Na przestrzeni wieków, w różnych kulturach stosowano najróżniejsze metody, które w dniu dzisiejszym możemy z przymrużeniem oka nazwać preanytykoncepcyjnymi.

W okresie prehistorycznym u ludów prymitywnych istniało wiele tabu regulujących więź między kobieta i mężczyzną. Często też nie łączono życia płciowego kobiety z posiadaniem potomstwa.

Studia nad życiem starożytnych ludów Afryki pozwoliły poznać ich możliwości w zakresie antykoncepcji. Stosowany był przez nich stosunek przerywany, oraz tzw. koreza, czyli wprowadzanie członka do pochwy bez żadnych ruchów, a następnie powstrzymywanie się od orgazmu od mężczyzn.

Murzynki z Nowej Gwinei płukały pochwę po stosunku wywarem z drzewa mahoniowego i soku cytrynowego.
W wielu plemionach kobiety stosowały dopochwowo algi morskie i inne wodorosty, prawdopodobnie plemnikobójcze. Kobiety australijskie wyrzucały z siebie spermę silnymi ruchami całego ciała.

Papirusy znalezione w starożytnym Egipcie bardzo dokładnie mówią o metodach zapobiegania ciąży np. odchody słonia lub krokodyla, miód i soda wprowadzane do pochwy w postaci papki.

Metody chirurgiczne to głownie ubezpładnianie mężczyzn. Należało tu wywołać zapalenie w jądrach lub uniemożliwić wytrysk nasienia. Najprostszym sposobem było ugryzienie przez węza w jądra.

Jeden z najstarszych zapisów z Chin podaje, że olej i rtęć spieczone w kulkę i połknięte na pusty żołądek na zawsze chronią kobietę przed zajściem w ciążę…

Arystoteles w “Historii zwierząt pisze,ze kobiety w celu antykoncepcji wprowadzały olejek cedrowy, oliwę z oliwek, zawiesinę z ołowiu do pochwy.

Zalecenia Pliniusza są głownie natury magicznej np. połknięty pająk miał zapobiegać ciąży.
Natomiast Athenos ( 6 w. po Chr.) zalecał kichanie i kaszel w celu wyrzucenia spermy z pochwy.

Naukowe badania rozpoczynają się w XVII i XVIII wieku. Jeden ze studentów Leewenhoeka, konstruktora mikroskopu, zbadał swoje nasienie pod mikroskopem i po raz pierwszy odkrył plemniki.

Casanova(1725-1799) opisuje prezerwatywy wykonane z jelit jagniąt, z kozich wyrostków robaczkowych, a także kapturki dopochwowe wykonane z połówki cytryny.

W XIX wieku nastąpił rozwój badań nad antykoncepcją, zwrócono po raz pierwszy uwagę na konieczność edukacji kobiet w tej dziedzinie.

W 1838 roku zaczęto produkować prawdziwe dobre błony antykoncepcyjne, i prezerwatywy z gumy zastępując nimi prezerwatywy z jelit owczych.

XX w. realizował już efektywne metody antykoncepcyjne, propagowały je głownie kobiety.
W Ameryce Margaret Sanger , położna z ubogiej dzielnicy Nowego Jorku założyła w 1916 r pierwszą klinikę antykoncepcyjną, gdzie pomagała kobietom.

Duże znaczenie dla antykoncepcji miały obserwacje Ogino i Knausa, którzy jako pierwsi, podczas operacji odkryli pęcherzyk Graffa z komórką jajowa , występująca tylko pomiędzy 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Od tej pory można było stosować metody naturalne uzasadnione naukowo.

Niemiecki uczony Buetandt jako pierwszy wyizolował progesteron. Miał być to pierwszy krok do antykoncepcji hormonalnej, doustnej, która rozwinęła się po 1956r.