Co to?

Pigułka awaryjna, zwana też tabletką „po”, jest środkiem, który zapobiega niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Pigułkę można przyjąć, jeśli zapomnieliśmy o zabezpieczeniu, zabezpieczenie zawiodło (np. pękła prezerwatywa) lub miał miejsce gwałt. W Polsce dostępne są dwa rodzaje pigułek awaryjnych – ellaOne i Escapelle. Można je dostać tylko na receptę.

Na jakiej zasadzie działa?

Sposób działania tabletki „po” zależy od tego, w jakiej fazie cyklu została przyjęta. W fazie poprzedzającej jajeczkowanie pigułka przede wszystkim hamuje lub opóźnia owulację. Pigułkę można jednak przyjąć, nawet jeśli owulacja miała już miejsce. W fazie poowulacyjnej zawarta w tabletce substancja powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom drogę do jajeczka. Trzeba wiedzieć, że jeśli kobieta jest już w ciąży, czyli doszło do zapłodnienia, tabletka nie zadziała, ponieważ nie ma działania poronnego.

Jak się ją stosuje?

Zarówno pigułkę ellaOne, jak i Escapelle należy przyjąć (doustnie) jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku – pierwszą z nich w ciągu maksymalnie 120 godzin (5 dni), a drugą – w ciągu maksymalnie 72 godzin (3 dni).

Jaka skuteczność?

Skuteczność pigułki awaryjnej nie jest stuprocentowa – zależy od tego, jak szybko po stosunku ją przyjmiemy. Tabletka „po” jest najskuteczniejsza w ciągu 24 godzin od sytuacji awaryjnej. Później jej skuteczność spada, ale wciąż są szanse, że nie dojdzie do ciąży, jeśli przyjmiemy tabletkę w ciągu 72 (Escapelle) lub 120 godzin od stosunku (ellaOne).

Gdzie można kupić?

Żeby kupić pigułkę awaryjną, musisz najpierw dostać receptę od lekarza. Może ją wystawić każdy lekarz, również rodzinny. Z receptą udaj się do apteki. Jeśli masz problem z otrzymaniem recepty, zajrzyj na stronę internetową inicjatywy Lekarze Kobietom (www.lekarzekobietom.pl), gdzie możesz otrzymać pomoc. Jeśli uprawiasz seks, warto zaopatrzyć się w taką tabletkę wcześniej, żeby w razie potrzeby nie stresować się i móc ją przyjąć jak najwcześniej po niezabezpieczonym stosunku.

Jakie skutki uboczne?

Po przyjęciu tabletki mogą wystąpić nudności i wymioty, jednak działania niepożądane są stosunkowo rzadkie. Jeśli do wymiotów dojdzie w ciągu 2 godzin od zażycia pigułki, należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę. Inne możliwe skutki uboczne to: bóle lub zawroty głowy, uczucie tkliwości piersi, krwawienia i plamienia przez miesiąc od momentu przyjęcia tabletki. Częste zażywanie tego leku może spowodować nieregularne miesiączki.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Pigułka awaryjna pozwala uniknąć niechcianej ciąży w przypadku niezabezpieczonego stosunku.
  • Ma wysoką skuteczność przy szybkim przyjęciu.
  • Jest bezpieczna, ma mało skutków ubocznych.
  • W innych krajach jest dostępna bez recepty, nie tylko w aptekach (również np. w drogeriach).

Minusy:

  • Jest dość droga.
  • Żeby ją kupić w Polsce, potrzebujesz recepty.
  • Apteka może mieć trudność z wydaniem leku.

 

Stan wiedzy na 14.04.2018 r.

Źródła:

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs244/en/
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4751
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=510
https://lekarzekobietom.pl/baza-wiedzy/antykoncepcja-awaryjna-faq/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *