Co to?

To malutki plastikowy przyrząd w kształcie litery T, który jest umieszczany w macicy i wydziela hormon o nazwie progestagen (podobny do naturalnego progesteronu). Jest zakończony dwiema nitkami, które można wyczuć w pochwie.

Na jakiej zasadzie działa?

Wydzielany hormon sprawia, że wyściółka macicy jest cieńsza i istnieje mniejsza szansa na to, że zapłodnione jajeczko zostanie zagnieżdżone. Ponadto śluz w macicy jest gęstszy i nasienie nie może dotrzeć do jajeczka. U niektórych kobiet wkładka hormonalna zatrzymuje owulację, ale większość nadal będzie owulować. Wkładka nie wywołuje aborcji.

W rzadkich przypadkach wkładka może nie zostać zaakceptowana przez organizm, może zostać wypchnięta lub przesunięta. Należy się wtedy zgłosić do lekarza.

Jak się ją stosuje?

Lekarz wkłada wkładkę przez pochwę do macicy, gdzie spirala może pozostać przez kolejne 5 lat (dostępne są obecnie dwa rodzaje takich wkładek). Wkładkę można wyjąć w dowolnym momencie.

Można ją założyć w dowolnym momencie cyklu, choć najlepiej zrobić to w pierwszych 7 dniach – wtedy od razu jest się zabezpieczonym przed ciążą (jeśli masz krótkie cykle, powiedz to w gabinecie). Mogą ją stosować osoby, które nie rodziły – jeśli lekarz sugeruje inaczej, warto poszukać innego specjalisty. Osoby żyjące z HIV także mogą stosować wkładki. Mając założoną wkładkę, można stosować tampony i kubeczki menstruacyjne.

Sytuacje awaryjne

Jeżeli odczuwasz dyskomfort, nie możesz wyczuć nitek lub masz jakieś wątpliwości, koniecznie idź do lekarza.

Jaka skuteczność?

Skuteczność wkładki to ponad 99%, co oznacza, że na 100 stosujących ją osób w ciągu 5 lat w ciążę zajdzie mniej niż jedna.

Gdzie można kupić?

Wkładkę można kupić na receptę w aptece lub bezpośrednio u ginekologa.

Jakie skutki uboczne?

Częste skutki uboczne stosowania wkładki hormonalnej to: zaburzenia krwawienia miesiączkowego, łagodne torbiele jajników, zwiększenie masy ciała, nerwowość, zmiany nastroju, bóle głowy, brzucha czy pleców, nudności, trądzik, nadmierne wydzielanie śluzu z pochwy, tkliwość lub ból piersi. Do przeciwwskazań zaliczają się: bycie w ciąży, niewyleczona infekcja przenoszona drogą płciową, problemy z miednicą, macicą albo szyjką macicy, niewyjaśnione krwawienia z pochwy, przebyty rak piersi albo szyjki macicy, przebyty zawał serca.

Plusy/minusy

Plusy:

 • Zapewnia bardzo długą ochronę przed niechcianą ciążą.
 • Nie musisz pamiętać o niczym poza kontrolowaniem nitek i wizytami u ginekologa.
 • Zmniejsza bolesność i obfitość miesiączek.
 • Może być stosowana przez osoby, które nie mogą korzystać z antykoncepcji zawierającej pochodne estrogenu.
 • Może być stosowana podczas karmienia piersią.
 • Nie zachodzą interakcje z innymi lekami.

Minusy:

 • Nie chroni przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.
 • Nie jest tania ani refundowana.

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

https://www.fpa.org.uk/contraception-help/ius-intrauterine-system
http://federa.org.pl/wkladki-wewnatrzmaciczne/

12 komentarzy:
 1. Karolina
  Karolina says:

  “istnieje mniejsza szansa na to, że zapłodnione jajeczko zostanie zagnieżdżone”

  “Wkładka nie wywołuje aborcji.”
  Jedno zaprzecza drugiemu, to jak w końcu jest?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć, dzięki za podzielenie się wątpliwościami! Te zdania sobie nie przeczą. Aborcja to zabieg przerwania istniejącej już ciąży (czyli stanu, w którym zapłodnione jajeczko jest już zagnieżdżone w macicy). Wkładka nie wywołuje aborcji, ponieważ sprawia że jajeczko nie zostanie zagnieżdżone, a więc nie dopuszcza do zaistnienia ciąży.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Niektórzy lekarze tak właśnie bronią się przed zakładaniem wkładek pacjentkom, które nie rodziły. Takie twierdzenie jest jednak bezpodstawne. W wielu krajach na świecie wkładki są bez problemu zakładane nieródkom. Ponadto wkładki występują w różnych rozmiarach, więc można je dobrać dla danej osoby.

   Odpowiedz
 2. Mona 2349
  Mona 2349 says:

  Czy w przypadku torbieli na jajniku można ją założyć w celu zmniejszenia torbieli czy też wyeliminowania? Tak się dzieje przy antykoncepcji doustnej ale nie mogę jej stosowac , gdyż miałam zmianę w piersi .

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Tak, ogólnie rzecz biorąc, mięśniaki są przeciwwskazaniem do założenia wkładki, ale warto skonsultować sprawę z lekarzem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *