16 lutego zainaugurowała działalność gdańska filia Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, działającej w Warszawie przy Federacji na rzecz
Kobiet i Planowania Rodziny. W konferencji prasowej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego udział wzięły przedstawicielki Grupy Ponton z Warszawy – Aleksandra Józefowska, nominowana do tytułu Polka 2006 magazynu „Wysokie Obcasy”, i Anka Grzywacz, nominowana do tego samego tytułu w 2007 roku – oraz koordynatorki Grupy „Ponton Gdańsk” – Marta Kosińska i Marta Lubieniecka.

Nowa filia

W Warszawie Ponton od kilku lat prowadzi zajęcia z edukacji seksualnej w szkołach oraz szeroko zakrojone poradnictwo dla młodzieży (forum
internetowe, poradnictwo e-mail, telefon zaufania). Wolontariusze startującej dziś Grupy „Ponton Gdańsk”, po cyklu szkoleń, również rozpoczną zajęcia w szkołach dla młodzieży licealnej i akademickiej w oparciu o autorski scenariusz spotkań traktujących o seksualności człowieka, zarówno z biologicznego (okres dojrzewania, metody antykoncepcji, profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową), jak i z psychologicznego punktu widzenia (komunikacja w związkach, podejmowanie świadomych i odpowiedzialnych decyzji o własnym życiu seksualnym, trening asertywności, zagadnienia tożsamości i orientacji psychoseksualnej).

Oprócz wyjść do szkół i na uczelnie „Ponton Gdańsk” planuje również udzielanie porad indywidualnych oraz przy pomocy Internetu: przez Gadu-Gadu i e-maile, a także poprzez witrynę internetową. Strona gdańskiej Grupy wystartuje jeszcze w lutym br.

Po konferencji prasowej edukatorki z warszawskiej Grupy Edukatorów
Seksualnych Ponton przeprowadziły dla gdańskich wolontariuszy warsztaty pod hasłem „Jak rozmawiać z młodzieżą o życiu seksualnym”.

O NKS

Naukowe Koło Seksuologii działa przy Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego od października 2007 roku. Organizacja zrzesza około 70 studentów i studentek w wieku 19-26 lat. Obok Sekcji Psychologii Sądowej oraz Sekcji o HIV/AIDS powstała sekcja Poradnictwa i Edukacji Seksualnej, która po nawiązaniu współpracy z warszawską Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton stała się jej pierwszą regionalną filią. Nad działalnością gdańskiej Grupy nadzór merytoryczny pełni dr Katarzyna Bojarska, psycholożka, wykładowczyni akademicka, badaczka społeczna i trenerka. Koordynowaniem projektu zajmują się studentki psychologii Uniwersytetu Gdańskiego – Marta Kosińska (obecna prezeska koła) oraz Marta Lubieniecka.

Patronat honorowy nad gdańskim „Pontonem” objął Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Henryk Machel.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *