Co to?

Pierścień dopochwowy to antykoncepcja hormonalna zawierająca dwa hormony (etonogestrel i etynyloestradiol) będące syntetycznym odpowiednikiem hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu. Pierścień dopochwowy ma kształt kółka, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek to jeden miesiąc zabezpieczenia. Krążek jest alternatywą dla tabletek czy plastrów hormonalnych. Znaczy to, że ma tak samo wysoką skuteczność jak pozostała antykoncepcja hormonalna, z tym że inaczej się go stosuje.

Na jakiej zasadzie działa?

Umieszczony w pochwie pierścień pod wpływem ciepła stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania, czyli skutkuje niemożnością zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.

Jak się go stosuje?

Elastyczny pierścień mający ok. 5 cm średnicy umieszcza się w pochwie pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia miesiączki) na nieprzerwany okres trzech tygodni. Pierścień należy wziąć w palce jednej dłoni, ścisnąć i wsunąć do pochwy, na końcu popychając go delikatnie do środka, tak aby nie miał możliwości wypadnięcia. Pierścień jest prawidłowo założony, kiedy nie sprawia dyskomfortu.

Po upływie trzech tygodni należy usunąć pierścień na 1 tydzień (przerwa podobna do tej podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych), w trakcie którego następuje krwawienie z odstawienia. Podczas przerwy w stosowaniu pierścienia skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeżeli chce się kontynuować zabezpieczenie, to nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego. Najlepiej wykonywać te czynności o tej samej godzinie.

Przykładowo: Załóżmy, że 1 stycznia to poniedziałek i wtedy też mamy pierwszy dzień cyklu. Wówczas (np. o godzinie 12.00) umieszczamy krążek w pochwie na 3 tygodnie, czyli usuwamy go w południe 22 stycznia, czyli w trzeci poniedziałek. Jeżeli planujemy kontynuować antykoncepcję, to nowy pierścień założymy 29 stycznia o godzinie 12.00, tj. w czwarty poniedziałek itd.

Nie można stosować diafragmy, kapturka naszyjkowego lub prezerwatywy damskiej jako metody dodatkowej, ponieważ grozi to nieprawidłowym stosowaniem krążka dopochwowego.

Sytuacje awaryjne

Wypadnięcie – Krążek może przebywać poza pochwą maksymalnie 3 godziny, w tym czasie zachowuje swoje działanie antykoncepcyjne. Należy opłukać system dopochwowy i umieścić ponownie. Jeżeli jednak pierścień znajduje się poza pochwą dłużej niż 3 godziny, to jego skuteczność antykoncepcyjna ulega zmniejszeniu. Wówczas w zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce i stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę).

Pominięcie/Zapomnienie – W zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce.

Brak krwawienia w przerwie – Po pierwszym miesiącu może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienie z odstawienia nie wystąpi dwa razy pod rząd, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko ciąży.

Krwawienie w trakcie stosowania – Może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienia się nasilają, należy skontaktować się z lekarzem.

Wymioty/Biegunka – Nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną pierścienia dopochwowego.

Jaka skuteczność?

Ponieważ komórki jajowe nie są uwalnianie, a plemniki mają utrudnione przemieszczanie się za sprawą zagęszczenia śluzu szyjkowego, to przy prawidłowym stosowaniu systemu dopochwowego jego skuteczność jest bardzo duża.

Za prawidłowe stosowanie uważa się utrzymywanie pierścienia w pochwie przez 3 tygodnie i kontrolowanie jego położenia (czy znajduje się wewnątrz).

Gdzie można kupić?

Pierścień dopochwowy kupuje się w aptece, po okazaniu recepty.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych działań niepożądanych należą: chwiejność nastroju, zmniejszenie libido, ból głowy, ból brzucha, nudności, trądzik, tkliwość piersi, uczucie ciała obcego w pochwie, zapalenie pochwy, upławy, świąd narządów płciowych, zwiększenie masy ciała.

Plusy/Minusy

Plusy:

 • Nie trzeba o nim pamiętać codziennie.
 • Ponieważ stosowany jest dopochwowo, to omijamy żołądek.
 • Zawiera dawkę hormonów wystarczającą na cały trzytygodniowy okres stosowania.
 • Prawidłowo stosowany pozwala zabezpieczyć się przed ciążą.
 • Można stosować z prezerwatywą męską.

Minusy:

 • Nie zabezpiecza przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Jest to droższa antykoncepcja niż tabletki.
 • Nie można stosować pierścienia, jeżeli ma się jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi.

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

https://dimedic.eu/sites/default/files/ulotka-nuvaring.pdf
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4606

 

 

39 komentarzy:
 1. Kasia
  Kasia says:

  Przykład aplikacji jest błędny… Poniedziałek w który powinno się wyjąć to 22 stycznia a nie 21.. 21 to niedziela. I jest to czwarty poniedziałek miesiąca a nie trzeci. Nie wprowadzajcie kobiet w błąd bo później efektem jest “nie skuteczność antykoncepcyjna”

  Odpowiedz
 2. Ania
  Ania says:

  (Niestety, mam problem z dostaniem się do gina, więc proszę Was o pomoc)
  Po nieudanych próbach z tabletkami, lekarz przepisał mi krążek, który stosuję już od kilku dni. Odkąd go założyłam mam nieustanne bóle brzucha podobne do menstruacyjnych i zaczęły pojawiać się częste drętwienia i skurcze nóg. Gdy próbowałam brać tabeltki, zrezygnowałam właśnie przez ten drugi objaw, bo był już nie do zniesienia (i bałam się, że może powstał jakiś zakrzep, jednak badania wyszły ok). Zastanawiam się, czy są to normalne objawy i po prostu dalej stosować krążek, czy jednak są one jakimś przeciwskazaniem do używania. Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
 3. Mora123
  Mora123 says:

  Witam
  Czy zawsze pierwszego dnia cyklu trzeba to umieścić ? Jeżeli będzie taka sytuacja, że miesiączka się spozni to co wtedy ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć, kolejny krążek zawsze wkładamy po 4 tygodniach od włożenia poprzedniego (3 tygodnie stosowania + 1 tydzień przerwy), bez względu na to, czy jeszcze trwa krwawienie, czy nie.

   Odpowiedz
 4. Aska
  Aska says:

  Cześć używam krazki 2 miesiace po pierwszym razie normalnie dostałam miesiaczke, ale za drugim razem nie dostałam miesiączki czy jest wszystko ok martwię się?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Hej! Tak się czasem zdarza, że przy stosowaniu krążka nie ma krwawienia z odstawienia. Na ten moment nie ma się czym przejmować, o ile stosowałaś ring zgodnie z ulotką. Gdyby po kolejnym krążku znowu nie było krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem.

   Odpowiedz
 5. Yeggman
  Yeggman says:

  Cześć, czy istnieje możliwość, ze krążek przedostanie się do macicy? Zauważyłam jego brak po dwóch dniach, jednakże nie zauważyłam żeby wypadł w trakcie stosunku. Nie znalałam go nigdzie, a zorientowałam się ponieważ zaczęłam krwawić. Co zrobić? Czy po dwóch dniach założyć nowy krążek, czy odczekać?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Nie ma takiej możliwości, żeby krążek przedostał się do macicy, bo budowa ciała na to nie pozwala. W tej sytuacji warto zajrzeć do ulotki i postępować zgodnie z instrukcjami.

   Odpowiedz
 6. Ewa
  Ewa says:

  Witam. Pierwszy krążek założyłam pierwszego dnia miesiączki dodam że miesiączkę później miałam przez 1.5 tygodnia. Po 3 tygodniach wyjęłam krążek ale miesiączki nie było. Zrobiłam kilka testów wszystkie negatywne. Po konsultacji z lekarzem pozwolił włożyć kolejny. Ten mam już drugi tydzień i odczuwam bóle w dole brzucha i tkliwość piersi. Czy to normalne? Czy następna miesiączka powinna być już normalnie?

  Odpowiedz
 7. Natalia
  Natalia says:

  Czy można w jakiś sposób „ominąć” miesiączkę?
  (Uzywam krążków od około 5 miesięcy i sprawdzają się super) Kiedyś od koleżanki słyszałam ze można uniknąć niechcianej miesiączki z powodu np. jakiegoś wyjazdu itp , natomiast ze można to robić raz na kilka miesięcy . Czyli w poniedziałek -po 3 tygodniach stosowania go – wyciągam krążek i wkładam od razu następny ,który normalnie powinnam włożyć po tygodniu . Czy jest to bezpieczne i czy można spróbować ? Bardzo mi zależy na tym by nie dostac miesiączki natomiast nie chce tez zrobić sobie większego bałaganu w organizmie. (Nie zdążę juz pójść do lekarza zapytać o to 🙁 )

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Jak najbardziej, można bez obaw pominąć przerwę między opakowaniami, żeby nie wystąpiło krwawienie z odstawienia.

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Ile razy można tak pominąć przerwę ? zaczynam dopiero stosować antykoncepcję dziś 1 krążek chce uniknąć okresu na ślub w maju (16.05).Lekarz mi powiedział Że od 1 krążka mogę zrobić tak 3x zeby nie mieć okresu w tym dniu .Jest to bezpieczne? Rozważam czy nie stosować normalnie teraz, a w kwietniu zrobić tydzień przerwy i dopiero po 2 krążku założyć następny..
    proszę tez powiedzieć czy pomijając przerwę (czyli po 3 tygodniach założyć kolejny )jest możliwe żeby wystąpił okres lub duże plamienia Po założeniu kolejnego ?

    Odpowiedz
 8. Karolina
  Karolina says:

  Moje pytanie jest natomiast takie. Pierwszy raz korzystam z tego typu metody antykoncepcyjnej. Jestem po cesarce i lekarz kazał mi czekać na pierwsza miesiączkę. Tydzień temu (piątek) zobaczyłam w nocy u siebie krwawienie podczas wizyty w toalecie, wiec założyłam ring. Ale później nic nie było. Tylko na następny dzień podczas seksu zauważyłam lekki brązowo czerwony śluz. Pare dni nic i od wczoraj (środa) dostałam boli menstruacyjnych i krwawienia. Nie jest ono ciagle tylko pojawiło się tak samo jak wczoraj tak i dzisiaj tylko wieczorem. Moje pytanie – co teraz? Czy antykoncepcja zadziała? Czy tydzień temu to była już miesiączka czy nie? Czy wyjąc ring i zaczekać do kolejnej miesiączki czy nie panikować i zostawić go w środku?

  Odpowiedz
 9. Ania
  Ania says:

  Cześć! Wlozylam krążek 6 marca pierwszego dnia miesiączki. To mój pierwszy krążek i od tamtej pory, dziś już 11 dzień mam miesiaczke, może nie jest to obfite krwawienia ale ciągle jest. Czy tak może być? Czy konieczna jest konsultacja lekarska?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć!
   Przy pierwszym pierścieniu mogą wystąpić takie lekkie krwawienia. Gdyby były bardzo obfite lub bolesne i nie malały, to można skonsultować się z lekarką lub lekarzem.

   Odpowiedz
 10. Anna
  Anna says:

  Cześć. Mam pytanie. Stosuje krążek od ok roku… czy dzień przed datą wyjecia krazka można zacząć krwawic?? Jutro powinnam go wyjść A krwawic zaczęłam dziś….czy to jakiś zły znak?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Może się tak zdarzyć, nie jest to żaden zły znak. Nie musisz niczego zmieniać w swoim harmonogramie korzystania z krążka.

   Odpowiedz
 11. Aleks
  Aleks says:

  Witam, używam krążka około dwóch lat i pierwszy raz zdarzyło się tak że krwawienie zaczęlo się dopiero w 6 dniu przerwy, czy Powinnam się martwić?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *