Co to?

Pierścień dopochwowy to antykoncepcja hormonalna zawierająca dwa hormony (etonogestrel i etynyloestradiol) będące syntetycznym odpowiednikiem hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu. Pierścień dopochwowy ma kształt kółka, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek to jeden miesiąc zabezpieczenia. Krążek jest alternatywą dla tabletek czy plastrów hormonalnych. Znaczy to, że ma tak samo wysoką skuteczność jak pozostała antykoncepcja hormonalna, z tym że inaczej się go stosuje.

Na jakiej zasadzie działa?

Umieszczony w pochwie pierścień pod wpływem ciepła stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania, czyli skutkuje niemożnością zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.

Jak się go stosuje?

Elastyczny pierścień mający ok. 5 cm średnicy umieszcza się w pochwie pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia miesiączki) na nieprzerwany okres trzech tygodni. Pierścień należy wziąć w palce jednej dłoni, ścisnąć i wsunąć do pochwy, na końcu popychając go delikatnie do środka, tak aby nie miał możliwości wypadnięcia. Pierścień jest prawidłowo założony, kiedy nie sprawia dyskomfortu.

Po upływie trzech tygodni należy usunąć pierścień na 1 tydzień (przerwa podobna do tej podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych), w trakcie którego następuje krwawienie z odstawienia. Podczas przerwy w stosowaniu pierścienia skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeżeli chce się kontynuować zabezpieczenie, to nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego. Najlepiej wykonywać te czynności o tej samej godzinie.

Przykładowo: Załóżmy, że 1 stycznia to poniedziałek i wtedy też mamy pierwszy dzień cyklu. Wówczas (np. o godzinie 12.00) umieszczamy krążek w pochwie na 3 tygodnie, czyli usuwamy go w południe 22 stycznia, czyli w trzeci poniedziałek. Jeżeli planujemy kontynuować antykoncepcję, to nowy pierścień założymy 29 stycznia o godzinie 12.00, tj. w czwarty poniedziałek itd.

Nie można stosować diafragmy, kapturka naszyjkowego lub prezerwatywy damskiej jako metody dodatkowej, ponieważ grozi to nieprawidłowym stosowaniem krążka dopochwowego.

Sytuacje awaryjne

Wypadnięcie – Krążek może przebywać poza pochwą maksymalnie 3 godziny, w tym czasie zachowuje swoje działanie antykoncepcyjne. Należy opłukać system dopochwowy i umieścić ponownie. Jeżeli jednak pierścień znajduje się poza pochwą dłużej niż 3 godziny, to jego skuteczność antykoncepcyjna ulega zmniejszeniu. Wówczas w zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce i stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę).

Pominięcie/Zapomnienie – W zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce.

Brak krwawienia w przerwie – Po pierwszym miesiącu może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienie z odstawienia nie wystąpi dwa razy pod rząd, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko ciąży.

Krwawienie w trakcie stosowania – Może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienia się nasilają, należy skontaktować się z lekarzem.

Wymioty/Biegunka – Nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną pierścienia dopochwowego.

Jaka skuteczność?

Ponieważ komórki jajowe nie są uwalnianie, a plemniki mają utrudnione przemieszczanie się za sprawą zagęszczenia śluzu szyjkowego, to przy prawidłowym stosowaniu systemu dopochwowego jego skuteczność jest bardzo duża.

Za prawidłowe stosowanie uważa się utrzymywanie pierścienia w pochwie przez 3 tygodnie i kontrolowanie jego położenia (czy znajduje się wewnątrz).

Gdzie można kupić?

Pierścień dopochwowy kupuje się w aptece, po okazaniu recepty.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych działań niepożądanych należą: chwiejność nastroju, zmniejszenie libido, ból głowy, ból brzucha, nudności, trądzik, tkliwość piersi, uczucie ciała obcego w pochwie, zapalenie pochwy, upławy, świąd narządów płciowych, zwiększenie masy ciała.

Plusy/Minusy

Plusy:

 • Nie trzeba o nim pamiętać codziennie.
 • Ponieważ stosowany jest dopochwowo, to omijamy żołądek.
 • Zawiera dawkę hormonów wystarczającą na cały trzytygodniowy okres stosowania.
 • Prawidłowo stosowany pozwala zabezpieczyć się przed ciążą.
 • Można stosować z prezerwatywą męską.

Minusy:

 • Nie zabezpiecza przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Jest to droższa antykoncepcja niż tabletki.
 • Nie można stosować pierścienia, jeżeli ma się jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi.

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

https://dimedic.eu/sites/default/files/ulotka-nuvaring.pdf
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4606

 

 

9 komentarzy:
 1. Kasia
  Kasia says:

  Przykład aplikacji jest błędny… Poniedziałek w który powinno się wyjąć to 22 stycznia a nie 21.. 21 to niedziela. I jest to czwarty poniedziałek miesiąca a nie trzeci. Nie wprowadzajcie kobiet w błąd bo później efektem jest “nie skuteczność antykoncepcyjna”

  Odpowiedz
 2. Ania
  Ania says:

  (Niestety, mam problem z dostaniem się do gina, więc proszę Was o pomoc)
  Po nieudanych próbach z tabletkami, lekarz przepisał mi krążek, który stosuję już od kilku dni. Odkąd go założyłam mam nieustanne bóle brzucha podobne do menstruacyjnych i zaczęły pojawiać się częste drętwienia i skurcze nóg. Gdy próbowałam brać tabeltki, zrezygnowałam właśnie przez ten drugi objaw, bo był już nie do zniesienia (i bałam się, że może powstał jakiś zakrzep, jednak badania wyszły ok). Zastanawiam się, czy są to normalne objawy i po prostu dalej stosować krążek, czy jednak są one jakimś przeciwskazaniem do używania. Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
 3. Mora123
  Mora123 says:

  Witam
  Czy zawsze pierwszego dnia cyklu trzeba to umieścić ? Jeżeli będzie taka sytuacja, że miesiączka się spozni to co wtedy ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć, kolejny krążek zawsze wkładamy po 4 tygodniach od włożenia poprzedniego (3 tygodnie stosowania + 1 tydzień przerwy), bez względu na to, czy jeszcze trwa krwawienie, czy nie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *