka trzeba skórę założyć na główkę tak delikatnie, że widać cewkę moczową, czy trzeba ją po założeniu pociągnąć, żeby zasłoniła całego siusiaka? 4. Po seksie moja dziewczyna bardzo chce się bawić moim siusiakiem, a dokładnie skórą, zdejmując ją z siusiaka i zakładając. Mówi, że bardzo lubi bawić się takim małym i miękkim siusiakiem, ale ja tak nie lubię po seksie, ciężko jest mi wytrzymać jak dotyka główki siusiaka nawet przez skórę, a zwłaszcza jak ją zdejmie, ale ona mówi, że bardzo to lubi, dlatego to znoszę, a ostatnio zgodziłem się na jej prośbę, żeby po seksie usiadła mi na brzuchu tyłem do mnie i jedną ręką trzymała siusiaka ze zdjętą do końca skórą, a palcami drugiej ręki cały czas jeździła po mokrej główce, bo było to chwilę po zdjęciu mokrej prezerwatywy. Myślałem, że nie wytrzymam, ruszałem bardzo nogami, ale ona się z tego śmiała. A jak chciałem kiedyś pobawić się jej łechtaczką to nie chciała, w ogóle mi nie pozwala jej dotykać, tylko sama to robi. Jak jej wytłumaczyć, że po seksie mój siusiak jest bardzo delikatny i nie chcę, żeby się nim bawiła, a już tym bardziej, żeby dotykała główki po zdjęciu skóry?

    Odpowiedz
    • Emilia
      Emilia says:

      Cześć!
      1. Prezerwatywę należy nakładać podczas wzwodu i tak, należy odciągnąć napletek. 2. Tak. 3. Delikatnie, tak, żeby napletek wrócił na wcześniejsze miejsce. Nie należy go na siłę naciągać. 4. Przykro mi, że spotyka Cię takie zachowanie ze strony Twojej dziewczyny. Pamiętaj, że nie musisz robić nic wbrew sobie i nikt nie ma prawa Cię do niczego zmuszać czy przekonywać na siłę. Możesz powiedzieć jej to w dokładnie taki sposób jak opisałeś tutaj. To znaczy jasno wytłumaczyć, że sprawia Ci to ból i nie jest powodem do żartów oraz, że nie chcesz, aby to robiła. Ty szanujesz jej granice i nie robisz tego czego ona nie chce i tego samego oczekujesz od niej. Dobrym pomysłem jest to omówić na spokojnie, jeszcze przed stosunkiem. To, że zgodziłeś się lub nawet sam zainicjowałeś seks NIE oznacza, że musisz zgadzać się na każdą aktywność i Twoja dziewczyna powinna to bezwzględnie uszanować.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *